אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הורים לשני ילדים במעון מסובסד צפויים לשלם יותר צילום: אלעד גרשגורן

הורים לשני ילדים במעון מסובסד צפויים לשלם יותר

ל"כלכליסט" נודע שהתמ"ת הפחית את גובה הסבסוד להורים ל־2–3 ילדים במעונות ויצו, אמונה ונעמת, על רקע סירוב הכנסת לשנות את דרך חישובו

27.08.2012, 07:04 | מיקי פלד

הורים לכ־3,000 ילדים יצטרכו השנה להוסיף עד 237 שקל לכל ילד לצורך התשלום החודשי למעון או המשפחתון הציבורי. זאת, לאחר שמשרד התמ"ת, האחראי על מעונות היום, הצהרונים והמשפחתונים, הוריד את הסבסוד המיוחד להורים לשניים עד שלושה ילדים במעונות נעמת, ויצו ואמונה.

כך, לדוגמה, הורים ששילמו בשנה שעברה 489 שקל לחודש על כל ילד, או 389 שקל לחודש במקרה של שלושה ילדים הנמצאים במעון, ישלמו מהשנה הבאה 726 שקל לחודש, בהנחה ששכרם ומספר הנפשות במשק הבית לא השתנו. בשנה שעברה היו כ־3,000 ילדים שענו על הקריטריון של שני אחים בו זמנית במעון וכ-100 ילדים שענו על הקריטריון של שלושה אחים בו זמנית. זאת מתוך 90 אלף ילדים ששהו בשנת הלימודים האחרונה במעונות ובמשפחתונים הנמצאים תחת פיקוח התמ"ת.

מי שיושפעו מהשינוי הם רק הורים שההכנסה לנפש במשק הבית שלהם היתה בשנת הלימודים האחרונה 2,131–2,565 שקל בחודש, כמו לדוגמה במקרה של זוג הורים שיש להם שלושה ילדים המשתכרים ביחד 12,000 שקל ברוטו.

גן ילדים. שינוי המודל נועד להיטיב עם זוגות צעירים חילוניים, צילום: גלעד קוולרציק גן ילדים. שינוי המודל נועד להיטיב עם זוגות צעירים חילוניים | צילום: גלעד קוולרציק גן ילדים. שינוי המודל נועד להיטיב עם זוגות צעירים חילוניים, צילום: גלעד קוולרציק

הסיבה לשינוי היא כי ועדת הכספים של הכנסת סירבה לאשר במאי האחרון את השינוי שרצה התמ"ת להכניס למודל החישוב של שכר הלימוד במעונות והמשפחתונים. מודל זה היה מיטיב עם משפחות בעלות ילד אחד, כלומר בעיקר זוגות צעירים יהודים חילוניים, ופוגע בעיקר בציבור החרדי, שבו פער הגילים בין הילדים הוא קטן יותר מאשר בציבור

החילוני או הדתי־לאומי, ולכן יש סיכוי גדול יותר לכך שלמשק בית חרדי יהיה יותר מילד אחד באותו הזמן במעון הנמצא תחת פיקוח התמ"ת. כמו כן, המודל החדש אמור היה להכניס פרמטר של שעות העבודה, על מנת להיטיב עם זוגות צעירים יהודים לא־חרדים – כך שככל שהאם עובדת שעות רבות יותר כך הסבסוד יהיה גדול יותר.

הדיון בנושא נמשך כבר מ־2011, אז אמר יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), כי הפגיעה בסבסוד לילד שלישי ומעלה תפגע בתעסוקת הנשים. בתגובה, בתמ"ת החליטו לרכך את הפגיעה באמצעות העלאה נקודתית של הסבסוד למשפחות בעלות 2–3 ילדים במעונות בו זמנית, אולם מאחר ומודל חישוב הסבסוד נדחה, החליטו לאחרונה במשרד לחזור לשיטה הישנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות