אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השר לנדאו: "גם בקיץ הבא צפוי מחסור בחשמל" צילום: מירו ממן

השר לנדאו: "גם בקיץ הבא צפוי מחסור בחשמל"

שר האנרגיה והמים: "חסרה רזרבת ייצור של 18% כמקובל באירופה". יו"ר חברת החשמל: "בימים החמים שרפנו בכל שעת ייצור 4 מיליון שקל"

10.09.2012, 10:56 | ליאור גוטמן

"גם בקיץ הבא צפוי מחסור בחשמל - לא בצורת כמו השנה, אולם חסרה רזרבת ייצור של 18% כמקובל באירופה" - כך אמר היום (ב') שר האנרגיה והמים עוזי לנדאו בדיון לסיכום תקופת הקיץ שעורכים המשרד, רשות החשמל וחברת החשמל בתל אביב".

לדבריו, "בשורה התחתונה הגענו לאפס הפסקות חשמל שמקורם ממחסור בביקוש ולא מתקלות. הציבור תרם את חלקו לעובדה שבשעות העומס נחסכו 250 עד 300 מגה וואט. (הספק של תחנת כוח קטנה - ל"ג)".

 

עובד של חברת החשמל, צילום: יוסי וייס עובד של חברת החשמל | צילום: יוסי וייס עובד של חברת החשמל, צילום: יוסי וייס

 

לדברי מנכ"ל משרד האנרגיה שאול צמח, בקיץ האחרון נוצר קונפליקט שבין אספקת חשמל לבין העלאת זיהום האוויר שמקורו בשריפת סולר ומזוט. "אנשי משרד הגנת הסביבה הבינו את הדילמה וסייעו לנו. במהלך הקיץ פנינו לציבור ולפי הבדיקה שלנו לפני הקיץ כ-40% מהציבור ידעו שיש דבר כזה 'שעות עומס' בצהריים בתקופת הקיץ. כיום המספר הזה עומד על 80%.

 

עלות הפעלת המערכת בקיץ הגיעה ל-4 מיליון שקל בשעה

יו"ר רשות החשמל אורית פרקש-הכהן סיכמה את השינויים בתעריפי החשמל, שזינקו מאוגוסט 2011 ועד היום בכ-25%. "נאלצנו להעלות את תעריפי החשמל בשל עלויות הדלקים שזינקו כי חברת החשמל פתאום מצאה עצמה ללא גז טבעי. עליית התעריפים הייתה מתונה ונפרסה על פני כמה שנים. הרשות הוציאה הסדרות שונות למפעלים וצרכנים שיעודדו אותם לחסוך בתמורה לתמריץ כספי". לדבריה, בשנה הבאה ייכנסו יצרני חשמל פרטיים, מה שיקל על המשק להתנהל במסגרת של משבר משנה לשנה.

יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל, שישתתף חר בוועידה המרכזית הכלכלית של "כלכליסט", אמר שהקיץ האחרון לווה בתקופת משבר מהחמורים שידעה המדינה. "היה זה כחוט השערה מהמצב הנוכחי למציאות של הפסקות חשמל רחבות. רזרבת ייצור של 5% אינה מקובלת והיא נובעת מחוסר פיתוח ועיכוב בכניסת יצרני חשמל פרטיים.

השימוש בסולר ומזוט זינק

לדברי רון-טל, "על אלו נוסף משבר הגז שגרר אחריו משבר תזרימי חריף. עלות הדלקים המקורית הייתה 11 מיליארד שקל ואת 2012 נסיים עם עלות משוערת של 23 מיליארד שקל". אם לא די בכך, רון טל מספר שב-2010 השימוש בסולר ומזוט לפני כשנתיים היה 5% בלבד, ואילו השנה הוא מתקרב ל-50% מתמהיל הדלקים של חברת החשמל.

"בימים החמים שרפנו בכל שעת ייצור 4 מיליון שקל שווה ערך בעלויות דלקים. אף אחד לא תכנן את היקפי השימוש הללו ואף אחד לא יכול להתמודד עם זה, בטח לא החברה במצבה הפיננסי".

מנכ"ל חברת החשמל אלי גליקמן חשף שבחודשים יולי ואוגוסט עמדה החברה 4 פעמים בפני מציאות של הפסקות חשמל יזומות. לטענתו, עומס החום היה אחד הכבדים שנרשמו בעשור האחרון, ויחד עם פעולות הסברה מול התקשורת הציבור הצליח לשנות את צריכת החשמל שלו.

סקר שערכה חברת החשמל בשבוע האחרון גילה ש78% מהציבור השתתף ב"מאמץ המלחמתי" והוריד בקיץ האחרון את צריכת החשמל כדי לצמצם את הצריכה הארצית. בחודשים הקרובים אמורה חברת החשמל לבצע עבודות תחזוקה לקראת החורף, פעולה שלא בטוח שתושלם במלואה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
עוזי מביא לנו נבואות שחורות, קסנדרה ממין זכר. פתרונות? אפס.
איפה גז תמר? למה לא דאג לכניסה מהצפון בחוף דור? האיחור במחיר של $12 מיליארד שקל וזיהומי אוויר כבדים--כך רק היום מרון-טל. איפה מדיניות האנרגטית של ממשלת ישראל, תוכנית האב? התגליות בים לא מספיקות גדולות כדי להצדיק דיונים והחלטות? לנדאו היה ונשאר דברן ללא יכולת ניהולי, גם בליכוד וגם בישראל ביתנו. כשלון צורב. הוא וארדן, מהצד השני, צמד חמד של כשלים ובלימות. באותה ליגה עם ששינסקי-שטייניץ והרטרואקטיביות.
פול  |  10.09.12
3.
שר אנרגיה חושב שתפקידו לדברר את המשרד ושכח שעליו לדאוג לחשמל, דלק וגז.
זה מה שקורה כשהממשלה ממנה אנשים ע"פ ההאידיאולוגיה במקום על פי כישוריהם. מדובר באדם שכל כשרונותיו הם להיות ימני קיצוני, חילוני וצבר. לך תמצא עוד כאלה. אפס מאופס שדירדר את המדינה לשפל חסר תקדים בכל הקשור למשק האנרגיה: דלק: מחירים חסרי תקדים, גם ללא קשר לנסיבות בינלאומיות. ציון: 0 גז: מחולק מתנה לטייקונים, הגז ממצרים מוקפא, אין חלופות לאספקה המצרית. ציון: 0 חשמל: אין מספיק חשמל, מחירו בשמיים: ציון: 0 סולר: מחיר גבוה יחסית לדלק. ציון: 0 ניצול אנרגיות אלטרנטיביות: אין, מלבד פועלו של משרד איכות הסביבה. ציון: 0. מי מחזיק את הבובה הזאת במשרד ממשלתי? כל אפס נקודה אחד היה מצליח.
שניר , ירושלים  |  10.09.12