אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט" - הגורם לצמיחת המשק: הרחבת מפעל אינטל צילום: מאיר אזולאי

בלעדי ל"כלכליסט" - הגורם לצמיחת המשק: הרחבת מפעל אינטל

התוצר והיצוא צמחו ברבעון השני בניגוד לתחזיות. מנתונים שהגיעו לידי "כלכליסט" עולה כי הזינוק ביצוא נבע בעיקר מאירוע נקודתי אחד - הרחבת פעילות מפעל אינטל בקריית גת

19.08.2012, 12:26 | אמנון אטד
אומדני החשבונות הלאומיים שפרסמה הלמ"ס בסוף השבוע הצליחו כזכור להפתיע את כולם. בניגוד להערכות המוקדמות שצפו כי ההאטה במשק תימשך, הצביעו אומדני הלמ"ס על עלייה של 3.2% בתוצר ברבעון השני לעומת 2.8% ברבעון הראשון של השנה. בהודעתה, ציינה הלמ"ס כי העלייה בתוצר משקפת, בין היתר, עלייה גדולה יחסית בשיעור שנתי של 10.3% ביצוא הסחורות והשירותים, לעומת ירידה של 0.9% שנרשמה בו ברבעון הראשון.

אולם מנתונים שהגיעו לידי "כלכליסט" מתברר כי לא מדובר בהתאוששות פתאומית ולא צפויה של הפעילות הכלכלית, אלא באירוע נקודתי בודד, שאינו קשור ואינו משפיע על כלל הפעילות במשק. הזינוק המרשים לכאורה שנרשם ביצוא נובע ברובו הגדול מהרחבת הפעילות של מפעל השבבים של חברת אינטל בקריית גת. פס הייצור החדש של החברה נכנס לפעולה במהלך הרבעון הראשון של השנה, והמפעל החל לייצא את תוצרתו לחו"ל ברבעון השני.

אינטל בקריית גת. פס הייצור החדש החל לפעול, צילום: מאיר אזולאי אינטל בקריית גת. פס הייצור החדש החל לפעול | צילום: מאיר אזולאי אינטל בקריית גת. פס הייצור החדש החל לפעול, צילום: מאיר אזולאי

הגברת היצוא של מפעל אינטל הגדילה את היצוא הישראלי ברבעון השני של השנה בכ- 1%, שהם כ-4.1% במונחים שנתיים. ענף היצוא הוא מנוע הצמיחה החשוב במשק. היצוא התעשייתי מהווה כ-90% מסך יצוא הסחורות, ומשקל

ענף היצוא כולו בתוצר, ללא יהלומים, מגיע לכ-33%. מכאן עולה כי העלייה של 4% בשיעור שנתי שתרם מפעל אינטל ליצוא הישראלי ברבעון השני הגדילה את התוצר בכ-1.3%, שהם כ-40% משיעור הצמיחה שנרשמה בפרק זמן זה.

הסיפור של חברת הייטק גדולה אחת שמסוגלת לשנות את הנתונים הסטטיסטיים של המדינה כולה אינו חדש. רק בשבוע שעבר פורסמה סקירה מיוחדת של מינהל הכנסות המדינה באוצר, שפירטה בין היתר את הפערים בין משקלן של החברות הגדולות במשק בסך ההכנסה, לבין משקלן בסך החיוב במס. נתוני הסקירה תיארו את התרחבות הפער משנת 2004 ואילך. אולם בשנת 2009 נרשמה התפתחות הפוכה והפער דווקא הצטמצם. לדברי מחברי הסקירה, ההסבר לכך לא היה היפוך המגמה, אלא אירוע חד פעמי של רווח הון חריג שנוצר ממכירת חברת הייטק גדולה אחת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
לאחרונה כל מדד מראה תמונה שונה ולפעמים הפוכה ואנחנו האזרחים לא יודעים היכן אנו חיים
פרסומים של מדדים מראים פעם ירידה חדה בשימוש בכרטיסי אשראי כלומר ירידה בקניות ופרסום אחר מספר שהקניונים טוענים שיש עליה בקניות. מכון היצוא מפרסם ירידה חדה ביצוא ולמחרת הלמס מפרסם עליה ביצוא איפה אנחנו חיים מה האמת כנראה גם הסיפור של הבור בתקציב תלוי מהיכן בוחנים אותו וזה לא נתון אוביקטיבי חד ערכי כי הנה מערכת הבטחון דורשת הגדלת תקציב אם אין כסף מהיכן הדרישה הזו??????????
כלכלה חולה  |  19.08.12
לכל התגובות