אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנהל רשות המים מעריך: התייקרות המים לא תעלה על 5% צילום: shutterstock

מנהל רשות המים מעריך: התייקרות המים לא תעלה על 5%

לדברי אלכס קושניר, בשנתיים האחרונות נשחק תעריף המים ב-3% וההתייעלות פיצתה על כך. לדבריו, לא תהיה ברירה מייקור המים

13.09.2012, 16:59 | חן פונדק

עד 5%: זו הערכת מנהל רשות המים, אלכס קושניר, לעליית מחירי המים הקרובה. קושניר הבהיר בדיון על מחירי המים בוועדת הכלכלה כי זו אינה הבטחה, שכן בסיס הנתונים שירכיבו את מחיר המים טרם גובש וכי רק לקראת סוף חודש נובמבר ותחילת חודש דצמבר ניתן יהיה לדעת בכמה יעלה התעריף.

בעקבות דיונים בין רשות המים ומקורות על בקשת מקורות להכרת עלויות נוספות שיביאו בפועל לעליית מחירים נוספת, כינס יו"ר וועדת הכלכלה כרמל שאמה הכהן דיון בנושא התייקרות מחירי המים. הבשורה היחידה שיצאה מהדיון היא התקווה של יו"ר הוועדה כי בעת הדיונים על עליית מחירי המים יזכרו ברשות המים את דברי האזרחים שדיברו על הקשיים הגוברים בתשלום מחירי המים.

לדברי קושניר, בשנתיים האחרונות נשחק תעריף המים ב-3% וההתייעלות פיצתה על כך. "תעריפי האנרגיה עלו ולא תהייה ברירה אלא להעלות תעריפים. ראינו מה קרה עם השחיקה של תעריף החשמל שבסוף הצרכן משלם על זה פי כמה וכמה", אמר קושניר.

"האם האזרח הנוסע ברכבת משלם את בניית התשתיות? הרי בשביל זה יש מסים. אז למה הצרכן צריך לשלם לא רק על השימוש במים אלא עלות הפקת המים?", את השאלה הזאת העלה ח"כ ישראל אייכלר שחזרה שוב ושוב בדיון. "אם מחירי המים לפני 3-5 שנים היו נמוכים ב-50% אז מישהו פה עושה קופה לא צודקת. זו מצווה גדולה אם נוכל לבטל בערב ראש השנה את תאגידי המים", הוסיף אייכלר.

"לחברי הכנסת אין שום יכולת להוביל להורדת מחיר המים רק להביא את עמדות הציבור אך לא להשפיע על התעריף", אמר ח"כ יואל חסון. "תשלום המים על ידי הצרכנים כולל סיבסודים צולבים", בין היתר הסבסוד לחקלאים המוערך ב-500 מיליון שקל וכלול במחיר המים של הצרכן הביתי. "הכנסת חייבת להחזיר לעצמה את הכוח ולאשר כל שינוי בתעריפי המים".

הדבר שבלט בדיון הוא שלכל הגורמים הקובעים את מחירי המים אין השפעה על מחיר המים: "אם אני לא אעלה מחירים בעוד חצי שנה התאגידים יפשטו את הרגל והצרכן ישלם על זה", אמר קושניר. "אנחנו הרגולטור. תפקידנו שהגופים יעבדו בצורה הכי יעילה".

פורום ארגוני הנכים האשים בדיון את פקידי האוצר והוסיף כי "לכם חברי כנסת אין שום שליטה. בסופו של דבר מחיר המים יעלה. אם לפני שנה שילמנו כמאתיים שקל בממוצע היו אנחנו משלמים שמונה מאות. אז הראו לנו גרף שעליית מחירי המים לא מגיעה לעליית המדד לצרכן. אז איך העלו את מחירי המים ב-30% וכולנו משלמים אף יותר. אם אין שליטה בשביל מה צריך כנסת?".

מנכ"ל שר האנרגיה שאול צמח יצא להגנת מנהל רשות המים: "קושניר חייב לתחזק את רמת השירות ומצד שני הוא לא רוצה לעלות את התעריפים, אף רגולטור לא רוצה. הוא רואה את המספרים ויש לו יכולת שיקול מסוים וצריך להבין את זה. נבחרי הציבור הם אלו שנושאים אחריות".

משרד האוצר מתנגד לדרישת מקורות להכיר בעלויות נוספות מעבר להסכמים, במיוחד לנוכח רווחיות החברה, אולם עם או בלי קבלת דרישת מקורות, בינואר 2013 נרגיש עלייה נוספת במחירי המים, במיוחד כי בשנת 2013 צפויים להיכנס לפעולה מתקני ההתפלה הנבנים בשורק ובאשדוד. סך המים המסופקים ממתקני ההתפלה צפוי להגיע לכ- 641 מלמ"ק בשנה החל משנת 2014. אולם את העלות של מתקנים אלו, כפי שקורה היום עם המתקנים הנוכחים נשלם כולם ביחד בחשבון המים שלנו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות