אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אריאל: משקיעים בעקבות האקדמיה צילום: עמית מגל

אריאל: משקיעים בעקבות האקדמיה

לאחר כמעט עשור ללא בנייה חזרה אריאל להיות מוקד משיכה לזוגות צעירים ומשקיעים. המרכז האוניברסיטאי שהוכר בעיר לאחרונה צפוי להגביר את המגמה הזו בעתיד

13.09.2012, 08:59 | אריאל נוי

מאז הוחלט להפוך את המרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון לאוניברסיטה, הדבר גרר רעש תקשורתי גדול בגלל המיקום כמובן, בלב השומרון.

אריאל, שהחלה כהתנחלות ב־1978, הפכה לעיר באופן רשמי 20 שנה אחרי הקמתה, ב־1998. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לדצמבר 2011 היו באריאל כ־18 אלף תושבים. האוכלוסייה בה גדלה בקצב גידול שנתי של ‎1.0%, הנמוך דרמטית לעומת יישובים אחרים במרכז הארץ בגודלה‏. עוד לפי נתוני הלמ"ס, נכון לדצמבר 2010 דורגה העיר במקום ה־6 מתוך 10 בדירוג החברתי־כלכלי.

על פי נתוני המרכז האוניברסיטאי באריאל, ביישוב לומדים כ־13 אלף סטודנטים, כך שהכל פתוח למשכירים וגם לשוכרים. בדומה למתחמי נדל"ן רבים סביב מוסדות אקדמיים בארץ, גם באריאל נפוצה מאוד בעשור האחרון תופעת פיצולי הדירות הלא חוקיים. מחקר שביצעה לאחרונה חברת הייעוץ MNA מחקרי נדל"ן מגלה כי שכר הדירה הממוצע לדירת 4 חדרים מפוצלת באריאל הוא 4,500 שקל לחודש, ומחיר הדירות מיד שנייה לרכישה נע בין 850 ל־950 אלף שקל.

כלומר, השקעה בדירות כאלה בה מניבה תשואה של כ־6.5% לשנה. דני דניאל, מנכ"ל חברת הייעוץ, מסביר: "במחקר שלנו נבדקו ארבעה אזורים סביב האוניברסיטה של אריאל. המחירים של ההשכרות נלקחו ממדגם שעשינו מדירות שפורסמו בלוחות, ומחירי המכירה לפי רשות המסים. בחנו את השכונות הצמודות למוסד האקדמי".

אריאל משתרעת על פני כ־12 אלף דונם על רכס הרים באורך 12 ק"מ. העיר בנויה על כרבע משטחה המוניציפלי. לעיר שלושה צירי גישה מרכזיים: כביש 5 מצומת מורשה, שהנו דו־נתיבי בשני הכיוונים; כביש 60 מירושלים, שנמצאת 50 דקות נסיעה ממנה; וכביש 90 מבקעת הירדן. בשנים האחרונות נרשמה בה עלייה דרמטית במחירי הדירות.

סיבה מרכזית לעליית המחירים היא העובדה שבעיר כמעט לא נבנו בתים בעשור האחרון. זאת לצד פיתוח ובנייה בהיקפים גדולים מאוד בערים הסמוכות, ראש העין ופתח תקווה, שהביאו להגירה שלילית גדולה ממנה בעיקר לדירות יד שנייה בערים
הללו, אשר התפנו בהן מתושביהן הוותיקים ששדרגו לדירות חדשות. אולם במרץ האחרון נפל באריאל דבר, כשקבוצת הנדל"ן של היזם חנן מור זכתה במכרז של מינהל מקרקעי ישראל על קרקע להקמת 96 יחידות דיור בה.

החברה החלה בשיווק הדירות בקיץ האחרון. בשיחה עם "כלכליסט" אמר מור כי "לא בנו באריאל קרוב לעשור. זו עיר צעירה מאוד, ולכן ההתייחסות אליה בתחום הדיור צריכה להיות בהתאם. גם מחירי דירות מיד שנייה בה עדיין לא מיצו את העלייה לדעתי". מחירי דירות 4 חדרים שהוא מציע מתחילים ב־968 אלף שקל, ובמכירה מוקדמת הן נמכרו גם ב־898 אלף שקל. מחירי דירות 5 חדרים מתחילים ב־1.68 אלף שקל, ובמכירה מוקדמת נמכרו ב־100 אלף שקל פחות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות