אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווח: ישראל הציעה לטורקיה להעביר דרכה סחורות במקום דרך סוריה - הטורקים סירבו צילום: בלומברג

דיווח: ישראל הציעה לטורקיה להעביר דרכה סחורות במקום דרך סוריה - הטורקים סירבו

מצרים: ישראל הציעה הקלות לטורקים כדי להשתמש בשטחה ליצוא סחורות לירדן, אבל החברות הטורקיות סירבו

27.08.2012, 18:43 | דורון פסקין

המשבר בסוריה יצר בעיה עבור היצואנים בטורקיה. בטרם החלה מלחמת האזרחים בסוריה ניצלו הטורקים את הטריטוריה הסורית להובלה יבשתית של סחורות למדינות ערב, ובעיקר למדינות המפרץ העשירות. לנוכח הידרדרות היחסים בין אנקרה לבין דמשק והמצב הביטחוני בסוריה החלו הטורקים למצוא חלופות.

לפי אחמד פרג סעודי, מנהל אגף המכס במשרד האוצר המצרי, חברות טורקיות דחו באחרונה הצעות מצד ישראל להשתמש בשטחה לצורך סחר טרנזיט. לפי המצרי, ישראל הציעה הקלות לטורקים כדי להשתמש בשטחה ומשם לירדן, אבל החברות הטורקיות סירבו. יצוין כי דיווח זה מגיע דווקא כשהנתונים הרשמיים בטורקיה מלמדים על כך ששווי הסחר בשנה שעברה בין ישראל לבין טורקיה נאמד בכ-3.4 מיליארד יורו.

מאז החל המשבר בסוריה, מעדיפים הטורקים להוביל את המשאיות שלהם במעבורות מהנמלים בטורקיה לנמלים המצריים באלכסנדריה ובפורט סעיד. משם ממשיכות המשאיות לנוע בכבישים למדינות המפרץ ולאפריקה.

סעודי טוען כי לאור המצב והסירוב להשתמש בחלופה הישראלית, הציעו הטורקים להשקיע בתשתיות הכבישים במצרים, באותם כבישים בהם המשאיות הטורקיות עושות שימוש יומיומי.

מאז החל המשבר בסוריה, חל שינוי גם במפת השותפים הכלכליים של טורקיה עם העולם הערבי. עיראק הפכה ליעד הייצוא מספר אחד של הטורקים. השנה קצב הייצוא הטורקי לעיראק (בעיראק לכורדיסטן) עומד על 9 מיליארד יורו בעוד שבשנה שעברה הוא עמד על 6.4 מיליארד יורו. ממשרד התמ"ת לא נמסרה תגובה לידיעה.

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות