אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
4 המלצות קנייה ושורט אחד צילום: בלומברג

4 המלצות קנייה ושורט אחד

ארבע חברות שמנצלות את הנהירה למקסיקו, ואחת שעדיף להשאיר בגבול

05.09.2012, 08:16 | ענת ציפקין

אמריקה מוביל (AMX)

אמריקה מוביל הוקמה בשנת 2000 לאחר שפוצלה מתוך חברת התקשורת המקסיקנית Telmex והפכה בתוך עשור לספקית התקשורת הגדולה באמריקה הלטינית עם פעילות ב־18 מדינות שונות. לחברה יותר מ־250 מיליון מנויים, והיא מחזיקה בנתח שוק של 70% במקסיקו, 31% בארגנטינה ו־25% בברזיל.

הסיכוי: הכנסות החברה ב־2011 עמדו על 665 מיליארד פזו (כ־50 מיליארד דולר), ושיעור הרווחיות התפעולית עמד על 23.2%.

מוצרים של אמריקה מוביל, צילום: בלומברג מוצרים של אמריקה מוביל | צילום: בלומברג מוצרים של אמריקה מוביל, צילום: בלומברג

לחברה יש חוב נטו יחסית גבוה של 321 מיליארד פזו, אולם היא ייצרה בשנים האחרונות תזרים תפעולי שנתי של כ־200 מיליארד פזו. החברה נסחרת כיום במכפיל EBITDA חזוי של 6, לעומת מכפיל ממוצע לחברות בענף הנע סביב ה־7.5.

הסיכון: אמריקה מוביל פועלת במגזר תחרותי ועשויה להתמודד גם עם שינויים רגולטוריים. כמו כן אפשרויות הצמיחה בדרום אמריקה מוגבלות, ולכן ייתכן שהחברה תנסה להיכנס לאזורי פעילות נוספים.

השורה התחתונה

למה לקנות בזכות התזרים התפעולי החזק ומובילות השוק באמריקה הלטינית

הממליץ הוא אריאל קורינאלדי, מנהל מחלקת המחקר ביובנק

ג'נרל מוטורס (GM)

יצרנית הרכב האמריקאית ג'נרל מוטורס יצאה לפני כשלוש שנים מתהליך פשיטת רגל כחברה בריאה ותחרותית יותר עם גמישות פיננסית שתעזור לה להתמודד עם כלל האתגרים שניצבים בפניה.

הסיכוי: מאז המשבר, מכירות כלי הרכב בארה"ב רשמו התאוששות משמעותית, וכעת קצב המכירות השנתי עומד על כ־14 מיליון כלי רכב. בנוסף, החברה הודיעה כי במסגרת תהליך התייעלות שהיא עוברת, היא תשקיע 420 מיליון דולר במפעל חדש במקסיקו. מקסיקו נהנית מגבול משותף עם ארה"ב ועלות הייצור בה נמוכה, מה שהופך אותה ליעד מועדף בתקופה האחרונה עבור ג'נרל מוטורס, המחפשת חלופות ייצור לסין, שבה היא מייצרת כיום.

מוסך של ג מוסך של ג'נרל מוטורס בארה"ב | צילום: בלומברג מוסך של ג

הסיכון: פעילות החברה מאופיינת במחזוריות, ולכן מושפעת מהמצב המאקרו־כלכלי. הסיכון העיקרי להמשך הצמיחה במכירות הוא ירידה בצמיחה העולמית, ובעיקר בחטיבה האירופית של ג'נרל מוטורס, שממשיכה להשפיע לרעה על השורה התחתונה של החברה.

השורה התחתונה

למה לקנות קצב מכירות הרכב התאושש משמעותית וגמישותה הפיננסית של החברה השתפרה

הממליץ הוא אוהד חיים, אנליסט ני"ע זרים בלאומי שוקי הון

שברון (CVX)

חברת שברון היא ענקית האנרגיה השנייה בגודלה בארצות הברית, הפועלת במגוון תחומים כמו חיפוש, הפקה וזיקוק של נפט וגז, וכן ייצור ושיווק של כימיקלים שונים ברחבי העולם. החברה נסחרת בשווי שוק של 220 מיליארד דולר. מאזן החברה יציב, תזרים המזומנים חזק, והרווחיות הנוכחית שלה משקפת מכפיל רווח של 8.5, ותשואת הדיבידנד השנתית היא 3.3%.

הסיכוי: שברון היא אחת ממפיקות הנפט והגז הגדולות באזור מפרץ מקסיקו. בשנה שעברה הודיעה שברון, ביחד עם BP הבריטית, על תגלית הענק Moccasin במים עמוקים של מפרץ מקסיקו - מאגר הצפוי להוסיף משמעותית לתפוקה היומית ועתודות הנפט שלה. יתרה מכך, המיסוי הנמוך שמוטל על מפיקות הנפט במפרץ מקסיקו צפוי לסייע לשברון להגדיל את הרווחיות.

הסיכון: ענקית האנרגיה חשופה לתנודתיות מחיר הנפט והגז המשפיעה על רווחיותה, וכן פועלת תחת רגולציה משמעותית וסיכון לביקורת ציבורית, מחשש לדליפות וזיהומים.

השורה התחתונה

למה לקנות החברה מחזיקה בכמה תגליות נפט גדולות ותשואת הדיבידנד שלה עומדת על 3.3%

הממליץ הוא משה אוזקרגוז מחטיבת המחקר בנק דיסקונט

פורד (FORD)

פורד היא מחלוצות התעשייה האמריקאית, ומלבד ייצור כלי רכב היא עוסקת גם בהשכרת כלי רכב וליסינג וכן בייצור ציוד מכני כבד.

הסיכוי: החברה השיגה ב־2011 נתח שוק של 16% משוק הרכב האמריקאי, ולאחרונה העבירה קווי ייצור ומפעלים מסין למקסיקו, ובכך צפויה להפחית את עלויות העבודה וההובלה.

דגם מתערוכת רכב של פורד, צילום: בלומברג דגם מתערוכת רכב של פורד | צילום: בלומברג דגם מתערוכת רכב של פורד, צילום: בלומברג

מכירותיה של החברה עולות בהתמדה משנת 2009, ובמקביל חל שיפור ניכר במצבה הפיננסי. סוכנות הדירוג S&P אישרה לאחרונה את דירוג האשראי של החברה שעומד על +BB, ואף נתנה לו תחזית חיובית להמשך. החברה נסחרת במכפיל של 8, והיא צפויה לחלק למשקיעים דיבידנד בשיעור של 2%.

הסיכון: תעשיית הרכב רגישה לשינויים במצב הכלכלי העולמי, ולכן החרפה נוספת במשבר החוב באירופה עשויה לפגוע בה. איום נוסף נובע מהחרפת התחרות בשוקי דרום אמריקה - מגמה שהורגשה בדו"חות הרבעון השני.

השורה התחתונה

למה לקנות פורד נהנית מעלייה עקבית במכירות, ומבצעת מהלכים להפחתת הוצאות ההובלה

הממליץ הוא מישל סינה, מנהל תיקים בכיר בדסק חו"ל, פעילים ניהול תיקי השקעות

אנהאוזר בוש (BUD)

אנהאוזר בוש היא החברה הגדולה בעולם למבשלות בירה עם נתח שוק של 49% ממכירות הבירה במקסיקו ו־25% משוק הבירה העולמי. לחברה 200 מותגי בירה, בהם מותגים גלובליים כגון בקס, קורונה, באדווייזר, סטלה ארטואה ולף.

הסיכוי: הצמיחה העולמית המהירה והביקוש הקשיח יחסית לבירה, תוכל לייצר לה ולתעשייה כולה המשך צמיחה מהירה בעשור הקרוב.

הסיכון: החברה נסחרת היום לפי שווי של 134 מיליארד דולר והציגה במחצית הראשונה של שנת 2012 ירידה של 15% ברווח התפעולי. לחברה 3.7 מיליארד דולר במזומן, ותזרים המזומנים החופשי שהיא מייצרת ירד משיא של 12.5 מיליארד דולר במחצית הראשונה של 2011 ל־4.5 מיליארד דולר בלבד במחצית הראשונה של השנה.

לאחרונה השלימה החברה את רכישת יצרנית הבירה המקסיקנית קורונה, לפי שווי של 21 מיליארד דולר, אולם היא היתה יקרה מדי בשל אחוז הרווח השולי הנמוך של קורונה (10%).

השורה התחתונה

למה למכור תזרים המזומנים התכווץ פי 3, והרווח התפעולי נפל ב־15% במחצית הראשונה של השנה

הממליץ הוא אבי מועלם, מנהל השקעות ראשי באלומות ספרינט

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות