אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

אטיאס: "הבחירות מתוכננות לסוף 2013 אבל יהיו הרבה לפני כן"

שר השיכון בוועידה הכלכלית המרכזית של "כלכליסט": "בשוק הדיור אין אפשרות לעשות שינוי מיידי בטווח קצר. בסופו של דבר אנחנו לא מוכרים קרקע לא מתוכננת ולכן השטח יכול להפוך מהר לדירות"

11.09.2012, 10:40 | שי פאוזנר
"סיפרו לנו שתקציב דו שנתי הוא פטנט חדש שיאפשר למשרדי הממשלה לתכנן נכון את פעולתם. נשמע סביר ואפילו חכם. כמי שעומד בראש שני משרדים – משרד השיכון ומינהל מקרקעי ישראל אני אומר לכם שזה לא עבד". כך אמר הבוקר שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס, בוועידה הכלכלית המרכזית של "כלכליסט" במלון דיוויד אינטרקונטיננטל בתל אביב.

לדבריו, "קיבלנו מיני אירועי תקציב – כמו דו"ח טרכטנברג וכשהיינו צריכים לבנות גדר, שהפכו לשיטה. אבל המציאות הוכיחה שהתקציב הדו שנתי לא מצליח. בכל פעם אתה צריך לעצור את הרכבת ולעשות שינויים". המהות היא לדבריו, "פגיעה בתקציבים הגמישים. כשצריך לבנות כביש אי אפשר עכשיו לקבל עבורו תקציב אם יש בו שינוי".

שר השיכון התייחס גם לשאלת הבחירות ואמר "הבחירות מתוכננות לסוף 2013 אבל יהיו הרבה לפני כן". לדבריו, "הממשלה הוכיחה - יש מקום עכשיו לדיבורים על תקציב 2013. אנחנו בקושי יודעים לתכנן הכנסות לשנה ובודאי לא לשנתיים. זה פוגע בסופו של דבר באזרחים החלשים".

על מצב שוק הדיור אמר, "בשוק הדיור אין אפשרות לעשות שינוי מיידי בטווח קצר. בסופו של דבר אנחנו לא מוכרים קרקע לא מתוכננת ולכן השטח יכול להפוך מהר לדירות". לדבריו, משרדו שיווק שטח ל-120 אלף יחידות דיור מאז כניסתו לתפקיד. "מחירי הקרקע שמשלמים יזמים למינהל פחת ואנחנו מקבלים פחות ופחות כסף ואני שמח על כך. אולי באוצר לא אוהבים את זה אבל אנחנו נמשיך", הוא הוסיף.

עוד אמר השר על שוק הנדל"ן, "יש ויכוח על מצב המחירים כיום אבל, אין ויכוח על כך שיש ירידות מחירים בשוק. הגיע הזמן שיהיה קודקס אחד. מדד אחד שמישהו יפרסם ולפיו יפעל השוק".

אטיאס הוסיף ואמר בעניין התוכנית שלו לבנייה להשכרה, "אנחנו רוצים להוציא לשוק עוד מכרזים בשיטה שלנו. אנחנו ניתן קרקע במחיר מינימום. היזם יקח את הפרויקט והוא יהיה שלו ל-20 שנה ויהיו בו דירות להשכרה. אנחנו יצרנו מצב שזה ישתלם להם. אני מברך על זה".

על מחנק האשראי בשוק הנדל"ן אמר אטיאס, "יש לנו ויכוח על העניין עם בנק ישראל, בינתיים הסכמנו שיזמים לא ישלמו מע"מ במסגרת ערבות חוק מכר ברכישת קרקע מינהל וצריך עוד פתרונות בעניין זה".

אטיאס התייחס לדברי שר הרווחה כחלון בוועידה ואמר, "לא משנה מה יאמרו המלעיזים שטוענים שתקציבי רווחה הולכים לאוכלוסיות מסויימות. יש פה מיליון עניים. צריך מייד לטפל בתחום הזה. אנשים פה מאבדים את מקום עבודתם וזה מרסק להם את החיים. הממשלה צריכה לפעול מיידית לייצר מקומות עבודה חדשים".

על הטענות בעניין אבטלה במגזר החרדי הוא אומר, "החברה החרדית נמצאת בתהליך שבסופו נצטרך כלים להתפרס בעצמנו. יש מעסיקים רבים שלא רוצים להעסיק אותנו, והממשלה צריכה להתערב בזה. יש עלייה מדורגת בתחום הזה והיא תמשך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
על איזה טווח קצר הוא מדבר,כבר לפני שנה וחצי הבטיח לנו הבטחות ואופס כלום לא קרה
אלא אם כן אתם שייכים למגזר החרדי ,או שאז כללי המשחק שונים,להם מקצים דירות מוזלות,אוי כמה שאני מחכה לבחירות הקרובות,אוי ביבי תהנה מהזמן הקצר שיש לך...כי כל מה שהבטחת לא קיימת ,הבטחת דיור זול יותר וראו מה הפלא מה קרה ,עלה הדיור,שוב אתה מתעתע באזרחים המסכנים.....בקלפי ניהיה חכמים,תתחיל להתארגן ולארוז בטח תחזור לאמריקה,אה שוב אופס שכחתי אובמה לא רוצה אותך,אז תקווה שגם הוא לא יעלה ויבחר שנית......
יניב , רמת גן  |  11.09.12
5.
אטיאס ישר כוח
מה לא ברור, הביקוש לדירות באיזורים חרדיים נמוך וגם הסטנדרט נמוך לכן המחיר נמוך אצלהם. במרכז כל דירה נבנית בסטנדרטים מטורפים,4/ 5 חד' + מרפסת שמש+חניה+מחסן ורמת גימור גבוהה עדיין זה לא מצדיק מחירים כאלה מטורפים אבל הכל שאלה של ביקוש והיצע, ואם אנחנו לא נסגור לקבלנים את "ברז הביקוש" המחירים ימשיכו לטפס. הכוח בידינו ובידי הממשלה להגדלת ההיצע ושליטה בשוק השכירות - אגב אין כל בעיה לשכור דירה עד שהתינוקות גדלים. אני בעצמי חי בשכירות כבר למעלה מ- 10 שנים (עברתי דירה בממוצע 3 פעמים בלבד באותם איזורים). הבעיה מתחילה כאשר הילדים גדלים ויש להם רצונות לגבי השכונה/החברים/ביה"ס וכיוצ"ב.
חילוני , רמת גן  |  11.09.12
3.
יש שיפור במחירי הדירות רק לחרדים, שלא יעבוד עלינו-מחירי הדירות עולים
לעשות מכרזים על שטח לפי מחיר הדירה הזול ביותר. ולתת קרקע חינם לקבלנים שיציעו את אותו מחיר הכי זול עם התחיבות לבניה מהירה. אטיאס דואג רק לציבור שלו -אם היה דואג לכולם היה נותן הטבות לפי קריטריונים שלא מטיבים עם הציבור החרדי ומטיבים עם מי שתורם למדינה במיסים ובשירות במילואים.
דד  |  11.09.12
לכל התגובות