אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השודד: כך כלכלת הסמים עוצרת את הצמיחה צילום: איי פי

השודד: כך כלכלת הסמים עוצרת את הצמיחה

חואקין "אל צ'אפו" גוסמן המקסיקני הוא סוחר הסמים הגדול בעולם והפך עם חיסולו של בן לאדן למבוקש מספר אחת בארצות הברית

13.09.2012, 08:13 | מיכל פופובסקי

"אל צ'אפו" ("הקטן") הוא הגורילה הגדולה של תעשיית הסמים העולמית - כלכלת צללים שמגלגלת כחצי טריליון דולר בשנה, סכום השווה לכ־1% מהתמ"ג העולמי וכמחצית מהכנסות מדינות אופ"ק מנפט. הסכום הזה הוא בלתי נתפס כשלעצמו, אבל מעבר לכך, הוא מקנה לברוני הסמים מסוגו של גוסמן דריסת רגל רצינית במערכת הפיננסית: רוב כספי הסמים מולבנים על ידי בנקים בארצות הברית ובאירופה, והנזילות של הכספים הללו, על פי דו"ח של האו"ם מ־2009, הצילה בשנים האחרונות כמה וכמה בנקים שעמדו על סף קריסה.

רוצים לדעת מי עוד משפיע על הכסף שלנו? ליחצו כאן

אל צ אל צ'אפו | צילום: איי פי אל צ

הכסף הזה הוא גם אבן הריחיים על צווארה של מקסיקו, אחת מבירות הסמים העולמיות. 95% מהקוקאין בארצות הברית עוברים דרך מקסיקו, כמו גם מרבית ההרואין והמריחואנה, והכלכלה האמריקאית משלמת על צריכת הסמים שלה 160 מיליארד דולר בשנה. אוקיינוס הכסף הזה זורם לכיסיהם של ברוני הסמים המקסיקנים, אבל חונק את מקסיקו עצמה, שנאלצת להתמודד עם היקף אדיר של פשיעה. למעשה, קרטלי הסמים הם החסם המשמעותי היחיד שמונע ממקסיקו להפוך לכלכלה הגדולה ביותר באמריקה הלטינית, תואר ששמור כיום לברזיל. כבר כעת, למרות אלימות הכנופיות, הכלכלה המקסיקנית צומחת בשנים האחרונות בכ־5% בשנה.

על פי הממשל האמריקאי, גוסמן הוא הגדול שבין ברוני הסמים במקסיקו ובעולם כולו. כבוס של סינלואה, קרטל הסמים הגדול והמסוכן במקסיקו, הוא אחראי ל־25% מתעבורת הסמים ממקסיקו לארצות הברית וחשוד בהלבנת לפחות 20 מיליארד דולר של כספי סמים.

"אל צ'אפו", שמופיע מ־2009 גם בדירוג "האנשים החזקים בעולם" של "פורבס", הוא מלחמת הסמים עצמה. לא במקרה הוא הפך, עם חיסולו של בן־לאדן, למבוקש מספר אחת בארצות הברית, עם פרס של 7 מיליון דולר על ראשו. ובדומה לבן־לאדן, אם גוסמן יילכד והקרטל שלו ייפול, התוצאה תורגש לטובה בבורסות העולם כולו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות