אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המדינה שוב מצילה את חברת החשמל: תעניק לה ערבות בסך 2 מיליארד שקל צילום: גדי קבלו

המדינה שוב מצילה את חברת החשמל: תעניק לה ערבות בסך 2 מיליארד שקל

הערבות מיועדת להנפקת אג"ח; בנוסף תתאפשר דחיית תשלומים לרשות המסים; חברת החשמל: "הסיוע ימנע העלאה מיידית של התעריפים"

16.08.2012, 20:46 | ליאור גוטמן

הממשלה תעניק לחברת החשמל ערבות מדינה בסך של כ-2 מיליארד שקל להנפקת אג"ח ותאפשר לה לדחות תשלומים לרשות המסים, כך נמסר הערב (ה') מטעם משרד האוצר והחברה. לפי ההודעה, "הסיוע לחברת החשמל ימנע העלאה מיידית של תעריפי החשמל". לפני כחודשיים העמידה המדינה ערבות של 3 מיליארד שקל לחברה.

חברת החשמל מסרה כי הסיוע ימנע עלייה מיידית של התעריפים, צילום: יוסי וייס חברת החשמל מסרה כי הסיוע ימנע עלייה מיידית של התעריפים | צילום: יוסי וייס חברת החשמל מסרה כי הסיוע ימנע עלייה מיידית של התעריפים, צילום: יוסי וייס

מתווה הסיוע אושר לחברה לנוכח המצוקה התזרימית בה היא נתונה, וזאת כפתרון עד סוף 2012. כפי שנחשף ב"כלכליסט" יו"ר דירקטוריון חברת החשמל, יפתח רון טל, שלח לאחרונה מכתב לשר האוצר, יובל שטייניץ, בו הוא מבקש הזרמת כספים בהולה בסכום של 3 מיליארד שקל, כאשר חצי מהסכום מיועד לכיסוי עלויות דלקים באוגוסט והחצי השני עבור כיסוי עלויות הדלקים של ספטמבר. הסיבה לבקשה: בימי הקיץ האחרונים הגיעה עלות הפעלת מערכת החשמל לעד 100 מיליון שקל ליום - גבוה משמעותית מההערכות המוקדמות שהחברה העבירה לאוצר במרץ האחרון. בשל כך נאלצה חברת החשמל לשרוף יותר פחם וסולר, מה שדילל משמעותית את קופת המזומנים שלה.

לפי ההודעה שהתפרסמה הערב, "המתווה שהתגבש נועד לפתור את הגירעון התזרימי של החברה אשר נובע מהמשבר החמור באספקת הגז הטבעי ולמנוע העלאה מיידית של תעריפי החשמל"."כלכליסט" פרסם היום כי נציגי חברת הדירוג S&P הודיעו להנהלת החברה כי תוריד את דירוג איגרות החוב של חברת החשמל בדרגה אחת לפחות אם המדינה לא תעמיד ערבות לחברה.

המדינה תעניק לחברת החשמל ערבות מדינה בסך 1.5 מיליארד שקל באופן מיידי ועוד 500 מיליון שקלים נוספים בנובמבר, "ככל שיידרש להנפקת אג"ח", וזאת בכפוף לאישור ועדת הכספים של הכנסת." יודגש כי כ- 100 מיליון מתוך הסכום האמור הינם שארית הגיוס הקודם של חברת החשמל", נמסר בהודעה. בנוסף תתבצע דחיית תשלומים והפקדות של החברה לרשות המסים ולרשויות אחרות בכפוף לאישורן.

כמו כן, קובע המתווה כי החברה "תפעל כמיטב יכולתה להעמדת מקורות מימון נוספים במסגרת פעילותה השוטפת באופן שלא יפגע בצרכי המשק".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות