אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חשד: עשרות אלפי ישראלים נפלו קורבן להונאת פונזי באינטרנט צילום: cc-by d70focus

חשד: עשרות אלפי ישראלים נפלו קורבן להונאת פונזי באינטרנט

בארה"ב נסגר אתר Zeek Rewards בעקבות חשד להונאה בהיקף של 600 מיליון דולר, ממנה נפגעו כמיליון משתמשים בעולם

18.08.2012, 15:23 | ניצן סדן

האתר הבינלאומי למכירות פומביות זיקלר, שהפעיל תוכנית שותפים בשם Zeek Rewards, נסגר בסוף השבוע בהוראת רשות ניירות ערך האמריקאית (SEC) בארצות הברית, וזאת בחשד להונאה בהיקף 600 מיליון דולר. הרגולטור האמריקאי הגדיר את האתר כ"הונאת פונזי" שפגעה ביותר ממיליון משתמשים ברחבי העולם. ההערכה היא כי 50 אלף ישראלים נמנים עם קורבנות ההונאה.

אתר זיקלר קם בינואר 2011 ולצידו פעלה תוכנית השותפים זיק ריוורדס, אשר הבטיחה למשקיעים החזר של עד 50% מהכנסותיה בחלוקה יומית, דרך מערכת של מתנות ומענקים. החברה דיווחה על רווחים גדולים מאוד, כאשר למעשה 98% מההכנסות הגיעו ממשקיעים חדשים שנפלו קורבן לפרסומים.

המוני משווקים, מינימום סוחרים

 

אתר זיקלר הציג שלל מוצרים במכירות פומביות בשיטת Penny Auction, והציע לגולשים לקנות הצעות מחיר ובכך להעלות את מחיר המוצרים הסופי. בנוסף, הציע האתר תוכנית שיווק בשם זיק ריוורדס: אפשרות לפרסם את אתר המכירות, לשווק הצעות מחיר כדי להביא לקוחות חדשים ולקבל נתח מהרווחים. כמו משקיעים רבים ברחבי העולם, גם רבבות ישראלים נמשכו לזיק ריוורדס ואף השתלבו בתוכנית הפירמידה.

חשש: עשרות אלפי ישראלים נפלו קורבן להונאה, צילום: shutterstock חשש: עשרות אלפי ישראלים נפלו קורבן להונאה | צילום: shutterstock חשש: עשרות אלפי ישראלים נפלו קורבן להונאה, צילום: shutterstock

פורום זיק ריוורדס הישראלי פרסם היום הודעה מרגיעה, ולפיה "ZEEK עד כה פרנסה מיליוני בני אדם ע"פ 'חזונו המשיחי', אם תרצו, של הבעלים פול בורקס להביא ברכה לעולם. חזונו זה לא יפסק בעקבות חקירה או ציניקנים הרוצים לרקוד על הדם בכל פעם שישנו גליצ' כזה או אחר".

לעומת זאת, מנהל האכיפה ב־SEC סטמפן כהן אמר כי "זיק ריוורדס ניצלו לרעה את כוחה של הרשת ופיתו משקיעים, בכך שגרמו להם להאמין שהם מקבלים הזדמנות להרוויח מהדבר הגדול הבא. ההתחייבויות למשקיעים עלו בצורה דרסטית על הכסף שהיה לחברה בפועל. עלינו לפעול במהירות כדי להשיג את הכספים שנותרו, ולדאוג להחזר מסודר של כספי המשקיעים".

אי וודאות בקרב המשקיעים הישראלים

 

ביום חמישי עוד פירסמו גולשים בפורום "עבודה ועסקים מהבית" של אתר תפוז הצעות נלהבות להצטרף לתוכנית זיק ריוורדס, וחלק מהם גם לא מיהרו להתרשם מההודעות שהתוכנית נסגרה על ידי ה־SEC. "עושים בדיקה לראות שהכל תקין, כמו שעושים לכל חברה בשנים הראשונות שלה", כתב אחד הגולשים, שסירב להאמין שחלום הפרנסה הקלה מהבית התפוצץ. אחרים שאלו אם יש עוד סיכוי לקבל בחזרה לפחות חלק מההשקעה.

בתוך כך שופט מחוזי בצפון קרוליינה הוציא אמש צו חירום להקפאת הנכסים שמחזיקים מנהלי זיק ריוורדס ב־15 חברות בארה"ב ומחוץ לה בהיקף של 225 מיליון דולר. החברה נשלטת בידי קבוצת Rex Ventures, בבעלותו של פול בורקס. לפי דיווח של סוכנות רויטרס, בורקס הסכים לשתף פעולה עם הנציבות ולהגיע להסדר מבלי להודות בביצוע דבר עבירה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

39 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

37.
לפחות יעשה עם העומד בראש הקנוניה באר"הב דין
האיש צפוי לכנראה 50 שנה בכלא כי האמריקאים נוהגים בפושעים כלכליים באופן חמור. אצלנו הם הם "הטייקונים הם חברים כמובן של הפולטיקאים הם גם חברים של השופטים לכן מותר להם לעשות כמעט כל דבר מבלי שיבואו על עונשם. כמו כן כל רודפי הבצע ששלחו את ידם בדומן מצחינים בדיוק כמו אלה שאצלם השקיעו את ממונם. לכן איני חש כל השתתפות בצער נהפוך הוא.
דוד  |  21.08.12
36.
רבותיי ההסטוריה חוזרת
מי שמצטרף לדבר כזה צריך לדעת שאם הוא ירוויח זה רק בהתחלה, ועל חשבון אנשים שיצטרפו בהמשך וש"יאבדו את המכנסיים". מי שהמצפון שלו שקט ומוכן לצרף לשם כך חברים וגם בני משפחה רק כדי להרוויח כי הוא נכנס לפניהם - צריך להתבייש. במיוחד אלו שמעוניינים להרוויח על חשבון חברים ומכרים שלהם. כולם יודעים שאין ארוחות חינם. איך זה חוזר על עצמו? למה כ"כ הרבה גברים במיוחד נשאבים לזה? איפה כולם היו כשפורסמו פרשות כמו של מיידוף?
ש , צפון  |  21.08.12
35.
תגובה ל 31
זה נכון מה שאמרת לגבי זה שלא כל שיווק רשתי הוא פירמידה אני בעצמי נמצא בחברת שיווק רשתי לגיטימית לגמרי שגם מכניסה לי לא קצת כסף.. אבל על בסיס מה שאתה אמרת.. אין מוצר.. אפשר להבין שזיק ריוורדס היא לא (או אולי אפשר להגיד כבר "לא הייתה") חברת שיווק רשתי לגיטימית אלא למעשה תרמית פונזי קלאסית.. שמעתי עליה לא פעם ולא פעמיים והסיבה שבחרתי לא להיות מעורב בה היא בגלל שזה יותר מידי היה נראה לי כמו פונזי.. עכשיו אני מאוד שמח על ההחלטה שלי אבל חבל לי על החברים שסיפרו לי על זה וכל העבודה שלהם ירדה לטמיון.. בסופו של יום.. כשאין מוצר.. זה מתישהו יפול.. גם אם יעמידו פנים שיש מוצר אבל הוא אינטרנטי או דמי מנוי על כלום ויש לא קצת חברות כאלה.. צריך לדעת כשנכנסים לחברת שיווק רשתי שהיא יציבה, שאתה מקבל מוצר בתמורה להשקעה שלך, שהמוצר אכן שווה את הכסף ושאתה יכול לצרף לחברה גם לקוחות ולא רק מפיצים.. אם אחד מהגורמים חסר.. זה קלאסי לתרמית פירמידה או במקרה הזה.. פונזי..
עמית , כפר סבא  |  19.08.12
לכל התגובות