אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התפוצץ ההסדר בדלק נדל"ן: "ניקח את החברה לפירוק" צילום: עמית שעל

התפוצץ ההסדר בדלק נדל"ן: "ניקח את החברה לפירוק"

נראה כי הגופים המוסדיים הגדולים שאישרו את ההסדר הם מנורה מבטחים, הראל ביטוח וילין לפידות; בין המתנגדים: מגדל, מיטב, כלל ביטוח ופסגות

24.08.2012, 10:24 | רחלי בינדמן ולירוי פרי

התפוצץ ההסדר בדלק נדל"ן, כך עולה מספירה ראשונית של הקולות בהצבעת מחזיקי האג"ח של החברה  שבשליטת יצחק תשובה, שהתקיימה אתמול (ה') בערב. 

כפי שנחשף אתמול ב"כלכליסט", נראה כי הגופים המוסדיים הגדולים שאישרו את הסדר החוב הם מנורה מבטחים והראל ביטוח, אליהם הצטרף ככל הנראה גם ילין לפידות. מנגד, נרשם קו התנגדות רחב שכולל בין היתר את קבוצת מגדל, בית ההשקעות מיטב, כלל ביטוח, פסגות וככל הנראה גם אנליסט ואפסילון.

הספירה הראשונית של הקולות העלתה כי באסיפה של סדרה ה' הושג רוב של 51%, הרבה פחות מהרף הנדרש על פי סעיף 350 לחוק החברות שקובע כי נדרש רוב של 75% לטובת אישור הסדר חוב. באסיפה של סדרה כ"ה, בה יושבים אדוארד קלר ועו"ד גיא גיסין, הושג רוב מתנגד בשיעור הגבוה מ-50%, כצפוי.

יצחק תשובה. יביא הסדר חדש?, צילום: גיא אסיאג יצחק תשובה. יביא הסדר חדש? | צילום: גיא אסיאג יצחק תשובה. יביא הסדר חדש?, צילום: גיא אסיאג

לפיכך, בשתי הסדרות הגדולות לא הושג הרוב הנדרש, ולכן הסדר החוב שהוגש לאישור האסיפות נופל. אולם, נראה כי זאת לא המילה האחרונה. יצחק תשובה, שהוכיח בתקופה האחרונה כי הוא נחוש העביר הסדר חוב בדלק נדל"ן, עשוי להעלות הצעה חדשה ומשופרת בימים הקרובים, שתצטרך לעבור גם את ההליכים הביורוקרטיים והמשפטיים כדי להגיע מחדש להצבעות.

עם זאת אחד ממחזיקי האג"ח הגדולים נשמע לוחמני. "השוק אמר את דברו", אמר ל"כלכליסט", "אנחנו הולכים עד הסוף. ניקח את החברה לפירוק". מבחינת תשובה פירוק החברה משמעותו פגיעה חמורה במוניטין שלו, והדבר יקשה עליו לגייס כסף ממוסדיים לפרויקט הגז שלו, תמר.

במסגרת הסדר החוב התבקשו בעלי האג"ח לספוג תספורת של 56%, והיא אף יכולה להגיע גם ל-75%. בתמורה למחיקת החוב בהיקף כולל של כ-2 מיליארד שקל, הציע תשובה שתי סדרות אג"ח חדשות בהיקף של כ-1.3 מיליארד שקל, אולם היקף הביטחונות וההזרמות מצד תשובה לחברה ולבעלי האג"ח היה נמוך יותר והסתכם בכ-600 עד 800 מיליון שקל. סכום זה גם הותנה במספר תנאים בהסכם, והדבר החדיר חשש שמא בעלי האג"ח לא יוכלו לקבל גישה לאותם סכומים בעת הצורך.

לכל אורך המו"מ היתה נציגות אחת בלבד שתמכה בהסדר והיא נציגות ה'. נציגות זו מייצגת את המשקיעים המוסדיים ובה יושבים נציגי הראל ומנורה. מנגד נציגות כ"ה נקטה לכל אורך השנה האחרונה בקו לוחמני שדרש הסדר חוב ללא תספורת. נציגי סדרה ד' - הקטנה ביותר - חתמו על הסדר החוב הראשוני בינואר, אך לאחר שהורע חזרו בהם והתנגדו לשני המתווים האחרונים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות