אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הלחץ של יצחק תשובה ייצר עליות באג"ח אלעד קנדה צילום: עמית שעל

הלחץ של יצחק תשובה ייצר עליות באג"ח אלעד קנדה

דרכו של יצחק תשובה לקופה של חברת הנדל"ן עוברת דרך מחיקתה מהמסחר. לשם כך הוא ייאלץ לפרוע את כל החוב לבעלי האג"ח שיגזרו קופון נאה

03.09.2012, 08:17 | רוס קרוטקין
מה קורה באלעד קנדה? לאחרונה פרסמה החברה כמה הודעות על מכירת נכסים מהותיים ורצינו לעשות קצת סדר בדברים ובעיקר להבין כיצד הדברים ישפיעו על בעלי האג"ח של החברה. עיסוקה העיקרי של אלעד בתחום הנדל"ן המניב בקנדה מחולק לשלושה תחומים: נכסים מסחריים, מגורים להשכרה (לחברה שני מתחמים ענקיים - פארקוואי פורסט בטורונטו ואולימפיק וילג' במונטריאול, שכוללים 2,763 יחידות דיור) וזכויות בעשרה נכסים בתחום הדיור המוגן (שיעורי תפוסה של כ־93%). מלבד תחום הנדל"ן המניב, החברה יוזמת שני פרויקטים למגורים, שבהם מכרה עד כה כ־1,100 יחידות דיור.

מכירה מהירה

לאחרונה נכנסה אלעד קנדה לתהליך אגרסיבי של מימוש נכסים. עד כה דיווחה החברה על מכירת שני הנכסים

הגדולים - פארקוואי פורסט ואולימפיק וילג' - שצפויה להכניס לקופה כ־1.85 מיליארד שקל. ההסכמים בדבר המכירה כבר נחתמו, והעסקאות ייצאו לפועל ככל הנראה בחודשים הקרובים. בנוסף, החברה הודיעה על מכירה של שני נכסים נוספים בתחום הדיור המוגן, בהיקפים קטנים יותר, שישלשלו לקופה כ־120 מיליון שקל. בתום ביצוע ארבע העסקאות שעליהן דיווחה, מצפה אלעד לעודף תזרימי של כ־1.2 מיליארד שקל.

מדוע אלעד קנדה בחרה לממש את הנכסים המהותיים בכזו דחיפות ובכזו תקופה לא יציבה בשווקים בעולם? דירקטוריון החברה סיפק הסבר סטנדרטי בדו"ח הרבעוני ברוח של "ניצול הזדמנויות". להערכתנו, הסבר נוסף יכול להיות המצב הלא פשוט שבו נמצא יצחק תשובה, בעל השליטה. כידוע, תשובה נמצא בתהליך של הסדר חוב אפשרי בדלק נדל"ן שבשליטתו, וזקוק למזומנים ממקורות אחרים.

בשבוע שעבר הודיעה החברה־האם (88%) של אלעד קנדה, אלעד גרופ, על רצונה למחוק את אלעד קנדה מהמסחר. בעקבות המחיקה, הדרך של תשובה למזומנים בקופת אלעד קנדה תהיה סלולה.

בעל השליטה יצחק תשובה, צילום: אוראל כהן בעל השליטה יצחק תשובה | צילום: אוראל כהן בעל השליטה יצחק תשובה, צילום: אוראל כהן

צפי לעלייה במחיר

לאלעד קנדה סדרה סחירה אחת של אג"ח (א') בהיקף של 180 מיליון שקל שנסחרת בתשואה לפדיון של כ־9%. אנו מעריכים כי כדי לשים יד על המזומנים באלעד קנדה, תשובה ייאלץ לפרוע את כל החוב לבעלי האג"ח, מכיוון שאחד הקובננטים של הסדרה הוא הון עצמי מינימלי של 400 מיליון דולר קנדי. חלוקה מתוכננת של המזומן, כדיבידנד, לחברה־האם תגרום להון עצמי לרדת אל מתחת לרף זה. נכון להיום, יתרת הרווח של אלעד קנדה שמיועדת לחלוקה עומדת על כמיליארד שקל. לכן, להערכתנו, תשובה יעדיף לפרוע את החוב לבעלי אג"ח, שהיקפו נמוך יחסית, בפדיון מוקדם, לאחר הרכישה של מניות אלעד קנדה מהציבור.

במקרה של פדיון מוקדם, הסכום שישולם למחזיקים יהיה הגבוה מבין:

1. שווי השוק של האג"ח.

2. שווי החוב לפי ערך הפארי.

3. שווי החוב לפי היוון של אג"ח ממשלתיות בתוספת 1%.

נכון להיום, האפשרות השלישית מביאה אותנו למחיר של 115.5 אגורות לאג"ח לעומת 97.1 אגורות נכון לאתמול. תסריט שכולל פדיון מוקדם של האג"ח הוא הסביר בעינינו ועשוי להניב בזמן קצר תשואה של 19.4%. אך גם אם לא יתרחש, אלעד קנדה תהפוך לחברה בעלת עודף מזומן גבוה.

השורה התחתונה: פדיון מוקדם של אג"ח אלעד קנדה עשוי לייצר עליות שערים ותשואה למחזיקים בו. גם במקרה שלא יתרחש, החברה תגדיל את עודף המזומן שלה.

הכותב הוא מנהל דסק אג"ח באיילים קרנות נאמנות

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות