אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דו"ח טכנולוגי: גוגל מעירה עוד שד גזעני מסוכן מתנומתו

דו"ח טכנולוגי: גוגל מעירה עוד שד גזעני מסוכן מתנומתו

תכנית הפס הרחב של גוגל מעלה באוב מתחים בין שחורים ולבנים בארצות הברית, מנכ"ל פייפל מחקה את פיליפ שילר, הטאליבן מתחזה לנשים בפייסבוק ובעיות במחשבים מלחיצות אנשים יותר מבעיות מסים

10.09.2012, 14:30 | יוסי גורביץ

הפס הרחב והמתח הגזעי

גוגל נוטה לפעמים לדרוך על מוקשים גזעיים ותרבותיים: ביפן, למשל, היא העלתה לפני שלוש שנים מפות ישנות, ואפשרה להציג אותן על מפות עדכניות. החברה הופתעה מאוד כשקם קול זעקה במדינה; הסתבר שהמפות הישנות סימנו את הכפרים של הטמאים היפנים, הבוראקומין - סימונים ששליטי יפן במאה ה-19 מחקו מסיבות טובות, כדי לאפשר לתושבים שלהם להשתלב באוכלוסיה ללא סטיגמות. גוגל, מבלי להבין מה היא עושה, הצליחה לעורר אותן מחדש.

הפגנה נגד גזענות בארה"ב. בקרוב מול משרדי גוגל?, צילום: איי פי הפגנה נגד גזענות בארה"ב. בקרוב מול משרדי גוגל? | צילום: איי פי הפגנה נגד גזענות בארה"ב. בקרוב מול משרדי גוגל?, צילום: איי פי

עכשיו היא עלתה על מוקש חברתי-גזעי מסוג אחר. כידוע, גוגל בחרה בעיר קנזס סיטי (שנמצאת, בניגוד למשתמע משמה, דווקא במיזורי) - כעיר הראשונה שבה היא תפרוס את Fiber, הפס הרחב המהיר החדש-דנדש שלה. כשהיא הודיעה על כך, מנהיגי הקהילה השחורה בעיר התלהבו: הם ראו בעיני רוחם איך הקהילה שלהם, שסובלת מהזנחה ארוכת שנים, מזנקת קדימה בחסות החיבור לרשת. לא בטוח שהם צדקו; מחקרים מראים שחיבור של ילדים עניים לרשת רק גורם להם לבזבז יותר זמן.

לטור הקודם דו"ח טכנולוגי: האייפון שלא מוכן לצלם אלימות משטרתית אפל רושמת פטנט שיעזור לממשלות למנוע מכם לתעד דברים שהן לא אוהבות, הטעויות של ויקיפדיה שוברות שיאי מבוכה, פוקסקון הסינית מקבלת עבדים במתנה וטוויטר מכה את השפה הצרפתית שוק על ירך יוסי גורביץ, 16 תגובותלכתבה המלאה

כאן הסיפור הסתבך: גוגל אמרה שהיא מתנה את הפס הרחב שלה בסכום זעום: פקדון של עשרה דולר. זה באמת לא הרבה כסף, אבל להרבה אנשים אין אותו. בקנזס סיטי היתה בעבר הפרדה גזעית (segregation) וחמישים השנים שחלפו לא שינו את מצבו הכלכלי של הרובע השחור: יש בו שיעור עוני של כ-46%. גוגל אמרה שרק שכונות שבהן רוב התושבים ישלמו לה את הסכום הזניח יהיה חיבור לפס רחב; התוצאה היתה שלשכונות הלבנות יהיה פס רחב. 54% מהתושבים שחיברה גוגל לתוכנית Fiber הם לבנים ורק 32% שחורים.

 

גוגל התכוונה להזניק את קנזס סיטי קדימה, אבל - בניגוד מוחלט לתכנונים - היא פשוט חשפה את הפערים בין החלק של אלה שיש להם והחלק של אלה שאין להם. המשמעות של התכנית של גוגל היא שאלה שיש להם, יקבלו עוד; עכשיו יהיה להם פס רחב מהיר וזול מאוד. המשמעות שפחות מדברים עליה היא שהפער הזה יזניק הלאה את אלה שיש להם, וידחוק אחורה עוד יותר את אלה שאין להם.

גוגל, כמובן, לא אהבה את התוצאה הזו. כיוון שכך, היא הודיעה שתאריך את זמן ההרשמה ל-Fiber - ובצעד חריג יותר, העמידה אוהל בצד המוכה של העיר וניסתה לשכנע את התושבים לתרום את עשרת הדולרים שנדרשים להרשמה לפרויקט. ההצלחה היתה חלקית; חלק ניכר מהתושבים כלל לא הבין במה מדובר ומה הבעיה או למה שיעשו דבר כזה עבור הרובע השחור.

מנסה לסובב את הספינה

 

לפייפל יצא שם רע, כשירות שלא קשוב ללקוחות שלו כשהוא דופק אותם. לעתים קרובות, כשהמשתמש מכניס לחשבון שלו סכום גדול מהרגיל, פייפאל חושבת שמדובר בהונאה ועל כן היא מונעת ממנו גישה אליו. כלומר, הצלחה הופכת באחת לאסון.

משתמש בשם אנדי מקמילן גילה לאחרונה את מלוא הקפקאיות שפייפל מסוגלת אליה. הוא רצה להסיר הגבלות על החזרת כספים ללקוחות, כי מעולם לא נאלץ להחזיר כסף ללקוח. בתגובה, פייפל הקפיאה את החשבון שלו - שהיו בו 64,000 דולר. נסיונותיו של מקמילן להחזיר לעצמו את הכסף שלו עלו בתוהו. עובדי החברה פשוט לא היו מוכנים לשמוע אותו.

דיוויד מרקוס, נשיא פייפל, צילום: בלומברג דיוויד מרקוס, נשיא פייפל | צילום: בלומברג דיוויד מרקוס, נשיא פייפל, צילום: בלומברג

מקמילן פנה לבלוג שלו ולמדיה החברתית כדי לעשות כמה שיותר רעש, ובסופו של דבר זה הצליח. הנשיא החדש של פייפל, דיוויד מרקוס, שלח לו מייל לאחרונה ובו הודיע לו שהוא הורה על העברת הכספים אליו, כשהוא מבטיח לעשות שינויים משמעותיים בתרבות שירות הלקוחות של פייפל. מאוחר יותר מרקוס גם התקשר כדי להתנצל.

המהלך שלו מזכיר את מה שעשה בכיר אפל, פיליפ שילר, לפני כמה שנים, כשבעיות האפסטור עלו על גדותיהן: הוא נהג להתערב ישירות במקרים שמשכו את עין התקשורת. יש לקוות שמרקוס רוצה שינוי אמיתי, לא רק טיפול חירום בבעיית יח"צ שיצאה משליטה.

האויב לא רק מאזין, הוא גם מפתה

 

הטאליבן, אולי הקבוצה המפגרת ביותר על פני כדור הארץ, כשרק חצרות חסידיות מסוימות מספקות לה תחרות, ידועים משום מה באהבת הטכנולוגיה שלהם. כמה ממנהיגי התנועה התגאו בשנים האחרונות באייפונים שלהם, מה שאולי לא צריך להפתיע: גם אפל מאמינה בצנזורה.

כדי להשיג מידע מודיעיני מותר כנראה הכל, ובדיקה של צבא אוסטרליה - שמפעיל כוחות קטנים באפגניסטן - העלתה נתון מעניין: מסתבר שהטאליבן יצרו שורה של פרופילים פיקטיביים בפייסבוק, שמתחזים לנשים (כולל תמונות), כדי לנסות ולהתרועע עם החיילים. נראה שזה עבד: התקפה על בסיס אוסטרלי באפגניסטן מוקדם יותר החודש הרגה שלושה חיילים, ויש מקום לחשוב שההתקפה נשענה על מידע פנימי - כמו הרבה התקפות כאלה בזמן האחרון.

נשים אפגניות לא היו מתחילות אתכם בפייסבוק. היזהרו מפיקטיביים, צילום: אי פי אי נשים אפגניות לא היו מתחילות אתכם בפייסבוק. היזהרו מפיקטיביים | צילום: אי פי אי נשים אפגניות לא היו מתחילות אתכם בפייסבוק. היזהרו מפיקטיביים, צילום: אי פי אי

זו לא הבעיה היחידה של רשתות חברתיות שיש לבעלות הברית באפגניסטן: מוקדם יותר השנה הודה צבא ארה"ב שחיילים שהעלו תמונות לרשת של מסוקי קרב מדגם אפאצ'י, ציינו עם התמונה גם את נקודות ה-GPS של מיקומם של המסוקים – מה שאפשר לטאליבן לבצע הפגזת מרגמות מדויקת עליהם. "האויב מאזין" מקבל משמעות חדשה לגמרי.

קצרצרים

1. הטרוריסט המקוון ג'ק דייוויס, המוכר יותר בשם הפשע שלו טופיארי - חבר לשעבר באנונימוס ובלולזסק שנחשף עקב בגידתו של מנהיג הקבוצה שלו, סאבו איש קריות - שוחרר בערבות לאחרונה. כחלק מתנאי השחרור שלו, נאסר על דייוויס לגלוש ברשת. לטענתו של דייוויס, שהודה בכל הפשעים המיוחסים לו וממתין כעת לגזר דינו, החיים שלו רגועים עכשיו הרבה יותר. מטלות יומיות הפכו לקשות יותר, כמובן, אבל הוא לא מופצץ יותר במידע והוא יכול לחשוב. הוא גם ישן יותר טוב, לדבריו. צד חיובי אחר, כמובן, הוא העובדה שזו הכנה לא רעה לקראת השלב הבא של חייו, שנים ארוכות בכלא.

שלום ולא להתראות. אסד, צילום: אי פי אי שלום ולא להתראות. אסד | צילום: אי פי אי שלום ולא להתראות. אסד, צילום: אי פי אי

2. אל-ג'זירה, רשת החדשות המשפיעה ביותר בעולם הערבי, מוצאת את עצמה שוב ושוב תחת התקפות של האקרים שנאמנים למשטר אסד. אף שאסד ממשיך להפסיד בקרבות בסוריה עצמה, צבא ההאקרים שלו כבר נחל שורה של הצלחות בהתקפותיו על אל ג'זירה, כשהמכה האחרונה היא השתלטות זמנית על שירות המסרונים של הרשת. זו ההתקפה השניה המוצלחת של האסדיסטים על אל-ג'זירה בתוך שבוע. מוקדם יותר, הם הצליחו להתקיף גם את רויטרס. אני מחכה בקוצר רוח לראות את אסד מסיים כמו דיקטטורים רצחניים אחרים בהיסטוריה. בשורה התחתונה, הקרב על התודעה חשוב פחות מהקרב ברחוב.

3. ה-FAA, רשות התעופה הפדרלית בארה"ב, סיפקה לאחרונה חדשות טובות: היא החלה לבחון את ההגבלות על שימוש בגאדג'טים במהלך טיסה. אין שום סיבה טובה לחשוב שהם גורמים נזק כלשהו, אבל החדשות הרעות הן שבשל העובדה שמדובר בגוף ביורוקרטי, תהליך הבירור והוצאת ההנחיות החדשות יכול לארוך משהו כמו שנה. אחר כך צריך לתת לזה עוד איזה שנה עד שהרשויות בישראל ישימו לזה לב ויספקו בעצלתיים הנחיות לחברות התעופה שלנו. שר התחבורה, אחרי הכל, מעדיף לטפל בנושאים קריטיים והרי-גורל כמו איסור השכרת אופניים ביום כיפור.

4. מחשבים מחרפנים את המשתמשים שלהם. 94% מהנשאלים בסקר לאחרונה אמרו שבעיות מחשבים הוציאו אותם מדעתם בשלב כלשהו ו-52% אמרו שהם לא מרוצים מתפקוד המחשב שלהם. רמות הלחץ שמחשבים גורמים למשתמשים עולות, אמרו 18% מהם, על רמת הלחץ שנגרמת להם כאשר הם מתעסקים בתשלום המסים שלהם.

5. לאחרונה צוין יום המאה להולדת אלן טיורינג, האיש שנתן לנו את מבחן טיורינג, היה אחראי במידה ניכרת לפיצוח הקודים של הגרמנים במלחמת העולם השניה (ובכך תרם במידת מה, להצלת העולם), ובאופן כללי היה אדם מועיל וחשוב. עקב חוסר הנאורות של ממשלתו, הוא אולץ פחות או יותר להתאבד בשל היותו הומוסקסואל. הוא גם היה חובב מונופול – ולרגל מאה השנים להולדתו, חברה שמייצרת מהדורות מיוחדות של מונופול מוציאה מהדורה ייחודית. גוגל כבר קנתה מחצית מהמשחקים הללו.

• "דו"ח טכנולוגי" בכל יום בתיבת המייל שלכם. להרשמה לניוזלטר לחצו כאן (ובחרו בתיבה השישית)

לטורים הקודמים של "דו"ח טכנולוגי" - dailytech.calcalist.co.il.

ל-RSS של "דו"ח טכנולוגי" 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות