אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד התקשורת קבע: פרטנר ו-HOT מובייל פגעו בניטרליות רשת צילום: נמרוד גליקמן

משרד התקשורת קבע: פרטנר ו-HOT מובייל פגעו בניטרליות רשת

רישיון מפעילות הסלולר אוסר לחסום או להגביל את שיתוף חבילת הגלישה, אך פרטנר גבתה 20 שקל על השירות ו־HOT Mobile האטה את קצב הגלישה למשתפי הגלישה

13.09.2012, 11:34 | רותי לוי

משרד התקשורת הפיץ אתמול (ד') מסמך החלטה ולפיו חסימה או הגבלת האפשרות להשתמש במכשיר הסלולר כ'נקודה חמה' הינה אסורה וחוטאת להגדרות 'ניטרליות רשת' ברישיון חברות התקשורת. עם זאת, המשרד טרם קבע אם להטיל עיצומים כספיים על חברות הסלולר, פרטנר ו – HOT מובייל, אשר הפרו את תנאי הרישיון.

פרטנר החלה לחסום ביוני למנויה אפשרות שימוש בפונקצית Tethering (נקודה חמה). מדובר בפונקציה הקיימת במכשירים חכמים שמאפשרת לבעל המכשיר לחלוק את חבילת הגלישה הסלולרית עם מכשירים נוספים כמו טאבלט או מחשב נייד. פרטנר גבתה מהמנויים תשלום חודשי בגובה 20 שקל עבור הזכות להשתמש בפונקציה. חברת HOT מובייל משלבת מיום הקמתה (מאי) סעיף בחוזה שלפיו שיתוף חבילת הגלישה הסלולרית עם מכשירים אחרים אסור, ולקוחות שיעשו זאת יחוו האטה משמעותית במהירות הגלישה.

פעולות אלה עומדות בניגוד להוראות הרישיון שלפיהן: "חל איסור לבצע הגבלה או חסימה של תכונות או מאפיינים המובנים של ציוד תקשורת, לרבות בדרך של קביעת תעריפים". אך משרד התקשורת נמנע בעקביות, לאורך ארבעה חודשים, מלתת את דעתו בעניין.

בבירור שעשה המשרד מול החברות עלתה הטענה כי העובדה שהחסימה נעשית במערכות שלהן ולא במכשיר הסלולר עצמו, מוציאה את המקרה מתחולת האמור בחוק. מדובר בטענה מיתממת שהרי כל תכונה מבוססת רשת ניתן להגביל מרחוק. לשם ההשוואה, חסימת אפשרות השיתוף הסלולרי אינה שונה מחסימת אפליקציות VoIP (כמו סקייפ) והרי

שהאחרונה משמשת מזה שנים כדוגמא לפגיעה גסה בניטרליות רשת.

המשרד, כאמור, לא קיבל את פרשנות החברות וקבע כי מדובר בחסימה של תכונה מובנית בציוד בניגוד להוראות חוק התקשורת. נציין כי לפני מספר ימים הודיעה פרטנר כי היא מפסיקה עם הגביה, ייתכן כי צפתה מראש את החלטת משרד התקשורת. החברה השיבה לפניית "כלכליסט" כי לקוחות ששילמו על שיתוף גלישה יקבלו זיכוי בחשבונם, בעקבות הקביעה כי מדובר בגבייה פסולה.

לפני כחודשיים עוגנה בחקיקה זכותו של משרד התקשורת להטיל עיצומים כספיים מדורגים על החברות שמפרות את הוראותיו. בגין ההפרה הנוכחית, מנכ"ל המשרד ראשי להטיל קנס עד לגובה של 2 מיליון שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות