אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דודי ויסמן ינסה לגייס 230 מיליון דולר לאלון פרטנרס צילום: אייל יצהר

דודי ויסמן ינסה לגייס 230 מיליון דולר לאלון פרטנרס

על פי התשקיף, תמורת הגיוס שיבוצע בניו יורק תשמש לפירעון הלוואת בעלים של 342 מיליון דולר

10.09.2012, 08:17 | שניר הנדלר

בחודשים האחרונים זינקו מניות מפעילות בתי הזיקוק הנסחרות בניו יורק על רקע העלייה במחירי הנפט. באלון USA אנרגיה - שמנייתה זינקה מתחילת השנה ב־54% - החליטו לנצל את הריצה אל התחום ולהנפיק בבורסת ניו יורק (NYSE) את פעילות בית הזיקוק ביג ספרינג שבטקסס. את התשקיף לרשות ני"ע האמריקאית (SEC) הגישה אלון בסוף אוגוסט, אחרי שפיצלה (Spin Off) את פעילות בית הזיקוק מאלון USA לשותפות בשם אלון USA פרטנרס. בחברת האנרגיה שבשליטת דודי ויסמן מקווים לגייס לשותפות באמצעות הנפקת המניות 230 מיליון דולר.

ירידה במרווחי הזיקוק

על פי התשקיף, השותפות מייעדת את תמורת ההנפקה כדי לפרוע הלוואת בעלים שקיבלה מהחברה־האם אלון USA בהיקף של כ־342 מיליון דולר, שנושאת ריבית שנתית של 8% ומועד פירעונה הוא ב־2018. יתרת החוב לחברה־האם, בסך 112 מיליון דולר, תומר ליחידות השתתפות בשותפות שתונפק.

ביג ספרינג הוא בית הזיקוק הראשון שרכשה אלון במסגרת רכישת נכסי חברת TotalFina ב־2000. תמורת בית הזיקוק, המערכות הלוגיסטיות והצינורות להולכת דלק שילמה אלון כ־400 מיליון דולר. אלון מזקקת בביג ספרינג נפט גולמי והופכת אותו למוצרי נפט.

התפוקה היומית הממוצעת של בית הזיקוק עמדה במחצית הראשונה של 2012 על 67 אלף חביות, עלייה של 6.5% לעומת התקופה המקבילה. אלון USA צופה כי ברבעון השלישי של השנה התפוקה היומית הממוצעת של בית הזיקוק ביג ספרינג כבר תעמוד על 70 אלף חביות ביום.

הכנסות השותפות (פרופורמה) הסתכמו בכ־1.7 מיליארד דולר במחצית הראשונה של 2012, צמיחה של 8.2% לעומת התקופה המקבילה. ה־EBITDA (רווח תפעולי בניכוי מסים, פחת והוצאות חד־פעמיות) התכווץ ב־6% לעומת התקופה המקבילה, ל־192 מיליון דולר. לדברי החברה, הרווח התפעולי נפגע מהירידה במרווח הזיקוק שעמד במחצית הראשונה של השנה על 20.32 דולר לחבית, לעומת מרווח של 23 דולר במחצית המקבילה אשתקד.

הרווח הנקי של אלון פרטנרס במחצית הראשונה היה 148 מיליון דולר, ירידה של כ־12% לעומת התקופה המקבילה. במהלך המחצית הראשונה ייצרה פעילות בית הזיקוק תזרים מזומנים מפעילות שוטפת של 187 מיליון דולר. נכון לסוף יוני, בקופתה של השותפות (במונחי פרופורמה) מזומנים והשקעות לטווח קצר בשווי של 41.7 מיליון דולר. בהנחה שאלון פרטנרס תגייס את הסכום המבוקש בהנפקה, היא מצפה לסיים את 2012 כשבקופתה כ־288 מיליון דולר.

תשואה עם מגן מס גבוה

אלון פרטנרס הגישה את התשקיף כחודש לאחר שדלק לוגיסטיקה, שמרכזת את פעילות הלוגיסטיקה של דלק US מקבוצת דלק, הגישה תשקיף משלה במטרה להנפיק בבורסת ניו יורק את יחידות ההשתתפות שלה. הנכסים של דלק לוגיסטיקה כוללים כ־800 מייל של צינורות להובלה ואיסוף של נפט, וכ־1.4 מיליון חביות של מערכות לאחסון נפט המשמשות בעיקר את בתי הזיקוק בבעלות דלק.

מבנה זה של יחידות השתתפות שבו בחרו השתיים מחייב לחלק את כל הרווחים כדיבידנד. רק חברות שפועלות בתחום האנרגיה רשאיות להנפיק במבנה זה המספק למשקיעים תשואה עם מגן מס גבוה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות