אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אמיר אביב, מנכ"ל פועלים שוקי הון מועמד להחליף את צלניר בפועלים אי.בי.אי צילום: יובל חן

אמיר אביב, מנכ"ל פועלים שוקי הון מועמד להחליף את צלניר בפועלים אי.בי.אי

הדעת הפרישה של אתמול של צלניר נעשית שבוע לאחר ההודעה על פרישתם של שני בכירים אחרים בחברה, יואב קפלן ועודד גל

29.08.2012, 07:56 | גולן חזני
אחרי 20 שנה, שבהם הפך לפעיל המרכזי בשוק החיתום הישראלי, רונן צלניר פורש מתפקיד יו"ר חברת החיתום פועלים אי.בי.אי ועובר לעסקים פרטיים. פרישתו של צלניר נעשית שבוע לאחר ההודעה על פרישתם של שני בכירים אחרים בחברה, יואב קפלן ועודד גל, אך אין לה קשר לפרישה של השניים שנעשתה כתוצאה מחילוקי דעות עם הנהלת החברה.

צלניר מחזיק בכ־8.5% ממניות פועלים אי.בי.אי, ובידיו אופציית PUT למכור אותן לבנק הפועלים לפי שווי חברה של 180 מיליון שקל בעוד שהחברה נסחרת כיום בשווי כ־130 מיליון שקל בלבד. האופציה תקפה למשך החודשיים הקרובים, שבמהלכם צפוי צלניר, אם יממש את המניות, לרשום רווח של 15 מיליון שקל.

ל"כלכליסט" נודע כי המימוש הזה יגרום לבנק הפועלים, שנכנס להשקעה בחברה ב־2002, לסגת מהתוכנית להגדיל את אחזקותיו ל־40% ממניות פועלים אי.בי.אי, ולהסתפק בהגדלת האחזקה ל־28.5%, שכן כיום הוא מחזיק ב־19.99% מהמניות.

במקומו של צלניר עשוי להתמנות לתפקיד יו"ר החברה גורם מבנק הפועלים או מהחברה־הבת פועלים שוקי הון. אחד המועמדים לתפקיד הוא אמיר אביב, מנכ"ל פועלים שוקי הון.

אמיר אביב, מנכ"ל פועלים שוקי הון אמיר אביב, מנכ"ל פועלים שוקי הון אמיר אביב, מנכ"ל פועלים שוקי הון

צלניר (55) הקים את חברת החיתום ב־1993 עם יואב קפלן ואי.בי.אי. החברה שהונפקה כעבור שבע שנים הובילה מאז הקמתה את ההנפקות הגדולות בשוק החיתום, בהן הפרטות בזן, בזק, כיל, אל על והבנקים. בשנות התשעים ובתחילת שנות האלפיים נחשב צלניר לאיש החיתום המוערך והמקצועי בשוק. לפני כשש שנים, בעקבות אירוע בריאותי, פינה צלניר את כיסא המנכ"ל לאליאב בר־דוד ועבר לשמש כיו"ר החברה.

לדברי צלניר, "החלטתי לסיים את תפקידי לאחר 20 שנה מרתקות ומאתגרות ולפנות לעסקים פרטיים; אני מאחל לשותפיי לדרך, בנק הפועלים ואי.בי.אי, לחבריי במועצת המנהלים ולהנהלת החברה ועובדיה הצלחה רבה בהמשך הדרך. בטוחני כי החברה, תחת צוות הניהול המקצועי והמיומן, תמשיך להוביל את שוק החיתום. הגיעה העת לפנות את הדרך לצעירים".

התחרות הקשה בשוק והמשבר בשווקים התבטאה גם בתוצאות פועלים אי.בי.אי. המשבר באירופה סגר בפני החברות המקומיות את שוק האשראי החוץ־בנקאי, והקטין את יכולתן לבצע הנפקות. במקביל, הנפילה בשוק האג"ח הקונצרניות, על רקע חשש המשקיעים לגורל חברות רבות במשק, העלתה את התשואות ואת עלויות המימון לחברות, מה שמנע מהן לגשת לשוק.

במהלך הרבעון השני של 2012 השתתפה פועלים אי.בי.אי ב־23 הנפקות, שתיים מהן בלבד היו הנפקות של מניות והיתר הנפקות של אג"ח, לעומת 32 הנפקות בתקופה המקבילה. בסך הכל גייסה החברה 5.7 מיליארד שקל — ירידה של 43% לעומת הרבעון המקביל. ההנפקות הכניסו לחברה סכום של 4.5 מיליון שקל לעומת 9.1 מיליון שקל ברבעון המקביל. הרווח הנקי עמד על 1.6 מיליון שקל ברבעון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות