אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"יש להחרים את ישראל - כמו את דרום אפריקה בזמן האפרטהייד" צילום: בלומברג

"יש להחרים את ישראל - כמו את דרום אפריקה בזמן האפרטהייד"

בכיר בליגה הערבית: "הסנקציות על חברות ובנקים מסייעות לקדם מטרות פוליטיות; בדרום אפריקה הן הפילו המשטר הגזעני"

30.08.2012, 13:45 | דורון פסקין
הליגה הערבית כינסה השבוע בקהיר את ראשי משרדי הקישור של החרם הערבי על ישראל. בסיום הכינוס הועלתה ההמלצה להחרים חברות זרות המשתפות פעולה עם ישראל באמצעות הפעלת משרדים בישראל (כלומר להחיות את החרם).

במהלך הכינוס הצהיר השגריר מוחמד סביח, עוזר מזכ"ל הליגה הערבית לענייני פלסטין, כי הסנקציות על חברות ובנקים מסייעות לקדם מטרות פוליטיות. הוא הזכיר את הדוגמה לסנקציות על דרום אפריקה בעידן האפרטהייד. לפי סביח, הסנקציות הביאו בסופו של דבר לנפילת המשטר הגזעני. סביח טען כי ההיגיון לחזור לנשק החרם הגיוני עתה מאחר שהוא מתחיל להתפשט מעבר לגבולות העולם הערבי. בהקשר זה הזכיר את החרם האקדמאי מצד מוסדות מערביים על ישראל.

מפעל טקסטיל.יצרני ההלבשה המצריים מתנגדים לחרם, צילום: אלעד גרשגורן מפעל טקסטיל.יצרני ההלבשה המצריים מתנגדים לחרם | צילום: אלעד גרשגורן מפעל טקסטיל.יצרני ההלבשה המצריים מתנגדים לחרם, צילום: אלעד גרשגורן

עם זאת, בעולם הערבי ובעיקר במצרים יש כבר מי שמתרעם. יחיא זנאנירי, יו"ר אגודת יצרני ההלבשה המוכנה במצרים, תקף קשות את ההחלטה. לדבריו, ישראל היא "מדינה מוכרת בעולם" ומצרים מקיימת אתה סחר במוצרים רבים. לפיכך הצהיר איש העסקים המצרי כי ההחלטה על החרם אינה במקומה, ואף לא לא נאכפה ב-40 השנים האחרונות. זנאנירי ציין כי ההחלטה על החרם נגד ישראל "אינה מועילה". הוא גם הזכיר כי מצרים חתומה על הסכם QIZ עם ישראל, שלפיו מוצר מצרי שמורכב חלקית (10.7%) מרכיב ישראלי, מקבל הקלות בשוק האמריקאי.

מוחמד מורשידי, מנהל לשכת תעשיית הטקסטיל, הצהיר אף הוא כי להחלטת הליגה הערבית לא תהיה השפעה על המשק המצרי בכלל ועל תעשיית הטקסטיל בפרט.

החרם הערבי לא נאכף מעולם בצורה קפדנית, אלא רק על ידי מספר מדינות. מאז חתימת הסכמי אוסלו חל כרסום גדול עוד יותר ברמת האכיפה של החרם.

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
ארץ ישראל
בגדול אני בעד שישראל תהיה במסחר עם ארהב ואירופה אך שישראל וחברות ישראליות עושות מסחר [או שעשו מסחר] עם מדינות ערב בן ישיר בן עקיף זה סימן שיש לנו זכות על ארץ ישראל ושכל השנאה עלינו היא רק משום שעשיו שונא ליעקב בקיצור ההיסטוריה מודה שהמוסלמים יודעים שיש זכות לישראל רק שהשנאה שלהם מעבירה אותם על דעתם [ ואני לא מכחיש שיש אנטשמיות ענקית נגד ישראל במדינות מוסלמיות ]בקיצור בתוכם יש להם שנאה בזכותה של ישראל אך גם הכרה במדינת ישראל וגם שנאה למדינת ישראל שהיא לא מוצדקת בכלל
חיים , בני ברק  |  18.08.13
1.
מה בכלל הקשר בין דרום אפריקה לישראל?
בדרום אפריקה השחורים היו אזרחי המדינה, בישראל הפלסטינים לא אזרחים. בדרום אפריקה הם לא רצו להשמיד את המדיה, בישראל הם רוצים להשמיד את המדינה. בדרום אפריקה הם לא רצו לרצוח את כל הלבנים, בישראל הם רוצים לרצוח את כל הישראלים. בדרום אפריקה הם היו מוכנים לחיות בשלום עם הלבנים, בישראל הם לא מוכנים לחיות לצד ישראל. צריך לסגור את כל העסקים הישראלים במדינות ערב ולהעביר אותם לכאן, יש מספיק אנשים שיעבדו, אז המחיר יעלה קצת והמנהלים יורידו קצת בתנאים שלהם ואז זה יהיה בסדר.
30.08.12