אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אספן גרופ: "הוצאות המימון צפויות לגדול"; תנסה לגייס חוב בהיקף 100 מיליון שקל באג"ח עד סוף 2013

אספן גרופ: "הוצאות המימון צפויות לגדול"; תנסה לגייס חוב בהיקף 100 מיליון שקל באג"ח עד סוף 2013

חברת הנדל"ן המניב רושמת רבעון נוסף של יציבות בשורה התחתונה ושיפור בתזרים המזומנים, אך צופה הרעה במצב השווקים שעלולה להקרין על מצב נכסי החברה ויכולות המימון שלה

30.08.2012, 12:37 | אסף גילעם

אספן גרופ, חברת הנדל"ן המניב שבשליטת איש העסקים רוני צארום (48%) מפרסמת היום (ה') דו"חות יציבים לרבעון השני. הרווח הנקי ברבעון הסתכם ב-5 מיליון שקל - זהה לרבעון המקביל. הרווח הנקי במחצית הראשונה של השנה הסתכם ב-15.6 מיליון שקל - עלייה של 15%. עיקר העלייה במחצית נבעה מנכסים שרכשה החברה ב-2011, ורק במחצית הראשונה הניבו הכנסות משמעותיות לחברה.

הכנסות החברה מדמי שכירות ברבעון השני עלו ב-18% לעומת הרבעון המקביל והסתכמו ב-29 מיליון שקל. הכנסות מדמי שירותי ניהול הסתכמו ב-2.3 מיליון שקל ברבעון לעומת 1.6 מיליון שקל אשתקד, מהרחבת פעילות החברה בחו"ל.

אספן גרופ רשמה גידול צנוע בפעילות האנרגיה הסולארית שלה שהניבה הכנסה של 1.5 מיליון שקל ברבעון, לעומת 0.3 מיליון שקל אשתקד. אך הגידול בהכנסה נבע דווקא ממכירת מערכת פוטו-וולטאית, כחלק ממימוש נכס בעפולה ברבעון, ולא מהרחבת הפעילות באיטליה, שטרם הניבה לאספן הכנסה מהותית.

החברה רשמה עליית ערך של 2 מיליון שקל בלבד בשווי הנדל"ן ברבעון השני, לעומת 5 מיליון שקל ברבעון המקביל, שנבעה בעיקר מעליית ערך של קניון "חוצות" באשקלון כתוצאה של שיפורים שביצעה החברה בנכס.

ה-FFO הנומינלי של החברה לפי הוראות רשות ני"ע הסתכם ברבעון ב-2.75 מיליון שקל בלבד, לעומת 850 אלף שקל בתקופה המקבילה. לפי גישת ההנהלה, המנטרלת הוצאות הצמדת אשראי והפרשי שער עמד ה-FFO על 7.5 מיליון שקל – גידול של 36% לעומת הרבעון המקביל.

קניות "חוצות" באשקלון, צילום: גדי קבלו קניות "חוצות" באשקלון | צילום: גדי קבלו קניות "חוצות" באשקלון, צילום: גדי קבלו

אספן רושמת תזרים מזומנים מפעילות שוטפת של 7.7 מיליון שקל, לעומת תזרים שלילי ברבעון המקביל של 5.3 מיליון שקל. מנגד, החברה מדגישה כי לפי הדוחות הכספיים הנפרדים ("סולו") , מתקיימים "סימני אזהרה" היות ולחברה עודף התחייבויות שוטפות על נכסים שוטפים בסך של כ- 50 מיליון שקל ותזרים מזומנים שלילי מתמשך מפעילות שוטפת.

בתזרים המזומנים החזוי של אספן, בו היא מפרטת איך צופה ההנהלה לעמוד בהתחייבויותיה בשנים הקרובות עולה כי החברה צפויה לעמוד מול החזרי קרן משמעותיים למחזיקי האג"ח. עד תום השנה צריכה החברה לשלם למחזיק האג"ח סך של 82.4 מיליון שקל, וב-2013 תשלום של 97.9 מיליון שקל. בקופת החברה בתום הרבעון היו כ-38 מיליון שקל. לפי התזרים, מעריכה החברה כי תצליח למחזר את חובותיה בשוק ההון על ידי הנפקת אג"ח בהיקף של 40 מיליון שקל ב-2012 ועוד כ-60 מיליון שקל ב-2013. למרות זאת, אומרת החברה כי "ככל שהמיתון בכלכלה האירופאית יעמיק, החברה מעריכה כי המצב ישפיע לרעה על תוצאות פעילותה במערב אירופה, עקב פגיעה אפשרית בהכנסותיה מדמי שכירות ועקב עלייה בהוצאותיה בגין חובות מסופקים. כמו ,כן למצב עשויה להיות השפעה לרעה על שווי נכסיה המניבים של החברה במערב אירופה ועל יכולתה לגייס מימון לעסקאות חדשות ולמחזר חובות".

בנוסף, הנהלת אספן לא מספקת תחזית ורודה לעתיד הקרוב. "להערכת החברה", כך נכתב בדו"חותיה, "בתקופת הדוח ובעיקר ברבעון השני של השנה חלה הרעה נוספת בכלכלת גוש האירו באירופה, יחד עם סימני האטה נוספים בקצב הצמיחה של הכלכלה העולמית שעודנה מתאפיינת בחרדה ובחוסר ודאות המתבטאת בטלטלות חדות. החברה מעריכה בעקבות זאת כי "כתוצאה מהשפעת המשבר על המערכת הפיננסית, עלויות הגיוס תוספנה להתייקר ובעקבותיה צפויות לגדול הוצאות המימון של החברה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות