אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אייל עופר: בסך הכל רציתי לרענן את השורות בבנק מזרחי טפחות

אייל עופר: בסך הכל רציתי לרענן את השורות בבנק מזרחי טפחות

ל"כלכליסט" נודע כי אייל עופר, מבעלי השליטה במזרחי טפחות, הבהיר במכתב לדירקטוריון הבנק כי בקשתו מבייגה שוחט לפרוש מתפקידו כדירקטור לא נועדה לרצות את מנכ"ל הבנק אלי יונס. עו"ד חודק: "הדרך בה פעל יונס נאותה. הוא רק הביע את כעסו"

29.08.2012, 06:56 | רחלי בינדמן

אייל עופר, מבעלי השליטה בבנק מזרחי טפחות, שלח לדירקטוריון הבנק שהתכנס שלשום מכתב הבהרה, ובו נימק מדוע אינו תומך בחידוש כהונתו של הדירקטור בייגה שוחט - כך נודע ל"כלכליסט". עופר חש צורך להסביר לדירקטוריון את תוכניותיו לגבי אופן הצבעתו הצפויה באסיפת בעלי המניות שתתקיים בספטמבר, שבה יחודש הרכב הדירקטוריון על רקע הפרשה המסעירה בימים אלו את הבנק.

במכתבו ציין עופר כי הוא מעוניין לרענן את השורות בדירקטוריון הבנק לאחר ששוחט יסיים קדנציה של שש שנים, וכי אין לעמדתו כל קשר לניגוד העניינים הפוטנציאלי שבכפל כהונותיו של שוחט בדירקטוריון הבנק ובקבוצת קרסו, ואף אין קשר להתנגדותו של שוחט לתוכנית תגמול הבכירים בבנק.

אייל עופר אייל עופר אייל עופר

הסערה הפוקדת את הבנק החלה ממכתב שדלף לפני כשבועיים לכלי התקשורת שאותו שלח מנכ"ל הבנק אלי יונס לדירקטור שוחט, ובו הוא מתרה בו להתפטר מדירקטוריון הבנק או לחלופין מדירקטוריון יבואנית כלי הרכב קרסו, בעקבות ניגוד העניינים הפוטנציאלי שמקשה על הבנק לנהל עסקים עם קבוצת קרסו. שבועיים לפני שליחת המכתב כבר הודיע שוחט כי אין בכוונתו לבקש לחדש את כהונתו בדירקטוריון מזרחי טפחות, וזאת על רקע אינדיקציות שקיבל מאייל עופר שלפיהן לא יצביע עבורו.

לצפייה בקרבות בצמרת מזרחי טפחות לחץ כאן

"הודעת אייל עופר היתה פרווה וכולם היו מבסוטים"

המאבק במשפחת עופר מחריף "מינוי דורון עופר לדירקטור יוכרע בבימ"ש" מקורבים: "דורון לא סומך על ההתנהלות העסקית של ליאורה, ולכן הוא רוצה להתמנות לדירקטור גם במליסרון". בין האחים לבית עופר פרץ סכסוך משפטי, לאחר שהאב יולי עופר הוריש לפני כשנה את אחזקותיו בעופר השקעות לבתו ליאורה רחלי בינדמןלכתבה המלאה

עופר שלח את מכתב ההבהרה לדירקטוריון לאחר שעלו טענות ולפיהן ביקש משוחט לפרוש כדי לרצות את המנכ"ל יונס, שמבקש לאשר את תוכנית התגמול לנושאי המשרה הבכירים בבנק, שאליה שוחט מתנגד נחרצות.

אחד הדירקטורים בבנק סיפר: "קיבלנו הודעה מטעם אייל עופר, שהסביר מדוע הוא לא מחדש את המינוי של שוחט. הטענה שעופר פנה לשוחט בגלל יונס היא בגדר ספקולציה, אבל מי שמכיר את הנפשות הפועלות יודע שזה כן היה בגלל אלי (יונס - ר"ב). בכל מקרה, יונס לא יכול לשלוח את אייל עופר כי אייל הוא הבעלים ויונס הוא עובד שכיר. בסופו של דבר, דבריו של אייל היו 'הודעת פרווה' וכולם היו מבסוטים ממנה".

יו"ר הבנק יעקב פרי, שתכנן לחייב את הדירקטורים לעבור בדיקת פוליגרף כדי לגלות את זהות מדליף המכתב של יונס לשוחט, נאלץ לוותר על היוזמה. זאת לאחר שבנק ישראל דרש ממנו לחזור בו מחשש שבדיקה זו תביא להשתקתם. בתוך כך התברר כי בנק ישראל שלח באחרונה זימונים לקבוצה של דירקטורים בבנק לשיחות בירור בבנק ישראל, על רקע ההתנהלות הבעייתית של ההנהלה והדירקטוריון. בין הדירקטורים שזומנו לבירור: יוסי שחק, דב מישור, בייגה שוחט וצבי אפרת. עוד נודע כי בכוונת בנק ישראל לזמן גם את יונס לבירור.

מן הפרשה עולות כמה שאלות בתחום איכות הממשל התאגידי בבנק:

 

האם מותר לבעל שליטה להודיע לדירקטור שלא יתמוך בחידוש כהונתו?

לדברי עו"ד המומחה בסוגיות ממשל תאגידי, "בעל מניות, כוחו הוא באמצעות מינוי דירקטורים. השאלה אם הוא יכול לתת אינדיקציה לדירקטור ולפיה אין בכוונתו לבחור בו פעם נוספת היא תלוית קונטקסט. אם הדירקטור עומד בסמוך לסיום כהונתו, לכאורה הוא יכול להגיד לו שלא יצביע עבורו בשנית. אסור לו לאיים עליו שאם לא יישר קו עם רצונותיו הוא לא יחדש את כהונתו. מנגד, אין בעיה שבעל המניות יידע את הדירקטור בהעדפותיו, שכן הבנק הוא רכושו". משמע, אם עופר חושב ששוחט התעמת שלא לצורך עם יונס והפריע לו לעבוד, זו יכולה להיות סיבה לגיטימית שלא לתמוך בהישארותו.

"מכתב כמו שיונס שלח לשוחט איננו לגיטימי"

 

האם לגיטימי לדרוש מדירקטורים לעבור בדיקת פוליגרף?

"הדירקטוריון בהחלט יכול לקבל החלטה ברוב דעות ששולחים את הדירקטורים לפוליגרף. אם דירקטור בעמדת מיעוט יסרב, בעלי המניות יכולים בהמשך להחליט שלא יאריכו את כהונתו או להדיח אותו. אם אמנם יש הדלפות מהדירקטוריון שמסכנות את הבנק, הן חייבות להיפסק ולכן נראה שהדרישה היא סבירה", אומר עו"ד המומחה בסוגיות ממשל תאגידי.

עו"ד דוד חודק חושב אחרת, "הדרך שבה פעל יונס נאותה. הממשל התאגידי הנאות נועד לשרת את טובת החברה ולא את כבוד הדירקטורים ובעל השליטה. זה נאה שמנכ"ל מתוסכל ממצב של ניגוד עניינים של דירקטורים. יונס הביע את כעסו בפני שוחט ומישור רק אחרי שפנה במכתב שקוף לדירקטוריון כולו והביע את תסכולו מכפל התפקידים של השניים שמטרפד עסקים עם קבוצת קרסו. אז, רק אחרי ששוחט ומישור הגיבו לפנייתו והציעו הצעות בלתי אפשריות להימנע מלהגיע לישיבות ועדת הביקורת, יונס כמו יונס הביע את כעסו כלפיהם. הוא לא דרש מהם להתפטר אלא רק לפתור את הבעיה".

עו"ד נוסף אמר: "לצערי הפוליטיקה נכנסת לדירקטוריון. לא הבנתי למה שוחט הלך לעיתון וחשף בו את תוכנית התגמול שאפילו לא נידונה עדיין. זה גרם לשיסוי בין מנהלים. ספין לא ראוי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות