אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט"  - בתי ההשקעות אקסלנס וילין לפידות במגעים למיזוג צילומים: עמית שעל, אוראל כהן

בלעדי ל"כלכליסט" - בתי ההשקעות אקסלנס וילין לפידות במגעים למיזוג

אם העסקה תצא אל הפועל יחזיק אקסלנס ב־65%–75% ממניות הגוף הממוזג. בין היתר נבחנת נבדק מתווה למיזוג קופות הגמל של שני הגופים

11.09.2012, 06:49 | גולן חזני

בית ההשקעות אקסלנס מנהל מגעים למיזוג עם בית ההשקעות ילין לפידות. ל"כלכליסט" נודע כי במגעים נדונה עסקת מיזוג באמצעות מניות, כשבתום המיזוג יחזיק אקסלנס ב־%65–75% ממניות החברה הממוזגת ואילו ילין לפידות ב-25%-35%. בנוסף נבחנת נבדק מתווה למיזוג קופות הגמל של שני הגופים, כאשר תמורת הנכסים תקבל אקסלנס מניות בילין לפידות.

המגעים מתנהלים בחשאיות גמורה בין המנכ"ל הנכנס של אקסלנס, עוזי דנינו, למנכ"ל המשותף בילין לפידות, יאיר לפידות, כשהפגישות נערכות בבתיהם של השניים כדי למנוע דליפת מידע. היוזמה למגעים הגיעה מאקסלנס, שמעוניין לגדול, ואילו לילין לפידות - שמוחזק על ידי לידר שוקי הון (50%) ודב ילין ויאיר לפידות (25% כל אחד) - יש רצון לסירוגין להימכר או להתמזג בשנתיים האחרונות. בין הצדדים קיימים פערים לגבי היקף המניות שיקבל כל גוף במיזוג, אולם מאז החלו המגעים לפני כחודשיים, ישנם התקדמות לא מבוטלת ורצון לקיים את העסקה.

מימין עוזי דנינו מנכ"ל אקסלנס ויאיר לפידות מנכ"ל ילין לפידות, צילומים: עמית שעל, אוראל כהן מימין עוזי דנינו מנכ"ל אקסלנס ויאיר לפידות מנכ"ל ילין לפידות | צילומים: עמית שעל, אוראל כהן מימין עוזי דנינו מנכ"ל אקסלנס ויאיר לפידות מנכ"ל ילין לפידות, צילומים: עמית שעל, אוראל כהן

המיזוג של בתי ההשקעות מיטב ודש איפקס העביר את אקסלנס מהמקום השני בדירוג הנכסים המנוהלים לשלישי - אחרי פסגות ודש־מיטב, כשהוא מנהל 63 מיליארד שקל. בחודשים האחרונים ניהל אקסלנס מגעים לרכישת השליטה באי.בי.אי, כשגם אנליסט הוזכר כמועמד לרכישה. אבל בעוד אי.בי.אי בולט בתחום קרנות הנאמנות, העדיף דנינו להתמקד בבית השקעות שבולט בתחום קופות הגמל וקרנות ההשתלמות. נכון לסוף יוני מנהל אקסלנס 18.2 מיליארד שקל בגמל וילין לפידות מנהל 7.9 מיליארד שקל, מתוך סך נכסים כולל של 17.5 מיליארד שקל.

בתחילת המגעים דובר על מיזוג בין קופות הגמל בלבד - אפשרות שעדיין קיימת - אולם ככל שהפגישות התקדמו, הצדדים התקדמו לעבר מתווה של מיזוג הפעילויות כולן ורוב הסיכויים שהבשלה לעיסקה תהיה סביב כל הנכסים. נכון לסוף יוני מנהל אקסלנס בקרנות הנאמנות 16.7 מיליארד שקל, כשהוא מדורג שלישי אחרי פסגות והראל־פיא. בתחום תעודות הסל מנהל אקסלנס כ־19 מיליארד שקל.

כמו יתר בתי ההשקעות, אקסלנס ספג מכה כשבתחילת השנה הודיע המפקח על הביטוח, פרופ' עודד שריג, כי מ־2014 יירדו דמי הניהול בקופות הגמל מתקרה של 2% ל־1.05% בלבד. עבור אקסלנס, שממוצע דמי הניהול של הקופות שלו הוא הגבוה ביותר בענף (1.2%, לפי נתוני גמל־נט), מדובר במכה כואבת במיוחד, כשלאחרונה דיווח בית ההשקעות שהוא צופה הפסד הכנסות שנתי של 25–28 מיליון שקל כתוצאה מהרפורמה האמורה. מיזוג קופות הגמל עם ילין יביא להתייעלות ולצמצום המכה.

ילין לפידות נחשב למוביל בתחום המניות הקטנות ובתשואות בכלל, כשמתחילת השנה גייס יותר ממיליארד שקל. בשנתיים האחרונות נוהלו מגעים לרכישת ילין לפידות סביב שווי של 380 מיליון שקל, אולם המחיר נראה גבוה מדי, והאופציה של מיזוג נראית פשוטה יותר לביצוע. אקסלנס נסחר לפי שווי של 620 מיליון שקל, ובשוק רחשו שמועות על כוונתה של החברה־האם הפניקס למחוק את אקסלנס מהמסחר.

מאקסלנס נמסר בתגובה כי "כפי שהוצהר בעבר, כחלק ממהלך העסקים הרגיל, אקסלנס בוחן אפשרויות עסקיות שונות להתרחבות בתחומים סינרגטיים לפעילותה ומדווח עליהם כמקובל בהתאם לצורך".

מילין לפידות נמסר בתגובה: התקיימו מגעים ראשוניים למכירת קופות הגמל של אקסלנס לילין לפידות. במתווה שנבחן, קופות אקסלנס יועברו לניהול ילין לפידות. תמורת הנכסים תקבל אקסלנס מניות מיעוט בילין לפידות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות