אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שפיר הנדסה בוחנת כניסה לתחום חיפושי הנפט צילום: בלומברג

שפיר הנדסה בוחנת כניסה לתחום חיפושי הנפט

משרד האנרגיה והמים המליץ להעניק היתר חקירת קרקע לחברה, שמתכננת לבחון הפקת נפט מפצלי שמן באזור מכתש רמון

02.09.2012, 22:39 | ליאור גוטמן
משרד האנרגיה והמים המליץ בישיבת מועצת הנפט להעניק היתר חקירת קרקע לחברת שפיר הנדסה לבחינת אפשרות להפקת נפט מפצלי שמן. מדובר בבחינה ראשונית לאפשרות הפקת נפט במרבץ פצלי שמן באורון, שממוקם בסמיכות למכתש במצפה רמון. לטענת משרד האנרגיה, החקירה תתרכז בשלב הראשון בבחינה גיאולוגית של המקום באמצעות שישה קידוחים.

כניסתה של שפיר הנדסה לתחום הנפט מצטרפת לפעילות החברה בתחום משק הגז, שבו היא זכיינית הקמת מערכת ההולכה הפנים ארצית באזור המרכז יחד עם סופרגז בשליטת גרנית הכרמל. בנוסף, בשנה החולפת היתה שותפה החברה למאמצי נובל אנרג'י האמריקאית להנחת צנרת ההולכה של מאגר תמר מהים לחופי ישראל.

פצלי שמן (Oil shale) הם סלעים שמכילים בתוכם נפט. הליך ההפקה כולל חימום תת קרקעי בטמפרטורה של כמה מאות מעלות עד להפקת הנפט. יתרונות ההליך הם המחיר הזול שלו יחסית להליך הפקת נפט בקידוח ימי, ואילו החיסרון העיקרי הוא איכות נמוכה יחסית של תוצר סופי. בישראל פועלת חברת IEI בנושא, ובכוונתה לבצע ניסויים רחבי היקף של הפקת נפט מפצלי שמן בחבל עדולם. המהלך זוכה לביקורת והתנגדות של גופים ירוקים שחוששים מפגיעה בסביבה.

שפיר הנדסה היא אחת מחברות התשתית הותיקות בישראל. החברה בבעלות משפחת שפירא והיא מנוהלת על ידי ארבעה אחים. פרט לעיסוק בתחום האנרגיה מתמחה שפיר בתשתיות תחבורה ובינוי, ובין הפרויקטים הבולטים שהיא מעורבת בהם ניתן למנות את הנתיב המהיר בכניסה לתל אביב, כביש עוקף קריות, קו הרכבת המהיר לירושלים, פרויקט הפולינום בנמל חיפה וכן השתתפות בבניית תחנת הכוח של חברת החשמל באשקלון ונתב"ג 2000.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות