אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בולט עוזב את לונדון - בגלל המס צילום: אי פי אי

בולט עוזב את לונדון - בגלל המס

במהלך האולימפיאדה בולט לא שילם מיסים, שכן בדומה למדינות מארחות אחרות, לונדון שימשה כמקלט מס בתקופת המשחקים. אולם כעת אחרי שהסתיימה האולימפיאדה והמיסים הגבוהים חזרו, אין לבולט כל כוונה לשוב לבריטניה בזמן הקרוב

20.08.2012, 16:45 | סוכנויות הידיעות

בסיומה של אולימפיאדת לונדון אחד העיתונאים שאל את יוסאיין בולט מדוע אינו מתחרה בבריטניה לעיתים קרובות יותר. "ברגע שישנו את החוק תראו אותי פה כל הזמן", הוא ענה, תוך התייחסות לחוקי המס המחמירים הנהוגים בבריטניה.

במהלך האולימפיאדה בולט לא שילם מיסים, שכן בדומה למדינות מארחות אחרות, לונדון שימשה כמקלט מס בתקופת המשחקים. אולם כעת, אחרי שהסתיימה האולימפיאדה והמיסים הגבוהים חזרו, אין לבולט כל כוונה לשוב לבריטניה בזמן הקרוב.

בדומה למדינות רבות אחרות, המס הנוכחי המוטל כיום בבריטניה על תשלומי ההופעות וכספי הזכייה של הספורטאים עומד על 50%, מסבירים במגזין דה וויק (The Week). "אולם בניגוד למרבית רשויות המס האחרות, מס ההכנסה הבריטי גובה גם נתח מכספי הספורטאי מספונסרים כמו יצרניות ביגוד ספורט, שעונים וספקים של מוצרי גילוח. הדבר מבוצע על ידי חלוקת מספר הימים שבהם הספורטאים מתחרים בבריטניה במספר הימים שהם מתחרים במקומות אחרים", נכתב.

יוסאיין בולט. המיסים בשיעור 50% על כל הכנסה, צילום: אם סי טי יוסאיין בולט. המיסים בשיעור 50% על כל הכנסה | צילום: אם סי טי יוסאיין בולט. המיסים בשיעור 50% על כל הכנסה, צילום: אם סי טי

החישוב מסתכם במספרים גבוהים למדי, ובולט בהחלט מודע לכך. מאז 2009 ועד לאולימפיאדה כף רגלו של בולט לא דרכה על מגרש אתלטיקה בריטי. הוא הבריז מהשתתפות במרוץ נגד טייסון גריי ואסאפה פאול שתוכנן ל-2010 בשל "מצב המיסים", והאירוע הועבר בעקבות כך לפריז.

בעיה זו משפיעה על ספורטאים גם בענפים אחרים. בתחילת השנה, רפאל נדאל סירב להשתתף בטורניר המלכה המקדים לווימבלדון בשל המיסים (טורניר ווימבלדון עצמו מעניק פטור ממס לשחקנים).

אף שמתקיים דיון על שינוי שיטת המס המוטלת על הספורטאים, השינוי אינו צפוי בעתיד הקרוב.

המגזין הבריטי ניו סטייטסמן (New Statesman) קורא לשמירה על מס הספורטאים כפי שהוא: "בהתחשב בהפסד ההכנסות מאותם הספורטאים שמכבדים אותנו בנוכחותם, מובן מדוע לא מוכנים לשנות את חוק המס. למעשה, בולט הוא זה שצריך לשנות את עמדתו ולקבל את הלגיטימיות בכך שהוא צריך לשלם חלק מהכנסותיו העולמיות לממשלה הבריטית. אחרי הכל, אחרי שהוצאנו 9 מיליארד ליש"ט על האולימפיאדה, הכסף יעזור לנו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות