אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה בנמל חיפה צילום: דורון גולן

ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה בנמל חיפה

העירייה מתכננת לקחת 30% משטחי הנמל לטובת פיתוח העיר, אך העובדים טוענים כי הדבר ייפגע בפעילות; בינתיים, יישום התוכנית ידחה בשנתיים כדי להגיע להסכמות

14.08.2012, 13:58 | מיקי פלד

ההסתדרות הכריזה בסוף השבוע על סכסוך עבודה בנמל חיפה, בעקבות תוכנית העירייה לקחת שטחים מהנמל לטובת פיתוח חזית הים של העיר. סכסוך העבודה יאפשר לוועד העובדים בנמל לנקוט בעיצומים ואף להשבית אותו החל מה-26 לחודש.

יו"ר הועד, מאיר תורג'מן, הצהיר בעבר כי הוא מתנגד לתוכנית של עיריית חיפה. בקשת העובדים נמסרה להסתדרות בעקבות החלטה של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, שאישרה את תוכניתה של עיריית חיפה לגרוע כ-30% מהשטח הנוכחי של הנמל להפכו למתחם למטרות בילוי ומסחר. תורג'מן אמר כי "כל עוד אני יו"ר ועד העובדים התוכנית לא תעבור. לפני כן , יש לנו מטרה אחרת - להחליף את יונה יהב בראשות עיריית חיפה. אני משוכנע שנשיג את המטרה הזאת הרבה לפני שיגיעו לדיון אופרטיבי בעניין הקרקעות השייכות לחברת נמל חיפה".

תורג'מן אומר כי התוכנית עשויה לפגוע בפעילות העסקית של הנמל, וכך באופן עקיף בתנאי העבודה של העובדים. חברת הנמל עצמה דווקא אינה מתנגדת לתוכנית בהנחה וייתנו לה שטחים חלופיים. התוכנית מפקיעה שטח מחסנים ופריקה בכניסה המערבית לנמל. אישורה של התוכנית אמנם עבר, אך העירייה הסכימה על דחיית יישומה בשנתיים כדי לאפשר הסכמות בתהליכי התכנון.

הדמיית התוכנית בנמל חיפה,  הדמיה: עמי שנער - אמיר מן אדריכלים הדמיית התוכנית בנמל חיפה | הדמיה: עמי שנער - אמיר מן אדריכלים הדמיית התוכנית בנמל חיפה,  הדמיה: עמי שנער - אמיר מן אדריכלים

תורג'מן, מבחינתו, טוען כי "נראה כי קיים חוסר הבנה וחוסר ידע בין זרועות התכנון השונות, משרדי הממשלה הרלוונטיים והרגולטור לבין הפעילות התפעולית הענפה המתבצעת בשטח. אנחנו מרגישים כי המדינה הולכת להסב נכס כלכלי - לאומי חיוני - לחזית ים מקומית, מבלי שנותנים את הדעת על ההשלכות ההרסניות של המהלך על כלכלת ישראל ובמיוחד על צפון המדינה. עובדי נמל חיפה לא יכולים לאפשר את המשכם של המהלכים ההרסניים הללו ונראה כי נאלץ להגיב", אמר תורג'מן.

תורג'מן הוסיף, כי "יהב חולם בהקיץ. הוא מסתובב עם אותה תוכנית מאז שנת 2006 וממשיך לזרוע אשליות בקרב הציבור. מכיוון שהתוכנית במתכונת הנוכחית, כאשר איש אינו מציג חלופה ראויה לחברת נמל חיפה - אין סיכוי שהיא תעבור ולכן העובדים יתחילו בקרוב מאוד בנקיטת צעדים. ראש עיריית חיפה אינו מצליח להבין כי הוא, במו ידיו, פוגע באופן ישיר בעובדים, ובמקום להיאבק כדי להגדיל את מספר העובדים המועסקים בנמל - כפי שעושה זאת עמיתו ראש עיריית אשדוד, ובהצלחה יתרה - הוא נאבק במטרה להקטין את מספרם. ולכן, עובדי חברת נמל חיפה - כמו גם הציבור כולו - חייבים לראות ביונה יהב את האחראי הישיר והבלעדי לנזקים שעוד ייגרמו למשק כולו".

מעיריית חיפה נמסר כי "החלטת המועצה הארצית לתכנון ובנייה הינה החלטה מכוננת המשיבה את הים לתושבים ומתקנת עוול היסטורי. החלטה זו עולה בקנה אחד עם חזון הנהלת העירייה הרואה בפיתוח הנמל חלק חשוב מהפיכתה של חיפה לבירת תרבות, כלכלה ומסחר בינלאומי. עובדי נמל חיפה מהווים עוגן כלכלי חשוב ואסטרטגי בחיי העיר ועל כן אנו אומרים בצורה החדה והברורה ביותר כי לא נבצע שום פעולה שתגרום לפגיעה בהם. התוכניות המאושרות מבטיחות נמל חדיש ומודרני לצד חזית ימית מפוארת. אלה, יתרמו לרווחת כלל תושבי העיר ובראשם עובדי הנמל, ועל כן גם התוכניות יקודמו כפי שהתחייבו כבר במשרד ראש הממשלה ומשרד האוצר בהסכמה בין כל הצדדים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות