אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ניתוח "כלכליסט" - משרד התקשורת מציג: ניטרליות סלקטיבית צילום: נועם מושקוביץ'

ניתוח "כלכליסט" - משרד התקשורת מציג: ניטרליות סלקטיבית

משרד התקשורת הגדיר למעשה כבר ב־2011 את עקרון "ניטרליות הרשת". אבל בינתיים הוא צופה בחברות התקשורת בישראל מפרות אותו באין מפריע

27.08.2012, 07:04 | רותי לוי

משרד התקשורת הפיץ בשבוע שעבר תזכיר לפיו בכוונתו להחיל את עקרון 'ניטרליות הרשת' על כל חברות התקשורת בישראל. הכוונה לעקרון שלפיו רשת האינטרנט היא שטח חופשי ולחברות תשתית אסור להתערב באתרים, בשירותים או באפליקציות ברשת. במצב כזה ספקית האינטרנט לא תוכל למשל לעכב או לחסום תעבורה באתרי שיתוף קבצים.

שאלות ותשובות על ניטרליות ברשת ניטרליות היא מנוע לחדשנות מדוע שחברות התקשורת יפגעו בניטרליות ברשת ומדוע חשוב לשמור עליה רותי לוילכתבה המלאה

כאשר ניטרליות מעוגנת בחוק נמנע מצב תיאורטי שבו, למשל, ספקיות התשתית (HOT ובזק) הפועלות גם בענפים נוספים (טלוויזיה בכבלים ובלווין) מחליטות להאט או להגביל גישה למיזמי טלוויזיה מתחרים הפעילים על גבי הרשת. או מצב אחר שבו חברת סלולר מחליטה לחסום אפשרות לשימוש באפליקציית מסרונים חינמית כמו ווטס־אפ.

היוזמה כשלעצמה חשובה, אך המוטיבציה של משרד התקשורת לאכוף אותה מוטלת בספק. זאת משום שניטרליות רשת כבר קיימת, לכאורה, בחברות הסלולר מינואר 2011 ומאז נראה שמשרד התקשורת בעצמו מתקשה להחליט מה טיבו של המושג 'ניטרליות'.

כך למשל, בחודש יוני החלה חברת פרטנר לחסום למנויה אפשרות שימוש בפונקציית Tethering (נקודה חמה). מדובר בפונקציה הקיימת במכשירים חכמים שמאפשרת לבעל המכשיר לחלוק את חבילת הגלישה הסלולרית עם מכשירים נוספים כמו טאבלט או מחשב נייד. פרטנר החלה לגבות מהמנויים תשלום חודשי על סך 20 שקל עבור הזכות להשתמש בפונקציה. למה הדבר משול? לכך שחברת המים תחל לגבות תשלום נוסף מלקוח שצרך כמות מים זהה דרך מספר ברזים.

שר התקשורת משה כחלון שר התקשורת משה כחלון שר התקשורת משה כחלון

פרטנר לא המציאה את השיטה, על פי דו"ח שהפיצה חברת אלוט המסקר את פרקטיקות הגבייה של חברות הסלולר ברבעון השני של 2012, 29% מהמפעילות בעולם אשר פרסו רשת דור רביעי (LTE), כבר גובות תשלום עבור שימוש בפונקציית השיתוף.

ואולם, על פי לשון משרד התקשורת שהועברה בתזכיר וכבר מחייבת, כהגדרתו, את חברות הסלולר, נדמה כי מדובר בהפרה חמורה של ניטרליות רשת שהרי "חל איסור לבצע הגבלה או חסימה של תכונות או מאפיינים המובנים של ציוד תקשורת, לרבות בדרך של קביעת תעריפים". אך המשרד לא רק שאינו אוסר על פרטנר להמשיך בגבייה – מזה חודשיים שהוא מסרב לתת דעתו בעניין.

למעשה, חברות הסלולר מנהיגות מגוון שיטות חיוב שרוקדות על התחום האפור של ניטרליות הרשת. אחת מהן היא מתן תעדוף לשירותי הטלוויזיה, הניווט והמוזיקה שלה - כאשר המשתמשים צורכים את השירותים של חברות הסלולר הם אינם מאבדים מחבילת הגלישה שרכשו מהחברה, אך כאשר הם צורכים שירותים מתחרים על גבי הרשת - בוודאי שכן. בנוסף, חלק מהחברות מתמחרות בצורה שונה חבילה לגלישה באמצעות האייפד או באמצעות טאבלט אחר. הדבר דומה לכך שחברת החשמל תגבה תשלום שונה לגישה לחשמל דרך השקע במטבח, בסלון או בחדר השינה.

משרד התקשורת מעולם לא קיים דיון ציבורי במהות ניטרליות הרשת לפני שהכניסה בהינף יד לחוק ההסדרים ב־2011 ובכך הכיל אותה, לכאורה, על חברות הסלולר. עתה, הוא מפיץ תזכיר ובו הוא מנסה לשכפל את הניטרליות הלא נאכפת לרשת הקווית. המשרד צריך לפתוח את הדיון מחדש. דיון כזה טוב שיכלול גם כלכלנים, משפטנים ואולי אף את צרכני האינטרנט. לבסוף, עליו לגבש בעצמו עמדה ברורה - אילו מבין הפעולות המתבצעות כיום פוגעות בניטרליות רשת, ואילו מותרות לפי גישתו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
ההשוואה לשימוש במים נכונה כי גם חבילת הגלישה שלך מוגבלת
ההשוואה לשימוש במים נכונה כי גם חבילת הגלישה שלך מוגבלת - היא מוגבלת בפרטנר בתוכניות מסוימות לג'יגה ובאחרות ל 3 ג'יגה. קנית במיטב כספך את הכמות הזו - אז מה זה משנה איך תנצל אותה? בדיוק כמו שתקנה כמות מים מסוימת ולא משנה בכמה ברזים תשתמש בשביל להוציא אותה. אבל מה קורה בחברת הסלולר? מישהו לא באמת רוצה שתשמש במלוא הכמות שקנית, ויודע שהוא רק מפרסם 3 ג'יגה אבל בטח תנצל בקושי רבע באמצעות מכשיר אחד. לגבי היתר, אתה צודק - משרד התקשורת צריך לקבוע איפה עובר הגבול.
שיר  |  27.08.12
5.
חבילות בסגנון כבלים בטלוויזיה - כך זה יהיה
בעתיד ימכרו לכם חבילות גלישה שכוללות תוכן ולא מהירות כפי שנהוג היום. למשל: חבילה בסיסית במחיר X, רוצים VOIP? אחלה, תוסיפו כסף. רוצים חבילת SOCIAL הכוללת פייסבוק? יאללה תוסיפו עוד. בדיוק כמו בכבלים. באסיה בחלק מהמדינות זה כבר עובד. בקרוב אצלנו
אנון  |  27.08.12
4.
גם עבור הגלישה עצמה גובים תשלום!
למרות שזו "תכונה של ציוד התקשורת" שאין להגבילה ב"דרך של קביעת תעריפים" .. איפה עובר הקו המפריד? ההשוואה לשמוש במים מטעה כי התשלום עבור מים הוא לפי צריכה ולא תשלום קבוע כפי שנהוג היום בשרותי סלולר. לו היינו משלמים סכום חודשי קבוע למים הצרכנים היו מחברים מספר דירות זו לזו ... נייטרליות ברשת נועדה למניעת תעדוף לא הוגן של ספקי תוכן מסוימים (כפי שמוצג בכתבה בשרותי וידיאו או בנושאים כמו העברת הודעות ושיחות VoIP). התוספות האחרות (המצאה ישראלית בדר"כ) נראות כשייכות יותר לעולם הפוליטי וניסיון של המשרד והעומד בראשו לזכות באהדת הציבור ע"י שמוש בכלי החקיקה והרגולציה העומדים לרשותו. חברות הסלולר בהתנהגותם החזירית לאורך השנים פשוט הביאו את זה על עצמם והם מטרה קלה כעת.
rubi  |  27.08.12
לכל התגובות