אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרטנר מפסיקה לגבות תשלום נוסף עבור שיתוף האינטרנט הסלולרי צילום: shutterstock

פרטנר מפסיקה לגבות תשלום נוסף עבור שיתוף האינטרנט הסלולרי

הגבייה עמדה מלכתחילה בסתירה לכאורה לעיקרון ניטרליות רשת לו החברה מחויבת לפי תנאי הרישיון, אך הפסקתה לא הגיעה בעקבות התערבות משרד התקשורת

07.09.2012, 10:59 | רותי לוי

חברת פרטנר הודיעה כי החל מהיום (ו') תפסיק לגבות תשלום נוסף עבור אפשרות שיתוף האינטרנט הסלולרי.

כזכור, בחודש יוני החלה חברת פרטנר לחסום למנוייה אפשרות שימוש בפונקציה בשם Tethering (נקודה חמה). מדובר בפונקציה הקיימת במכשירים חכמים אשר מאפשרת לבעל המכשיר לחלוק את חבילת הגלישה הסלולרית עם מכשירים נוספים כמו טאבלט או מחשב נייד. פרטנר החלה לגבות מהמנויים תשלום חודשי בסך 20 שקל עבור הזכות להשתמש בפונקציה זו.

לכאורה, מדובר בפגיעה בעיקרון ניטרליות הרשת ומכאן, בהפרה חמורה של הוראות משרד התקשורת ששילב בשנת 2011 התייחסות ישירה לפעולות מעין אלה ברישיונות חברות הסלולר, וקבע כי "חל איסור לבצע הגבלה או חסימה של תכונות או מאפיינים המובנים של ציוד תקשורת, לרבות בדרך של קביעת תעריפים". ואולם, בפניות חוזרות ונשנות למשרד התקשורת מאז החלה פרטנר לבצע את החסימה, המשרד סירב לתת את דעתו בעניין ולא ביקש מהחברה להפסיק את החסימה.

תכניות מותאמות ל"משתפי גלישה"

פרטנר לא המציאה את השיטה, על פי דו"ח שהפיצה חברת אלוט (Allot) המסקר את פרקטיקות הגבייה של חברות הסלולר ברבעון השני של 2012, 29% מהמפעילות בעולם אשר פרסו רשת דור רביעי (LTE), גובות תשלום עבור שימוש בפונקציית השיתוף. החסימה משרתת את האינטרסים של המפעילות: באמצעות חסימה של האפשרות לשיתוף חבילת הגלישה הסלולרית הן יכולות למתן את עומס התעבורה ברשת – לקוח שמוגבל למכשיר אחד בלבד, ככל הנראה ינצל רק חלק קטן יותר מחבילות הגלישה שברשותו. כמו כן, באמצעות גביית תשלום עבור שיתוף כזה הן מייצרות מודל הכנסות חדש אשר מפצה על ההשקעות הגדולות שלהן בתשתית שנפרסה. פרטנר, ככל הנראה, לא ראתה הכנסות משמעותיות מהמהלך.

את ההודעה על ביטול החסימה העבירה פרטנר במקביל להשקת תכניות סלולר חדשות המשלבות שיחות והודעות ללא הגבלה, חיוג לחו"ל ונפח גלישה גבוה במיוחד (5GB). פרטנר מציעה את החבילה ב-155 שקל, ומשווקת אותה כחבילה המתאימה במיוחד ל"משתפי גלישה סלולרית". כמו כן, החברה מציעה שילוב של חבילה כזו עם אייפד 3 בגרסת ה Wi-Fi אשר אינו יכול להתחבר לרשת הסלולרית אלא באמצעות שימוש בפונקציית ה – Tethering ושיתוף החבילה ממכשיר הטלפון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות