אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשמית: הרשויות ולא האוהדים, אשמות באסון הילסבורו צילום: בלומברג

רשמית: הרשויות ולא האוהדים, אשמות באסון הילסבורו

ראש ממשלת בריטניה אמר כי הוא "מצטער מעומק הלב" על הכשלים שהובילו לאסון הילסבורו והניסיונות להטיל את האשמה בטרגדיה על האוהדים, זאת בעקבות פרסום דו"ח מרשיע על האירועים שהתרחשו לפני 23 שנים והסתיימו במותם של 96 אנשים

12.09.2012, 17:22 | סוכנויות הידיעות

דיוויד קמרון אמר כי הוא "מצטער מעומק הלב" על הכשלים שהובילו לאסון הילסבורו והניסיונות להטיל את האשמה בטרגדיה על האוהדים, זאת בעקבות פרסום דו"ח מרשיע על האירועים שהתרחשו לפני 23 שנים והסתיימו במותם של 96 אנשים.

ראש ממשלת בריטניה ציין כי ממצאי הדו"ח היו "מטרידים ביותר" והוסיף: "בעקבות כובד הראיות שמוצגות בדו"ח, עליי כראש הממשלה להעניק התנצלות ראויה למשפחות של 96 הקרבנות....בשם הממשלה, והמדינה כולה, אני מתנצל מעומק הלב שעיוות הצדק הכפול הזה נותר לא מתוקן למשך זמן כל כך ארוך".

הדו"ח, שהפיק הפאנל העצמאי של הילסבורו, שהוקם לפני שלוש שנים ובראשו יושב הבישוף של ליברפול, ג'יימס ג'ונס, מצא שהרשויות כשלו להגן על האנשים ונערך ניסיון להטיל את האשמה על האוהדים.

שלט מחאה של אוהדי ליברפול, צילום: איי אף פי שלט מחאה של אוהדי ליברפול | צילום: איי אף פי שלט מחאה של אוהדי ליברפול, צילום: איי אף פי

מסקנת הפאנל הייתה שהסיבה העיקרית לאסון הילסבורו נבעה מ"כישלון בשליטה של המשטרה", אך כמו כן נחשפו "מספר כשלים" בתוך ארגונים נוספים שהיו אחראיים על ביטחון הקהל. בדו"ח מדגישים את "הכשל התפעולי הברור" שהוביל לאסון והניסיונות מצד משטרת דרום יורקשייר ושירותי האמבולנסים לכסות על הליקויים שלהם. הדו"ח אף חושף לראשונה כי שירותי האמבולנס שינו את ההצהרות של הצוות. הראיות מצביעות באופן "חד משמעי" שאוהדי ליברפול "לא גרמו או תרמו למקרי המוות" ומצביעות על המידה שבה בוצעו הניסיונות, בחסותו של ראש משטרת דרום יוקרקשייר פיטר רייט, להכתים את האוהדים.

מסמכים שהועברו לפאנל חשפו כיצד קצינים בכירים במשטרה, פדרציית המשטרה של דרום יורקשייר וחבר הפרלמנט אירווין פטניק מהמפלגה השמרנית היו אחראיים להעברת הסיפורים לסוכנות החדשות וויט'ס ביורקשייר.

ההדלפות הללו היו אחראיות לכותרת הידועה לשמצה של הסאן "האמת" שהובילה לחרם ארוך הטווח על העיתון בליברפול.

"פדרציית המשטרה, שזכתה לתמיכה לא רשמית מצד ראש משטרת דרום יורקשייר, תכננה לפתח ולפרסם גרסה של האירועים שנבעה מההאשמות קציני המשטרה שהיו אוהדים שיכורים וחסרי כרטיסים שהפעילו אלימות. הסיפורים הללו התפשטו מעבר לתקשורת ולפרלמנט", נטען בפאנל. "מכמויות המסמכים, הסיקור בטלוויזיה ובמצלמות במעגל סגור שהועברו לפאנל, לא התגלו שום ראיות שיתמכו בהאשמות הללו, מלבד כמה דוגמאות מבודדות של התנהגות אגרסיבית או פוגענית ששיקפו את התסכול והייאוש. מרבית האוהדים במגרש עזרו לניסיונות החילוץ והפינוי של הפצועים וההרוגים".

המסמכים שהועברו לפאנל חשפו גם שההוכחות הפתולוגיות הראשונות בדבר דפוס אחד לא משתנה אינן מספיקות. ההנחה היוותה את הבסיס להחלטתו של חוקר מקרי המוות להפסיק להעביר בשעה 15.15 ראיות לחקירה. החלטה זו הובילה לאמונה השגויה שהתערבות יעילה של שירותי החירום לא הייתה יכולה להציל חיים. אולם ממצאי הפאנל מאשרים כי בחלק מהמקרים, המוות לא נגרם באופן מיידי והתוצאה הייתה תלויה למעשה באירועים שקרו לאחר השעה שלוש ורבע. הפאנל מצא כי בדיקה מקיפה של המסמכים מגלה כי המשקל שהוענק לרמות האלכוהול בדם לא הייתה הולמת, והזינה "טענות מתמשכות וחסרות בסיס לגבי התנהגות שיכורה של האוהדים שלא נתמכה על ידי ההוכחות לדפוסי שתייה בינוניים שאינם יוצאי דופן עבור אירוע פנאי".

יותר מ-23 שנים אחרי ו-96 גברים, נשים וילדים שנהרגו ב-15 באפריל, 1989, משפחות ההרוגים עמדו לכבוד חברי הפאנל שהקריאו את הממצאים בקתדרלה של ליברפול. "במשך קרוב לרבע מאה המשפחות של 96 ההרוגים והניצולים מהילסבורו הזינו פצע פתוח בציפייה לתשובות לשאלות לא פתורות. זו הייתה חוויה מתסכלת ומייסרת שנוספה ליגון שלהם. על אף כל החקירות הם חשו שהחיפוש שלהם אחר אמת וצדק מתפוגג ואיש לא לקח אחריות", מסר ג'ונס. "המסמכים שנחשפנו אליהם וניתחנו מראים כי האסון לא היה צריך להתרחש. היו כשלים תפעוליים ברורים בתגובה לאסון, ולאחריו נערכו ניסיונות מפרכים להטיל את האשמה על האוהדים. הדו"ח המפורט של הפאנל מראה את הפגיעות של הקרבנות, הניצולים והמשפחות כאשר השקיפות ולקיחת האחריות מוטלות בספק".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות