אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
העליון הפך החלטה של השופטת ורדה אלשיך צילום: אבשלום שושני

העליון הפך החלטה של השופטת ורדה אלשיך

לפי השופטים, אלשיך פסקה בתיק הפירוק של חברת ג'אמפ כי בעלי נכס שהשכירו אותו לחברה יקבלו עדיפות בפירעון החוב בניגוד להוראות החוק

30.08.2012, 09:32 | ענת רואה

בעלי נכסים שהשכירו אותם לחברת האופנה ג'אמפ בטרם נקלעה להקפאת הליכים יאלצו להיפרע את החוב כלפיהם במעמד זהה לשאר הנושים ולא יקבלו קדימות. כך קבע בית המשפט העליון, שקיבל בכך ערעור שהוגש על החלטה של השופטת ורדה אלשיך, אשר פסקה הפוך.

שופטי העליון אליעזר ריבלין, עדנה ארבל וניל הנדל קבעו כי הדברים עולים מתוך הוראות החוק והתקנות ופרשנות אחרת איננה אפשרית.

הערעור הוגש על ידי רו"ח מנחם רהב, המשמש כנאמן לביצוע הסדר הנושים של חברת ג'אמפ. במסגרת ההסדר שגיבש רהב, יקבלו הנושים הרגילים רק 30% מהחוב כלפיהם ובפריסת תשלומים ארוכה. כשנה לפני קריסתה, התקשרה ג'אמפ בחוזה שכירות ארוך טווח עם כמה חברות ובו התחייבה לשכור מהן נכסים לתקופה של עשר שנים.

לאחר שהחלה הקפאת ההליכים, ביקש הנאמן מהשופטת אלשיך לאשר לו להשתחרר מחוזה השכירות בהיותו נכס מכביד. בפברואר 2010 פסקה אלשיך כי המשכירות יקבלו פיצוי של דמי שכירות בגובה 4 חודשים, בסך של כחצי מיליון שקל, אך נפסק עוד כי מעמד הפיצוי יהיה כשל הוצאות הקפאת הליכים, כלומר הכסף יועבר בראש ובראשונה לחברות, והן יזכו לעדיפות משמעותית מול יתר הנושים, שמקבלים רק החזר חלקי ובאיחור. על כך הגיש הנאמן ערעור לבית המשפט העליון.

בית המשפט העליון קבע כי במצב כזה, על פי לשון החוק ופקודת החברות, החברות צריכות להיות במעמד זהה ליתר הנושים. השופטים ציינו עוד, כי "אין מדובר בברירת מחדל או בהמלצה גרידא, כי אם בהוראת חוק מחייבת, ומצוויים אנו, כך ראוי להזכיר, לכפוף עצמנו למרות החוק". לדברי השופטים, פרשנות אחרות לא תתאפשר, והטענה כי לבית המשפט מוקנית סמכות לקבוע את מעמד הפיצוי, לא מתיישבת עם לשון החוק או עם הרציונל המונח בבסיסו.

עם זאת, ולמרות שהערעור התקבל, הם פסקו כי גובה הפיצוי שקבעה השופטת אלשיך יישאר על כנו ולא ייפתח לדיון מחודש, אף שכל יתר התנאים החלים על הנושים הרגילים יחולו גם על המשכירות לרבות פריסת התשלומים. משכירות הנכסים חויבו בתשלום 20 אלף שקל הוצאות.

הנאמן יוצג בהליך ע"י עוה"ד שולי גולדבלט ואוהד גינדס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות