אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט": "השופטת ורדה אלשיך תודיע בעוד 4 חודשים על פרישה" צילום: אלכס קולומויסקי

בלעדי ל"כלכליסט": "השופטת ורדה אלשיך תודיע בעוד 4 חודשים על פרישה"

סוף לפרשת הפרוטוקול המשופץ: מנכ"ל משרד המשפטים חשף בפני ראשי המחוזות בלשכה שאלשיך צפויה לפרוש בקרוב. הסולחה שיזם שר המשפטים לאחר מכן בין השופטת לראשי המחוזות הסתיימה בניצחון לאלשיך לאחר שאלה נסוגו מדרישותיהם. משרד המשפטים מכחיש שהדברים נאמרו

02.09.2012, 06:55 | ענת רואה

"סגנית נשיאת בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופטת ורדה אלשיך, צפויה להודיע בעוד חודשים ספורים על פרישתה מתפקידה, ולא תמתין למועד יציאתה לגמלאות באוגוסט 2014". מסר זה הועבר ביום שישי לחמישה ראשי המחוזות בלשכת עורכי הדין, זמן קצר לפני שהסכימו לחזור בהם מכל דרישותיהם לנקיטת צעדים משמעותיים נגד אלשיך בפרשת הפרוטוקול המשופץ, שנחשפה ב"כלכליסט" בינואר 2012.

ל"כלכליסט" נודע כי המידע על כך שהשופטת אלשיך עומדת לפרוש מתפקידה בקרוב נאמר לראשי המחוזות על ידי מנכ"ל משרד המשפטים, ד"ר גיא רוטקופף, בפגישה שערך עם שניים מהם. לדברי נוכחים בפגישה רוטקופף אמר כי נוכח עובדה משמעותית זו, אין עוד טעם שראשי המחוזות ימשיכו לנהל את מאבקם וביקש מהם להיענות להצעת ה"סולחה" שקידם שר המשפטים, פרופ' יעקב נאמן.

שני ראשי המחוזות ששמעו את הדברים מרוטקופף עדכנו בכך את שלושת ראשי המחוזות הנוספים, ומיד לאחר מכן נכנסה החבורה לפגישה עם השר נאמן ועם השופטת אלשיך, שהסתיימה בפרסום הודעה משותפת שלפיה "כל הצדדים מצטערים על הטענות שהועלו כלפי הנוגעים בדבר ומוחלים זה לזה לקראת ראש השנה הבא עלינו לטובה. כל התלונות יבוטלו".

ורדה אלשיך. פגישת סולחה, צילום: אוראל כהן ורדה אלשיך. פגישת סולחה | צילום: אוראל כהן ורדה אלשיך. פגישת סולחה, צילום: אוראל כהן

עם זאת, לאחר שפנה "כלכליסט" לקבלת תגובה ממשרד המשפטים ומדוברות בתי המשפט בנוגע לפרישתה הצפויה של אלשיך — הדברים הוכחשו מכל וכל. לא ברור, אם כן, אם רוטקופף אמר אותם לראשי המחוזות על דעת עצמו וכדי לשכנע אותם לסיים את המאבק המתוקשר נגד השופטת אלשיך, או שהם מבוססים על סיכום שהושג אך נשמר בינתיים בחשאיות, כדי שלא ייווצר קשר כלשהו בין הקדמת הפרישה לפרשת הפרוטוקול.

היום מתכוונים חמשת ראשי המחוזות, אפי נווה ממחוז תל אביב, אשר אקסלרד ממחוז ירושלים, יוסי חכם ממחוז חיפה, דני אליגון ממחוז הדרום וסגן יו"ר מחוז הצפון ראיד עומרי, לפרסם לכל עורכי הדין בישראל "גילוי דעת" שבו יפרטו את הנימוקים שהובילו אותם להסכים להצעת הסולחה של נאמן ולסגת מכל דרישותיהם. בגילוי הדעת, מרמזים ראשי המחוזות על ההתחייבות שניתנה להם ממנכ"ל משרד המשפטים וכותבים כי: "יצוין עוד, כי קודם להחלטתנו היה לנו יסוד סביר להניח נוכח הנתונים שברשותינו שבכך לא סגי. ימים יגידו".

פגישה טעונה אצל השר

 

פגישת הסולחה שהתקיימה ביום שישי בבוקר בלשכת השר נאמן בירושלים היתה יוזמה של נאמן, שהחליט להפגיש את השופטת אלשיך עם ראשי המחוזות ועם ראש לשכת עוה"ד דורון ברזילי, ולהביא לסיום הפרשה. הפגישה היתה טעונה ובה תקפה השופטת אלשיך את התנהלותם של ראשי המחוזות, ובעיקר של עו"ד אפי נווה, יו"ר ועד מחוז תל אביב, שהגיש את התלונה נגדה לנציב התלונות, השופט העליון בדימוס אליעזר גולדברג. נאמן, מצדו, הבהיר בפגישה כי הוא אינו מתכוון להפעיל את סמכותו לנקוט צעדים כלשהם נגד השופטת אלשיך, ואף ציין כי לדעתו מותר לשופט להכניס תיקונים בפרוטוקול, אף מבלי להוציא הודעה רשמית וגלויה על כך, בניגוד לכאורה לחוק בתי המשפט.

לדברי גורם משפטי בכיר שנכח ביום שישי בלשכת שר המשפטים, בפגישת ראשי המחוזות עם נאמן ואלשיך לא הועלתה ולו ברמז האפשרות כי השופטת תקדים את פרישתה, וכי ראשי המחוזות ששמעו על כך ממנכ"ל המשרד התבקשו לא לדבר על העניין אלא הוא נמסר להם לידיעתם האישית בלבד.

גיא רוטקופף. משרד המשפטים מכחיש, צילום: עמית שעל גיא רוטקופף. משרד המשפטים מכחיש | צילום: עמית שעל גיא רוטקופף. משרד המשפטים מכחיש, צילום: עמית שעל

לדברי המקור, ד"ר רוטקופף אמר לראשי המחוזות כי משרד המשפטים קיבל מידע מנשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס על "הבנה", ולפיה השופטת אלשיך תודיע בחודשים הקרובים על פרישה מיוזמתה מתפקידה. זאת, באופן שלא ייוחס לפרשת הפרוטוקול המשופץ אלא למיצוי תפקידה ורצונה לפרוש מהמערכת לאחר 34 שנים בשירות מערכת המשפט.

לטענת הגורם המשפטי, רוטקופף אמר לראשי המחוזות: "השגתם את המטרה שלכם; ישנה הבנה על פרישה של השופטת אלשיך בסוף השנה הנוכחית (2012). הודעה על הפרישה תצא רק בעוד כמה חודשים ואין כוונה לייחס אותה לפרוטוקול, אך נוכח זאת אין כל טעם בהמשך המאבק שלכם והגיעה העת לסיים אותו בצורה מכובדת".

אחד מראשי המחוזות אמר ל"כלכליסט" כי בהסתמך על הבטחה זו, הם הסכימו לסיים את הפרשה ובוטלה כוונתם להגיש עתירה לבג"ץ בדרישה לכנס את הוועדה למינוי שופטים כדי שתדון בפרישתה של השופטת אלשיך.

דובר משרד המשפטים מסר בתגובה כי: "לא היו דברים מעולם. מנכ"ל משרד המשפטים לא הבטיח לאיש שהשופטת אלשיך תפרוש. למיטב ידיעתו אין סיכום כזה". דוברות בתי המשפט מסרה כי השופטת אלשיך אינה צפויה לפרוש בסוף השנה מתפקידה.

אחד מראשי המחוזות אמר ל"כלכליסט" בתגובה להכחשות כי: "מנכ"ל משרד המשפטים אמר את מה שאמר והודיע שיש הבנה על פרישה של השופטת אלשיך. אנו לא מאמינים שהדברים נאמרו במטרה להוליך אותנו שולל ולגרום לנו לחזור מכל דרישותינו לנקיטת הליכים משמעותיים נגד השופטת אלשיך, ובמקרה שזה אכן מה שקרה — אנחנו נדע לפעול ולחדש את המאבק ונתראיין בצורה גלויה ונאמר בדיוק מה אמר לנו מנכ"ל משרד המשפטים".

לחץ כבד על עו"ד ארגז

 

זמן קצר לפני פגישת ראשי המחוזות עם נאמן ואלשיך, נפגשו נאמן ואלשיך עם "גיבור" הפרשה, עו"ד רפאל ארגז, שהתעמת עם השופטת אלשיך בדיון ובעקבות זו הכניסה אלשיך שינויים בפרוטוקול הדיון שאותו שיגרה כתלונה רשמית נגד עו"ד ארגז.

עו"ד ארגז אמר ל"כלכליסט" כי הוא ביקש לצרף אליו לפגישה את ראשי המחוזות ולא רצה להתייצב לבדו מול שר המשפטים והשופטת אלשיך, אך בקשתו סורבה. לדבריו, במהלך הפגישה הפעיל עליו השר נאמן לחץ כבד לסגת מכל דרישותיו שכללו בין השאר התנצלות פומבית של השופטת אלשיך.

לדברי עו"ד ארגז, "השר נאמן אמר לי: 'אתה תמחל לשופטת אלשיך והיא תמחל לך ובכך יסתיים העניין הזה'. אמרתי לשר שאני לא מסכים למחול משום שנגרמו לי נזקים כבדים מהפרשה, אך נאמן אמר שיש לי הרבה מה להפסיד אם אמשיך במאבק שלי, והוא לא הסכים לפרט למה הוא מתכוון אלא רק אמר שאני ילד גדול אז אני מבין לבד. השופטת אלשיך מצדה אפילו לא העיפה עלי מבט, ובוודאי שלא לחצה לי את היד. בסופו של דבר, השר נאמן אמר לי שהוא מצר על גישתי ובכך הסתיימה הפגישה". בשמו של השר נאמן לא נמסרה כל תגובה לדברים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות