אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט": ההסתדרות הסכימה לדון בשינוי התשלום עבור שעות נוספות צילום: נועם מושקוביץ

בלעדי ל"כלכליסט": ההסתדרות הסכימה לדון בשינוי התשלום עבור שעות נוספות

ארגון העובדים צפוי לשלוח נציג לוועדה לשינוי חוק שעות עבודה ומנוחה לאחר שמשרד התמ"ת העניק לו זכות וטו על ההמלצות. חברי הוועדה, למעט ההסתדרות, רוצים בשינוי החוק הקיים כדי להקנות יותר גמישות למעסיקים בתשלום שעות נוספות

19.08.2012, 06:55 | מיקי פלד

משרד התמ"ת הגיע להסכמה עם ההסתדרות על הפעלת הוועדה לבחינה מחודשת של חוק שעות עבודה ומנוחה, כך נודע ל"כלכליסט". אמנם כבר חלפו כמעט חודשיים מאז פנה משרד התמ"ת להסתדרות ולארגוני המעסיקים כדי שייקחו חלק בוועדה, אך היא טרם התכנסה בשל חילוקי דעות קשים בין הגורמים על תפקודה ועל יישום המלצותיה. כעת נודע כי ההסתדרות צפויה לשלוח נציג משלה לוועדה - צעד שממנו נמנעה עד כה - ולכן כבר בשבועות הקרובים תחל הוועדה לפעול כך שבתחילת 2013 היא עתידה להגיש את המלצותיה לשינוי אופן חישוב ימי העבודה והשעות הנוספות במשק.

ההסתדרות הסכימה לפעילות הוועדה רק לאחר שבשבוע שעבר הסכים משרד התמ"ת שכל המלצה של הוועדה תיעשה רק בהסכמת ההסתדרות ולשכת התיאום של הארגונים הכלכליים - המייצגת את רוב המעסיקים במשק. הסכמה זו של משרד התמ"ת אמנם מעניקה ליו"ר ההסתדרות עופר עיני ולנשיא לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים צביקה אורן זכות וטו על ההצעות שיעלו נציגי הממשלה בוועדה, משרדי התמ"ת, האוצר והמשפטים, אך, אם וכאשר ההמלצות יבשילו להצעת חוק ממשלתית, ההסתדרות והמעסיקים לא יתנגדו לה במהלך הדיונים בכנסת.

כפי שפורסם ב"כלכליסט", לפני כחודשיים מינה מנכ"ל משרד התמ"ת שרון קדמי ועדה שתדון בשינוי חוק שעות עבודה ומנוחה בראשותו של בכיר לשעבר במשרד, אלי פז. לפז ניסיון קודם בוועדה עם ההסתדרות והמעסיקים לאחר שב־2009 הוא עמד בראש הצוות לגיבוש החוק להגברת האכיפה של דיני העבודה. החוק נכנס לאחרונה לתוקף וניסוחו הראשוני נעשה בהסכמת כל הצדדים, מה שאפשר גם את חקיקתו.

שרון קדמי. מינה ועדה, צילום: מיקי אלון שרון קדמי. מינה ועדה | צילום: מיקי אלון שרון קדמי. מינה ועדה, צילום: מיקי אלון

אין זה סוד שלמעט ההסתדרות, חברי הוועדה הנוכחית מעוניינים לשנות את חוק שעות עבודה ומנוחה שנחקק ב־1951 ושנחשב לחוק מיושן שאינו מתאים לצרכיו של שוק העבודה של המאה ה־21. בעיקר הדברים אמורים לגבי מגזר ההייטק. לפי החוק הקיים, החישוב של שעות העבודה הוא יומי, כלומר לאחר תשע שעות עבודה ביום המעסיק מחויב לשלם שכר גבוה יותר על כל שעת עבודה נוספת. צו ממשלתי משנת 2000 הוסיף מגבלה שבועית, שלפיה על כל שעה נוספת מעבר ל־43 שעות עבודה בשבוע על המעסיק לשלם שכר גבוה יותר לשעה.

אלא שבעלי חברות ההייטק היו רוצים לשנות את בסיס החישוב מיומי ושבועי לחודשי - כך ששעת עבודה תיחשב כשעה נוספת רק אם היא השעה ה־187 בחודש, ולא השעה העשירית ביום העבודה. כך למשל ייתכן מצב שבו עובד יעבוד ארבע שעות ביום אחד ו־12 שעות ביום אחר בלי שהמעסיק יצטרך לשלם לו שכר עבור שעות נוספות.

הוועדה גם תדון במתן אפשרות לתעשיינים להעסיק עובדים במשמרות לילה פעם בשבועיים, במקום פעם בשלושה שבועות כפי שמותר כיום.

בהסתדרות אישרו את קיום ההסכמות עם משרד התמ"ת. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

53 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

53.
לא תמיד כדאי לעובד להתנגד?!!!
כמעסיק לשעבר, אני מברך על היוזמה, שלבטח תעשה טוב עם הכלל: גם המעסיקים, אבל בהחלט גם עם העובדים..... גמשות זה דבר טוב - כשזה הדדי!. הרי עובדים זקוקים לא פעם לכמה שעות חופשיות מסיבות פרטיות כאלו ואחרות, ואם המעסיק רוצה לקבל את השעות הללו ״בחזרה״ למחרת או בימים הבאים, והעובד ידרוש על כך תשלום שעות נוספות, למעסיק ייגרם נזק בתשלום שכר עודף על אותו מס׳ שעות תפוקת העובד, ואז- למה שיהיה גמיש ויאפשר לעובד לצאת בצהריים לארוע משפחתי או מכל סיבה כדאית אחרת לעובד? אם יסכימו על גמישות מעין זו, במקרים רבים בהם המעסיק שמר על ״נוקשות״ במסגרת שעות העבודה, הוא לא יחשוש לשחרר עובד גם ליום שלם, כשיוכל לקבל את השיות הללו ״בחזרה״ תוך יומיים שלשה - ללא הנזק שבחוברת תשלום שעות נוספות שאינן נוספות!!
יניב , מרכז  |  09.09.12
52.
דופקים את השכירים בנאמנות ובהתמדה והפלא ופלא - הם מסכימים? ונהנים?
המעסיק מחויב לטובת המועסק, זה כבר ברור. הטאוריות הקפיטליסטיות מוכיחות את זה. אז למה בישראל עדין לא למדו מה שבעולם כבר יודעים, להאריך את יום העבודה ולנצל העובד בעוד שעות מוריד מהיעילות, מוריד מהתפוקה ומוריד את הרווח השולי של המעסיק על שעת עבודה. במדינות הנאורות משתדלים מאד לא לעבוד יותר מהשעות הנקובות, אלה במקרים קיצוניים. אצלנו מתרכזים בלסחוט שעות מהעובדים כמו בימי הביניים וחושבים שירוויחו מזה יותר. זה פגם מנטאלי בשוק העבודה הישראלי. רוצים גמישות, טוב, שתהינה שעות גמישות, אבל אם עובד מועסק במהלך שבוע אחד יותר מהשעות הנקובות שהן לכל היותר 9 כפול חמש = אז שישלם על כל שעה מעבר לזה פי ארבע עד פי 10 שכר לשעה בחישוב לפי דקות. זה יגדיל את התפוקה, יגדיל את הזמן הפנוי יהפוך העובדים למרוצים מהחיים, מהעבודה. יותר זמן פנוי לקניות מצרכים ובילויים וכל המשק מרוויח בגדול, לרבות מעסיקים ועובדים.
העובדים לטובת מי? קיראו התוכן  |  29.08.12
51.
מהיכן התפיסה הקלוקלת שעובד בהייטק נדרש לשעות מטורפות
בגלל שבתפיסה הכללית הם מקבלים יותר בברוטו אז מותר לנצל? התשלום הוא על ידע ומאמץ לא על חוסר גבולות בעבודה ואז עבודה מהבית תמורת אפס מנוחה וחיי משפחה או חלילה צורך פרטי או תחביב אחרי תשע השעות התקניות. הגיע הזמן שעובדי הייטק ובעיקר המנהלים ידאגו לאיזון שעות ויסתכלו מה קורה בשעות בפועל. שעובדים אפשר להספיק הרבה בלי שתיים עשרה שעות ביום ולא לשכוח את זמן הנסיעות בכבישים הפקוקים. ההצעה הזאת גרועה ותהפוך את המשק לשוק עבדים בלתי נסבל אם תאושר. וההסתדרות תפקידה להגן על העובדים ולא על בעלי הון ואלה שהגבולות שלהם נגמרים בחשבון הבנק ולא בצרכי עובדיהם הנקראים בני אדם עם צרכים וחיים אישיים מגוונים.
כפיר  |  20.08.12
לכל התגובות