אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לוב: מחאה נגד הסרט, שגריר ארה"ב נרצח צילום: איי אף פי

לוב: מחאה נגד הסרט, שגריר ארה"ב נרצח

הסרט הפרובוקטיבי הלועג לנביא מוחמד הוביל למהומות דמים בלוב, ובצהריים התברר המחיר הכבד: שגריר ארה"ב ו-3 מעובדי הקונסוליה האמריקנית בבנגזי נהרגו אמש במתקפת רקטות. יוצר הסרט טוען כי הוא יהודי-ישראלי: "האיסלאם הוא סרטן"

12.09.2012, 13:16 | רועי קייס והסוכנויות

שגריר ארצות הברית בלוב ושלושה מאנשי הקונסוליה האמריקנית נרצחו אמש בעיר בנגזי. כך אישרו בצהריים (יום ד') מקורות לובים רשמיים. הארבעה נהרגו במתקפת רקטות שביצעו חמושים איסלאמיסטים באזור הקונסוליה בעיר. בעולם דווח כי המתקפה באה במחאה על הסרט האנטי-איסלאמי שיצר הבמאי סאם באסילה, הטוען כי הוא ישראלי ויהודי. סרטו גרם אתמול למהומות גם במצרים.

גורם לובי רשמי בבנגזי סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס: "השגריר האמריקני ושלושה מאנשי הסגל של השגרירות נהרגו כשחמושים ירו עליהם רקטות". עובד בשגרירות ארה"ב בטריפולי אמר כי הוא אינו יודע דבר על כך. הגורם הלובי אמר כי השגריר האמריקני היה בדרכו למקום בטוח יותר, אחרי שמפגינים תקפו את הקונסוליה בבנגזי ופתחו באש שממנה נהרג עובד השגרירות, במחאה על הסרט האנטי-איסלאמי. השגריר ואנשי הצוות היו במכונית כרקטות נורו עליהם. לדברי המקור הלובי, שגרירות ארה"ב שלחה מטוס צבאי לבנגזי כדי להעביר את הגופות מבנגזי ומשם לארה"ב.

השגריר בלוב כריס סטיבנס, צילום: איי אף פי השגריר בלוב כריס סטיבנס | צילום: איי אף פי השגריר בלוב כריס סטיבנס, צילום: איי אף פי

בסרט מעורר המחלוקת מוצג בין השאר נביא האיסלאם מוחמד כרודף שמלות התומך בניצול מיני של ילדים. לפי דיווחים בעולם, בסרט מוצג מוחמד כמושחת, "נראה" מקיים יחסי מין וקורא לביצוע מעשי טבח. מאמיניו של מוחמד מוצגים בו כחבורה של טיפשים. הבוקר דווח כי הכותב והבמאי של הסרט, סאם באסילה, ירד למחתרת על רקע זעם המוסלמים, שוחח עם כלי תקשורת ממקום שאינו ידוע, והתעקש כי הוא דבק בעמדתו: "האיסלאם הוא סרטן, נקודה".

באסילה אמר כי באמצעות הסרט ברצונו להעביר מסר פוליטי. היוצר בן ה-56 הזדהה כיהודי ישראלי, ואמר כי הוא מאמין שהסרט שלו יסייע לישראל לחשוף את פגמי האיסלאם לעולם. לפי דיווחים בעולם, מדובר ביזם נדל"ן ישראלי-אמריקני. מובאות מהסרט, שדובבו לערבית, פורסמו ביוטיוב. הבוקר, כשהיה ידוע על הרוג אחד בלבד בקונסוליה בבנגזי וזהותו לא נמסרה, אמר באסילה אמר כי צר לו על האדם שנהרג, אך האשים בכך את האבטחה הרפה במקום.

בעיתון "וול סטריט ג'ורנל" דווח כי באסילה סיפר שלצורך הפקת הסרט גייס חמישה מיליון דולר מכ-100 תורמים יהודים, שאת זהותם סירב לחשוף. עוד סיפר כי בסרט השתתפו כ-60 שחקנים וכ-45 אנשי צוות. אורכו כשעתיים, והפקתו בקליפורניה בשנה שעברה נמשכה כשלושה חודשים. הסרט מקודם על ידי הכומר טרי ג'ונס מפלורידה, שבעבר עורר מהומות בעולם על רקע שריפת ספרי קוראן. ביוטיוב ניתן למצוא קטע בן 13 דקות שלו, בעוד הסרט המלא הוקרן רק פעם אחת, בפני צופים מעטים באולם בהוליווד.

המהומות סביב הסרט החלו אתמול בערב, כשמפגינים זועמים טיפסו על קירות השגרירות האמריקנית בקהיר, וחלקם הצליחו להסיר ממנה את דגל ארה"ב ולקרוע אותו. כלי תקשורת במצרים דיווחו כי מאות מפגינים צעדו לעבר השגרירות, וסוכנות הידיעות רויטרס העריכה כי מספרם עמד על 2,000. בתמונות שפורסמו באתר "אל-יום א-סאבע" נראו מפגינים, גברים ונשים, אוחזים בספרי קוראן ונושאים שלטים. על שלט באנגלית נכתב: "לבורים ולבעלי לב שחור: האיסלאם מכבד את ישו ואת מרי".

כמה שעות עברו, ובלוב השכנה פרצו אנשי מיליציה חמושה למתחם הקונסוליה האמריקנית בבנגזי, וירו שם רקטות ואש מנשק קל. בחלוף כמה שעות אישרה מחלקת המדינה כי אחד מעובדי הנציגות נהרג. עדי ראייה סיפרו כי רוב הבניין עלה באש, וכי כוחות הביטחון הלוביים נסוגו בעקבות אש כבדה שנפתחה לעברם מצד אנשי המיליציה. ככל הידוע, החמושים

בזזו מהבניין שולחנות, כיסאות ומכונות כביסה. למרות הקשר שעל פניו נראה ברור בין האירועים בלוב ובמצרים, גורם אמריקני טען בלילה כי לפי שעה "אין לקשור ביניהם".

הזעם בעולם המוסלמי והערבי, והמהומות האלימות הנלוות לו, מזכירים במידה רבה את המהומות שהתחשו בשנת 2005, אז פרסם עיתון בדנמרק 12 קריקטורות שלעגו לנביא האיסלאם מוחמד. פרסומן של הקריקטורות עורר בשעתו גל של מהומות בארצות מוסלמיות וקיצונים איסלאמים קראו לתומכיהם לנקום על הפרסום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות