אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבוקר: גדעון סער יעלה בממשלה ההצעה להכיר ב"אוניברסיטת אריאל" צילום: שאול גולן

הבוקר: גדעון סער יעלה בממשלה ההצעה להכיר ב"אוניברסיטת אריאל"

לפני כשבוע הודיע שר הביטחון אהוד ברק לראש הממשלה בנימין נתניהו כי אינו מתכוון לחתום על הצו עד להכרעת בג"ץ בעתירה שהגישו האוניברסיטאות נגד ההחלטה

09.09.2012, 06:59 | חן פונדק

שר החינוך גדעון סער יעלה היום בישיבת הממשלה את ההצעה להכיר במרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון כאוניברסיטה. זאת, שבוע בדיוק לאחר ששר הביטחון אהוד ברק - שצריך להכריע בנושא בגלל מיקומה של האקדמיה מחוץ לקו הירוק - הודיע לראש הממשלה בנימין נתניהו כי אינו מתכוון לחתום על הצו עד להכרעת בג"ץ בעתירה שהגישו האוניברסיטאות נגד ההחלטה. בהצעת שר החינוך נרשם כי למרות שמדובר בשטחי יהודה ושומרון הנמצאים תחת מפקד האזור, ראוי כי הממשלה תדון בנושא מכיוון שמדובר בסוגיה של השכלה גבוהה.

בפני הפיכת אריאל לאוניברסיטה עומדות שתי סוגיות: התקציב ובג"ץ. ב-2005 החליטה ממשלה כי "היא רואה חשיבות לאומית בהסבת המכללה הקדמית באריאל לאוניברסיטה כמנוף לחיזוק מערכת ההשכלה הגבוהה באזור".

המשנה ליועץ המשפטי דאז, יהושע שופמן, הטיל את הסמכות להחליט בנושא על המועצה להשכלה גבוהה יהודה ושומרון לאחר קבלת חוות הדעת של הות"ת. ראש הממשלה דאז אהוד אולמרט התחייב לות"ת כי אם כאשר תאושר תוספת תקציב, בעקבות השלמת המהלך היא תמומן אך ורק מתוספות תקציביות למערכת ההשכלה הגבוהה ולא מבסיס התקציב הנוכחי.

ברק ונתניהו, צילום: עטא עוויסאת ברק ונתניהו | צילום: עטא עוויסאת ברק ונתניהו, צילום: עטא עוויסאת

מל"ג יו"ש קיבל החלטה על הפיכת אריאל לאוניברסיטה, למרות המלצ הות"ת להמשיך את מעמדה של אריאל כמרכז אוניברסיטאי עד מאי 2013 ובזמן זה לבחון את המבנה הדיכוטומי של ההשכלה הגבוהה.

בהצעה להחלטה לא מפורט נתונים כלכליים וההשפעה על משק המדינה. שר האוצר יובל שטייניץ הבטיח תוספת תקציבית של 50 מיליון שקל - תוספת לה המרכז האוניברסיטאי הסכים כי הוא מוכן להסתפק בו, אף שבאתר האוניברסיטה מכריזים כי יש צורך ב-135 מיליון שקל בשנה אחת. לא ברור האם אריאל תוכל לקבל תקציב נוסף מתוך תקציב האוניברסיטאות, או שתמשיך לקבל 100 מיליון שקל תקציב מתוך המכללות.

בישיבת הות"ת בנושא נרשם כי "הכרה כמוסד באוניברסיטה משליכה על התקצוב המוקצה. משכך, מובן כי עמדתה של ות"ת ככל שהדבר האמור בתקציב למוסד היא עמדה מחייבת. כאמור לעיל, הסמכות הבלעדית בענייני התקצוב של המוסדות להשכלה גבוהה ניתנת לות"ת. כך הדבר לא רק כלפי מל"ג יו"ש אלא גם כלפי המפקד הצבאי בבואו לבחון מתן אישור להחלטה של מל"ג יו"ש הכרוכה בתקציב".

ואולם בדיון מל"ג יו"ש נרשם כי "קשה לתת משקל משמעותי להחלטת ות"ת על התחלת תהליך לבחינת מערכת ההשכלה הגבוהה דווקא עכשיו, אחד עשר יום לפני תום תקופת ההכרה הזמנית כאוניברסיטה של המרכז באריאל".

מל"ג יו"ש גם דחה את טענות יו"ר הות"ת, מנואל טרכטנברג, לגבי מעמדה וכשירותה של ועדת המעקב וקיומו של ניגוד עניינים שכן מרבית חברי ועדת המעקב אחר עמידת אריאל בתנאים היו חברי מל"ג יו"ש. במל"ג יו"ש טענו כי מדובר בחריגה מנושאי התכנון והתקצוב עליהם אחראי הות"ת. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות