אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הציבור דוהר לחוף מבטחים: הקרנות הכספיות גייסו 431 מיליון שקל צילום: shutterstock

הציבור דוהר לחוף מבטחים: הקרנות הכספיות גייסו 431 מיליון שקל

מתחילת חודש אוגוסט גייסו הקרנות הכספיות 703 מיליון שקל. לעומתן, איבדו קרנות האג"ח הקונצרניות 200 מיליון שקל בשבוע שעבר

20.08.2012, 08:14 | אסף גילעם

הציבור האיץ באוגוסט את הדהירה שלו לעבר קרנות הסולידיות בשוק ההון. שוקי המניות והאג"ח התנהלו בשבוע שעבר תחת סנטימנט שלילי, כאשר גם מדדי האג"ח הממשלתיות רשמו תיקון עם ירידות שערים שהגיעו בעקבות הירידות בשוק האג"ח הממשלתיות בארצות הברית והחששות מפני גירעון מקומי.

מאומדנים והערכות שבוצעו על ידי כלכלני בית ההשקעות מיטב, הקרנות הכספיות גייסו בשבוע שעבר כ־430 מיליון שקל. סך הכל, מתחילת אוגוסט גייסו הכספיות 703 מיליון שקל.

האפיק המנייתי סבל כאמור מהמשך מגמה שלילית כאשר מדד ת"א־25 ומדד ת"א־100 איבדו 0.7% ו־1.4% בהתאמה. מדד ת"א־75 צנח בכ־4.3%. בהתאם לכך, הקרנות המנייתיות המשיכו במגמת הפדיונות, ואיבדו בשבוע שעבר כ־80 מיליון שקל, וסכום מצטבר של 131 מיליון שקל מתחילת החודש.

הסנטימנט השלילי של האפיק הקונצרני

מי שעוד סבל מסנטימנט שלילי בשבוע שעבר היה האפיק הקונצרני. מדדי התל בונד הציגו תשואה שלילית שבועית של עד כ־0.8% והמדד הקונצרני הכללי ירד בכ־1.3%. המשקיעים מצדם לא נותרו אדישים, וצמצמו את החשיפה לאפיק.

בסך הכל נפדו כ־200 מיליון שקל מהקרנות הקונצרניות, מה שקיזז את הגיוסים שנצברו באפיק מתחילת החודש. בנוסף פדו המשקיעים 180 מיליון שקל מקרנות אג"ח כלליות שמורכבות מתערובת של אג"ח ממשלתיות וקונצרניות, עם או בלי מניות.

האפיק הממשלתי המשיך לסבול ממגמת המימושים שממנה הוא סובל מתחילת החודש, לאחר מגמה חיובית במהלך שנת 2012.

מדד אג"ח ממשלתיות כלליות ירד בכ־0.1% כאשר יתרון ברור נרשם השבוע לטובת האג"ח הצמודות על פני השקליות. המשקיעים בתורם גם צימצמו חשיפה לתחום, כשהגיוסים צנחו בשבוע שעבר ל־10 מיליון שקל בלבד לעומת 320 מיליון שקל שהן גייסו בשבוע שלפני.

למרות זאת, האפיק מציג גיוס מרשים של 566 מיליון שקל מתחילת אוגוסט - שני רק לאפיק הכספי. סביבת הריבית הנמוכה, יחד עם המדד הנמוך לא הצליחו לאושש את האפיק השקלי. בזמן שהקרנות הכספיות גייסו כאמור כ־430 מיליון שקל רשמו הקרנות השקליות גיוסים של מיליונים בודדים.

גיוסים חזקים גם לקרנות אג"ח חו"ל

מי שכן זכו לעדנה בשבוע שעבר היו קרנות אג"ח חו"ל שרשמו עלייה במגמת הגיוסים ל־160 מיליון שקל השבוע בהמשך לכ־90 מיליון שקל שגייסו בשבוע הקודם. בסך הכל גייסו קרנות אג"ח חו"ל 270 מיליון שקל מתחילת החודש.

נכון לסוף השבוע האחרון, תעשיית הקרנות מנהלת כ־157.3 מיליארד שקל — גידול של 0.8% מתחילת החודש, כשמתוכן הקרנות המסורתיות (בנטרול הקרנות הכספיות) מנהלות כיום כ־120.8 מיליארד שקל (76.8%).

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות