אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השירות המטאורולוגי קנה מחשב על ב-2 מיליון שקל צילום: יאיר גני

השירות המטאורולוגי קנה מחשב על ב-2 מיליון שקל

המחשב מתוצרת SGI יאפשר להריץ מודלים מקומיים ברזולוציה גבוהה מאד שישפרו את תחזיות מזג האוויר, וכן להריץ מודלים להערכת שינויי האקלים העתידיים

19.08.2012, 12:54 | כלכליסט
חברת TNN טלקום זכתה במכרז השירות המטאורולוגי למחשב-על שיספק יכולות משופרות לחיזוי מזג אויר ואפשרות להריץ מודליים אקלימיים עתידים. היקף המכרז בו זכתה TNNטלקום כ-2 מיליון שקל.המערכת הותקנה באתר השירות המטאורולוגי בבית דגן תוך כ-3 חודשים.

מחשב SGI שהותקן ישרת מספר קבוצות מחקר וישמש להרצת מודלים מטאורולוגיים, יאפשר הרצת מודלים לחיזוי מבצעי ברזולוציה גבוהה לשימוש החזאים, וכן הרצת מודלים לחיזוי אקלימי בהם יש צורך בחישוב עתיר ביצועים.

המחשב נרכש עם כל כלי הניהול – אדמיניסטרטיבי, מהדרים (קומפיילרים), והתקנת תכניות המחקר עבור ארכיטקטורת המחשוב החדשה. מחשב העל SGI Altix Infiniband Cluster, מצויד ב-1024 ליבות (cores), יש בו 64 גיגה-בייט זיכרון לכל צומת (node), כשהצמתים מקושרים ביניהם בפרוטוקול תקשורת אינפיניבנד של מלאנוקס. כמו כן כולל המחשב גם מערכת אחסון בנפח התחלתי של 48 טרה-בייט.

ד"ר הניה ברקוביץ, מנהלת השירות המטאורולוגי מסרה כי: "השירות המטאורולוגי קולט היום מחשב רב עוצמה, שאמור לסייע לנו בהרצת מודלים מקומיים ברזולוציה גבוהה מאד, תוך שילוב עם המודלים המתקדמים של המרכז האירופאי לתחזיות לטווח בינוני ECMWF. היעדר משאבי מחשוב ראויים יצר מחסום ביכולת לשפר את תחזיות מזג האוויר, וביכולת להריץ מודלים אקלימיים להערכת שינויי האקלים העתידיים. מחשב העל שנרכש יאפשר הרצתם המבצעית של מודלים, מכאן האחריות לשיפור הידע והשירות לציבור מוטלת עלינו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות