אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ברננקי אינו חזק כבעבר

ברננקי אינו חזק כבעבר

נראה כאילו אחרי ג'קסון הול השוק התמכר לברננקי כמו לסמים ופוחד ללכת לגמילה

02.09.2012, 17:37 | אמיר ארגמן

ברננקי העביר בסוף השבוע בג'קסון הול מסר שלא חידש הרבה וכלל מסר ברור כי הפד מוכן לתמוך בכלכלת ארה"ב וכי המצב רחוק מלהיות משביע רצון.

ה"מאוכזבים" יוכלו לטעון כי ברננקי לא סיפק הבטחה מפורשת להתערבות, אבל רואי חצי הכוס המלאה יוכלו להתנחם בכך שהוא דיבר בצורה מאוד יונית והעלה את ההסתברות לכך שהוא עתיד לפעול בישיבת הפד שצפויה להתקיים ב-12 בספטמבר 2012.

 

השוק, קיבל את ליטרת הבשר שלו בדמות חצי הבטחה לא מפורשת כי עם ההאטה הקרובה הפד כבר חתם על הצ'ק והשאיר פתוח רק את התאריך והסכום. בימים אלו לשוק זה מספיק, וככה זה כשעסקינן בחשיבה ליניארית לפיה מה שהיה בפרק 1 ו-2 יחזור גם ב-3.

 

בינתיים ברננקי משוכנע כי ההרחבות הכמותיות אותן ביצע עזרו לכלכלה. להערכתו הן סייעו להורדת התשואות הארוכות (אי אפשר להתווכח) וסייעו להתאוששות הכלכלית (אפשר להתווכח) ויש לו ראיות לכך. ברננקי, שאינו מתעלם גם מן הביקורת ניסה להתייחס גם לעלויות הכרוכות במהלך נוסף של רכישה. הוא ציין כי זה יכול לפגוע בתפקוד של השווקים, להעלות את הציפיות לאינפלציה, לפגוע ביציבות של המערכת הפיננסית ואף לגרום לפד להפסדים פיננסים. ככל הנראה שברננקי ראה את המחקר של שלוחת דאלאס של הפד אותה סיכמתי עבורכם בשבוע שעבר.

אינו חזק כבעבר

הערכתי היא כי ברננקי יוצר רושם של עוצמה כבעבר, אך הוא בהחלט אינו חזק כבעבר. המדיניות שלו חשופה לביקורת הן בשל הסכנות שכרוכות בה (אפילו מבית), בשל הבעייתיות של יישומה ערב מערכת בחירות והן בשל האפקטיביות האמיתית שלה.

ייתכן כי ברננקי לא מקבל את הביקורת ברמה המהותית, אך אין לי ספק כי הוא מבין את הנזק שקיים בשחיקה של אמינותו ושל אמינות הפד במידה והצד המבקר והסקפטי ילך ויגדל.

הבעיה היא שהשוק התמכר לברננקי כמכור לסמים וברננקי פוחד מלשלוח את הפציינט לגמילה. הדבר הנכון מבחינת הפד הוא פשוט לא לעשות כרגע דבר, אבל הבעיה שהשוק כבר עבר ראלי שמשקף כאילו ברננקי כבר החליט והכריז על המהלך הבא. ראינו את שוקי המניות עולים בצורה נאה תוך שהם מתעלמים ממידע כלכלי וביצועים צולעים בעונת הדוחות, ראינו את הזהב מרים ראש ואת התשואות יורדות כפי שהן עשו ערב כל רכישה קודמת של הפד.

אז מה הוא יעשה?

הערכה הטובה ביותר היא שהוא יתפלל לנתונים טובים וימתין עם המהלך הבא. אם המערכת הפוליטית האמריקאית תצליח לייצר פתרון ראוי ובר קיימא, יהיה לו קל להצדיק התערבות נוספת שתתקבל בברכה על ידי השווקים כתרופה מקילה לתהליך הכואב אותו צריכה ארה"ב לעבור.

הבעיה היא שכרגע זה נראה רחוק מהמציאות. השווקים תלויים בצורה חסרת תקנה במה יעשה הפד עכשיו, עד כי לעיתים חדשות טובות כלכלית זוכות לפרשנות מסויגת ושלילית. נראה לי כי כולם פוחדים ממש מדוח תעסוקה טוב מדי באוגוסט.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות