אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דה בירס המליצו - ושפע ימים תרחיב את החיפושים אחרי המויסאנייט

דה בירס המליצו - ושפע ימים תרחיב את החיפושים אחרי המויסאנייט

יו"ר חברת שפע ימים בשיחה עם "כלכליסט": "בכירים בחברת היהלומים ציינו כי הם פשוט המומים מהממצאים שלנו"

29.08.2012, 14:18 | שי סלינס

שפע ימים, העוסקת בחיפוש וכריית אבנים יקרות הודיעה היום (ד') כי החליטה להרחיב את פעולות החיפוש בהתאם להמלצות משלחת מקצועית של גיאולוגים בראשות בכירים לשעבר בחברת היהלומים "דה-בירס" (DE BEERS).

לפי ההודעה של שפע ימים, המשלחת בחנה את התקדמות פעילות החברה והממצאים השונים שפורסמו עד כה. בין השאר, כללה המשלחת את ד"ר מייק דה וט (Dr. Mike de Wit), מנכ"ל "דה-בירס" אפריקה לשעבר וד"ר ג'ון וורד (Dr. John Ward), גיאולוג הראשי לשעבר של "דה-בירס" בדרום אפריקה.

במסגרת המלצותיהם הצביעה המשלחת בפני שפע ימים על מקומות ספציפיים בשטחי היתר החקירה שלדעתם הם בעלי סבירות גבוהה יותר למציאת יהלומים ואבני חן בכמויות כלכליות. המומחים, בין היתר, המליצו על קידוחים נוספים ופתיחת תעלות עומק לצורף איסוף מדגמים גדולים.

בביקור הנוכחי נבחנו, אבני המואסנייט - המינרל טבעי נדיר הדומה בתכונותיו ליהלום, שנמצא לאחרונה ע"י שפע ימים ונחשב לגדול מסוגו בעולם כ-4.1 מ"מ. המומחים ציינו כי מציאת המואסנייט מהווה פריצת דרך משמעותית וכן כי יש להגביר את החיפושים באזור בו נמצאו כמויות של המואסנייט לצורך איתור סלע המקור.

מכרה יהלומים (ארכיון), צילום: בלומברג מכרה יהלומים (ארכיון) | צילום: בלומברג מכרה יהלומים (ארכיון), צילום: בלומברג

"ראשי המשלחת הוציאו ריר מהפה ממה שראו"

שמעון הייבלום, יו"ר שפע ימים, התייחס בשיחה עם "כלכליסט" לפני מספר ימים על הימצאות אבן החן מויסאנייט, הגדולה בעולם, ואמר כי "יש היום חברה בארה"ב שמייצרת את הגרסה הסינטטית של האבן ומוכרת אותה לכל העולם במחיר כפול מהיהלום. אין כרגע אף אחד שמצא את הגירסה הטבעית של המויסאנייט ולכן המשמעות של הממצא שלנו - עצומה".

"המויסאנייט, היא אבן יותר יפה מהיהלום שעשויה ממינרל שהוא נעים יותר לעין", אמר הייבלום, "לכן לא קשה להאמין שאם וכאשר ימכרו האבנים מחירם יהיה זהה או גבוה יותר מהיהלומים. ראשי דה בירס פשוט המומים מהמצאים שלנו. הם הגיעו לפה לפני יומיים והם מוציאים ריר מהפה ממה שראו".

הייבלום התייחס לאבן שמצאו ואמר כי "שלחנו את הממצא שלנו למעבדה מיוחדת בשוויץ וקיבלנו תוצאות קרובות מאוד לכך שהגענו לסלע המקור. המשמעות היא שאם יימצא הסלע – קיים סיכוי גבוה מאוד שנשבור את השוק משום שעד היום יש רק אבנים סינטטיות בעולם".

לגבי מיקומה המדויק של האבן לא הסכים הייבלום לחשוף פרטים. "אנחנו כרגע לא מפרסמים את המיקום של מציאת המויסאנייט ואין לנו גם רצון לעשות זאת בעתיד. אני רק מוכן לומר שהאבן נמצאת באזורי החיפוש שלנו".

מויסאנייט הוא חומר סינתטי וטבעי, הנקרא על שם מי שמצא אותו בצורתו הטבעית, הכימאי הצרפתי פרדריק הנרי מויסאן (Henri Moissan).

הרבי מליובאוויטש רמז

ב-1988 ביקר אריה גוראל, ראש עיריית חיפה דאז, במעמד חלוקת דולרים אצל הרבי מליובאוויטש, במהלכה אמר לו הרבי כי "בחיפה יש ים, ושם יש עמק, ובעמק נמצאים אבנים טובות ומרגליות".

לאחר מספר שנים, בהתבסס על קביעתו של הרבי, פנו קבוצת חסידי חב"ד לאברהם טאוב (שבבעלותו החברה) על מנת שיפעל לממש את נבואתו של הרב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

18 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

17.
צריך להשמר מאופטימיות יתר - מואסנייט דומה מאוד ל carborundum הנפוץ בכלי חיתוך וליטוש
מאחר והמדובר באיזורי תעשייה שנעשה בהם שימוש רב בדיסקים לחיתוך וליטוש, יש סיכוי שהמדובר בשבב חומר הנקרא carborundum ומשמש לציפוי כלי חיתוך וריטוש מאחר וקשה כמעט כמו יהלום. ה- carborundum מיוצר באופן מלאכותי ודומה במבנה הכימי שלו למואסנייט (SiC סיליקון פחמן) הוא אינו יקר ומאחר וקושיו הוא רק דרגה אחת מתחת ליהלום הוא משמש לחיתוך וליטוש של דברים קשים מאוד.
ראובן מלכיאל , פתח תקוה  |  30.08.12
לכל התגובות