אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל גרנית הכרמל: "ההתרחבות של סונול מוכיחה את עצמה" צילום:אוראל כהן

מנכ"ל גרנית הכרמל: "ההתרחבות של סונול מוכיחה את עצמה"

הרווח התפעולי של החברה־הבת נחתך ב־43%. זינגר: "בנטרול השפעות מלאי, התוצאות של סונול טובות יותר ריאלית. הרווח לפני מס גדל ב־90%"

15.08.2012, 08:16 | לירוי פרי

חברת האחזקות גרנית הכרמל שבשליטת קבוצת עזריאלי (61%) פרסמה אתמול דו"ח חיובי לרבעון השני של 2012, שבו דיווחה על רווח נקי של 13.3 מיליון שקל לעומת 63 אלף שקל בלבד ברבעון המקביל. זאת בזכות השיפור בתוצאות החברה־הבת GES, העוסקת בתשתיות מים והתפלה, שרשמה זינוק של כ־200% ברווח הנקי לפני מס ל־12.7 מיליון שקל.

אחזקותיה המרכזיות של גרנית הכרמל, כולן פרטיות כיום, מתמקדות בתחומי האנרגיה: דלק (סונול) וגז (סופרגז), בתחומי תשתיות המים וההתפלה (חברת GES) ובצבעים וחומרי גמר לבנייה (טמבור).

יוסי זינגר, מנכ"ל גרנית הכרמל, צילום: גלעד קוולרצ יוסי זינגר, מנכ"ל גרנית הכרמל | צילום: גלעד קוולרצ'יק יוסי זינגר, מנכ"ל גרנית הכרמל, צילום: גלעד קוולרצ

לצד השיפור ב־GES, עיקר תשומת הלב מופנית לחברה־הבת סונול, שתוצאותיה הפושרות מעידות על סביבת התחרות הצפופה שבה פועלות חברות הדלק. סונול ושאר מתחרותיה הפכו עם הזמן מחברות דלק קלאסיות לחברות קמעונאות המפיקות חלק ניכר מרווחיהן מחנויות הנוחות שבמתחמי התדלוק. הכנסותיה של סונול (נטו) זינקו ברבעון השני ב־27% ל־1.5 מיליארד שקל, הן בשל העלייה במכירות והן בשל עליית מחירי הנפט, אולם הפרמטרים התפעוליים שהיא מציגה חלשים יותר.

הרווח התפעולי של סונול נחתך ברבעון השני ב־43% לעומת הרבעון המקביל, לרמה של 13.4 מיליון שקל. בשורת הרווח הנקי נרשמה דעיכה קלה יותר של כ־12% ל־5.15 מיליון שקל. תוצאות החברה סבלו מהפסדי מלאי, אך קיבלו תמיכה משערוך נדל"ן חיובי של 6.4 מיליון שקל של הקרקע בפי גלילות.

בשיחה עם "כלכליסט", הדגיש מנכ"ל גרנית הכרמל יוסי זינגר כי "אנחנו מרוצים מאוד מהתוצאות של סונול. כשמנטרלים השפעות מלאי והשפעות חשבוניות חד־פעמיות, אנחנו מקבלים תוצאות טובות הרבה יותר מבחינה ריאלית. בנטרול השפעות אלה, הרווח לפני מס של סונול הוא 12.6 מיליון שקל לעומת 6.6 מיליון שקל ברבעון הקודם, שמשמעו גידול ריאלי של 6 מיליון שקל ברווח לפני מס, למרות הורדת מרווח השיווק".

אתם נוקטים אסטרטגיה אגרסיבית של הגדלת הכמויות הנמכרות, ונראה שההנחות והמכירות באשראי פוגעות בתזרים המזומנים של סונול וגרנית.

"תזרים המזומנים שלנו הוא שלילי בשל העלייה בכמויות המכירה, במחירים ובמלאים. בכל חברה שגדלה בפעילות וחלק ממכירותיה הן באשראי יש גידול בהתחייבויות בהון החוזר. אנו נוקטים אסטרטגיה של התרחבות, והיא מוכיחה את עצמה. אנו מנהלים את הסיכונים שלנו היטב".

סונול מפעילה רשת של 166 חנויות נוחות תחת המותג Sogood. ברבעון השני הסתכם מחזור המכירות של חנויות הנוחות בכ־71 מיליון שקל, עלייה של כ־15% לעומת הרבעון המקביל. הרווח הגולמי בחנויות הנוחות הסתכם בכ־21 מיליון שקל ברבעון השני, לעומת כ־18 מיליון שקל ברבעון המקביל.

חברה־בת נוספת, סופרגז, חתמה את הרבעון בהפסד של 415 אלף שקל לעומת רווח לפני מס של כמיליון שקל ברבעון המקביל. טמבור רשמה רווח רבעוני לפני מס של כ־8.5 מיליון שקל לעומת 9.5 מיליון שקל ברבעון המקביל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות