אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נשיא סין מתחייב בוועידת APEC: "נשמור על יציבות מחירים וצמיחה איתנה" צילום: בלומברג

נשיא סין מתחייב בוועידת APEC: "נשמור על יציבות מחירים וצמיחה איתנה"

ההאטה בכלכלה השנייה בגודלה בעולם צפויה להמשיך זה הרבעון השביעי. בכינוס המדינות החברות בארגון אסיה-פסיפיק שנערך ברוסיה אמר חו ג'ינטאו: "חברות קטנות ובינוניות צפויות לעבור תקופה לא קלה. עומדת בפנינו משימה מפרכת ליצור מקומות עבודה חדשים"

08.09.2012, 12:14 | סוכנויות הידיעות

"נגדיל את הביקוש המקומי ונשמור על צמיחה יציבה ואיתנה ויציבות מחירים" - כך הכריז נשיא סין חו ג'ינטאו בפני אנשי עסקים בכינוס מדינות אסיה-פסיפיק (APEC) הנערך בסוף השבוע בעיר הנמל הרוסית ולדיווסטוק.

ג'ינטאו אמר כי ההאטה בייצוא מפעילה לחץ על הכלכלה השנייה בגודלה בעולם, אך התחייב לחזק את הביקוש המקומי ולקדם צמיחה מאוזנת יותר. "הצמיחה הכלכלית עומדת בפני סיכונים. חברות קטנות ובינוניות צפויות לעבור תקופה לא קלה, והייצואנים מתמודדים עם קשיים נוספים", אמר חו, "עומדת בפנינו משימה מפרכת ליצור מקומות עבודה חדשים למצטרפים החדשים לשוק העבודה".

בעקבות ההאטה מופעל לחץ נוסף על חו, שצפוי לפרוש מתפקידו בסתיו. בסין מנסים להבטיח, כי חילופי השלטון, המתקיימים אחת לעשור יעברו בלי הפרעות מיוחדות.

הכלכלה הגדולה באסיה התרחבה ברבעון השני ב-7.6% בהשוואה לשנה שעברה, השיעור הנמוך ביותר מזה שלוש שנים, זאת לאחר שהממשלה פעלה לריסון האינפלציה ומחירי הנדל"ן הגבוהים.

"במשך שלוש שנים הם צרחו בכל הכוח שהם מנסים להאט את הפעילות כדי להרוג את האינפלציה ולהרוג את בועת הנדל"ן", אמר ג'ים רוג'רס, יו"ר רוג'רס הולדינג, המשתתף אף הוא בוועידה. "עכשיו זה קורה".

בנייה בסין. "האטת היצוא מפעילה לחץ על הכלכלה", צילום: איי אף פי בנייה בסין. "האטת היצוא מפעילה לחץ על הכלכלה" | צילום: איי אף פי בנייה בסין. "האטת היצוא מפעילה לחץ על הכלכלה", צילום: איי אף פי

ההאטה בכלכלה הסינית צפויה להמשיך זה הרבעון השביעי. בבנק אוף אמריקה מעריכים כי עבור הרבעון הנוכחי הצמיחה תעמוד על 7.4%. נתונים הצפויים להתפרסם מחר, ככל הנראה יצביעו על ההאטה באוגוסט בצמיחה בייצור התעשייתי ל-9% בהשוואה לשנה שעברה, השיעור הנמוך ביותר עד כה השנה.

חו אמר כי הכלכלה הסינית אופיינה על ידי "העדר איזון, תיאום ויציבות", אך המדינה תפעל לקידום "צמיחה כוללנית" לשיפור חיי האנשים.

עוד אמר ג'ינטאו, כי "ההשפעה של המשבר הפיננסי העולמי עוד רחוקה מלהסתיים. נעבוד כדי לשמור על האיזון בין יציבות וצמיחה איתנה, נתאים את המבנה הכלכלי וננהל את ציפיות האינפלציה".

נשיא סין הזהיר לגבי מצב הכלכלה העולמית וניצל את כינוס מדינות אסיה-פסיפיק כדי לקרוא למדינות להגן על עצמן על ידי חיזוק הקשרים האזוריים. ג'ינטאו אמר כי המדינה מתכוונת לעזור להעמיק את שיתופי הפעולה בין 21 המדינות החברות בארגון שיתוף הפעולה הכלכלי של אסיה-פסיפיק.

המארח פוטין. "חוסר ודאות" המארח פוטין. "חוסר ודאות" המארח פוטין. "חוסר ודאות"

אתמול הודיע נשיא סין על תוכנית ממשלתית להוציא 157 מיליארד דולר לשיפור התשתיות בחקלאות, אנרגיה, מסילות רכבות וכבישים, וכן התחייב לתמוך בהסרת הגבולות במסחר. חו צפוי לפרוש בסתיו מתפקידו כמנהיג המדינה, אך הוא הבטיח לשמור על המשכיות ויציבות לכלכלה.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, המארח את הכינוס שנערך בעיר הנמל הרוסית ולדיווסטוק, הביע אף הוא חשש לגבי מצב הכלכלה העולמית בכלל, ומשבר החובות האירופי בפרט. "הכלכלה העולמית היום מתאוששת לאיטה, וקיימים עדיין כמה גורמים מערערים ורמות של חוסר ודאות", אמר פוטין.

44% מהמסחר העולמי - במדינות APEC

בארגון APEC חברות מדינות כמו ארה"ב, יפן, דרום קוריאה, אינדונזיה וקנדה, וההתמקדות היא באזור הפסיפיק, שבו מתגוררת 40% מאוכלוסיית העולם, מיוצרת 54% מהתפוקה הכלכלית ומבוצעים 44% מהמסחר.

הכינוס מתקיים במשך יומיים ומתמקד בנושאים כמו בטיחות מזון והסרת גבולות מהמסחר. לפני תחילת הכינוס הושג הסכם להוריד את המכס על טכנולוגיות מיובאות שיכולות לקדם צמיחה כלכלית מבלי לפגוע בסביבה.

נשיא ארצות הברית ברק אובמה לא משתתף, שכן הוא עסוק בקמפיין הבחירות שלו. מזכירת המדינה הילרי קלינטון מייצגת את המדינה במקומו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות