אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דורון ארבלי: "ההפסד מהעלמת מסים נע בין 8 ל-9 מיליארד שקל בשנה" צילום: נמרוד גליקמן

דורון ארבלי: "ההפסד מהעלמת מסים נע בין 8 ל-9 מיליארד שקל בשנה"

לדברי מנהל רשות המסים בוועידה הכלכלית המרכזית של "כלכליסט", "אף אחד לא אוהב לשלם מסים והחובה שלנו היא להפוך את הגביה לקצת יותר נעימה, כדי להביא לתשלום מס אמת בישראל"

11.09.2012, 13:31 | הדר קנה

"אני מבקש לשתף אתכם בדילמות שכל אזרח במדינת ישראל צריך להיות שותף להם ואני כמנהל רשות המסים - האם יש קשר בין צדק לחברתי להעלמת מסים? האם האחריות היא רק של הרשות? מהי חלוקת התפקידים? כשמדברים על היקף ההון השחור - מהו היקפו?”, כך פתח דורון ארבלי, מנהל רשות המסים, בוועידה הכלכלית המרכזית של "כלכליסט" המתקיימת היום במלון דיוויד אינטרקונטיננטל בת"א.

"ההערכה זהירה של רשות המסים היא שהיקף ההפסד מהעלמת מסים נע בין 8 ל-9 מיליארד שקל בשנה שהמשמעות היא העלמת הכנסות של 40 מילארד שקל וזאת על בסיס נסיון רשות המסים מתיקי חקירות ומודיעים שטח", חשף ארבלי בפעם הראשונה את הנתונים בידיו. "תחשבו על זה, העלאת המע"מ באחוז הביאה לתוספת של 4 מילארד שקל. בכמה יכולנו להוריד את שיעורי המע"מ? 

  

דורון ארבלי, מנהל רשות המסים, צילום: נמרוד גליקמן דורון ארבלי, מנהל רשות המסים | צילום: נמרוד גליקמן דורון ארבלי, מנהל רשות המסים, צילום: נמרוד גליקמן

"הכלכלה השחורה מעוותת את הנשיאה בנטל הציבורי ומביאה לתשלום מס גבוה על חלקים אחרים של האוכלוסייה. מדובר בנורמה שיש לשרש מהיסוד. מי שמעלים מס פוגע בצדק החברתי.

"אני לא מתחמק מאחריות. הגורם המרכזי שאחראי לטפל בהון השחור היא רשות המסים. המטרה שלנו בראש ובראשונה להבהיר שיש תג מחיר אישי וגם מחיר ציבורי להעלמת המס. אנחנו נילחם מלחמת חורמה בהעלמת המס אבל גם לציבור יש חלק.

"מה האסטרטגיה של רשות המסים? שר האוצר הכריז שהשנה נילחם בתופעה. היא מורכבת מכך שחייבים להקטין חיכוך עם הציבור ומנגד להגביר את האמון. אף אחד לא אוהב לשלם מסים. החובה שלנו להפוך את הגביה לקצת יותר נעימה. כל זאת במטרה להביא לתשלום מס אמת בישראל.

"חיזקו אותנו בעובדים אבל זה לא מספיק. אנחנו צריכים להתייעל בתהליכי העבודה שלנו. יש לנו הרבה מה לעשות בתחחום של גביית חובות. עשינו פעולות בעיקר בתחום האכיפה, בתחום של חקיקה חדשה במטרה לשדר שאנחנו רציניים. ברור לנו איפה הכסף הגדול מדובר בכסף שנמצא בחו"ל. המידע מתחיל לזרום אלינו. נוהל גילוי מרצון 'תבואו אלינו לפני שנבוא אליכם'.

"אבל אני רוצה להעביר מסר של אחריות ציבורית - בנושא החינוך בבתי הספר. הצייתנות לתשלום המסים מתחיל בבתי הספר. התחלנו בפיילוטים מתוך אמונה שהכל מתחיל ונגמר בחינוך. לא משנה איזה משבר יש בעולם צריך חוזק ולא חולשה כלכלית", סיכם ארבלי את נאומו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
כיצד להעמיק את הגבייה
צעדים מהירים לפתרון בעיית העלמת מיסים. 1. לכל הקשישים והפנסיונרים המגיעים למשרדי מס הכנסה לסידור "מעות הזיקנה" שלהם להכביד ולטרטר אותם עוד יותר מהנעשה היום!!! 2. לא לקיים את חוקי המס והפטורים להם זכאים שומרי החוק. 3. לגבות מיסוי כפול על כספי הפורשים. 4. לגייס עובדי מיסים ערלי לב, גסי רוח, בעלי מראה מפחיד ובעיקר חסרי סבלנות כדי שיוכלו לשלוח את הפנסיונרים לכל הרוחות ולהתחבא מתחת לשולחנות כשמדובר בטיקונים ופורעי חוק!!!
קשיש בקשיש , ישראל  |  11.09.12
לכל התגובות