אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחאת הסרט: הפגנות ברחבי העולם; חמושים תקפו בסיס של כוח רב לאומי  צילום: רויטרס

מחאת הסרט: הפגנות ברחבי העולם; חמושים תקפו בסיס של כוח רב לאומי

כלי תקשורת במצרים דיווחו כי עשרות בני אדם פרצו לבסיס של הכוחות הרב לאומיים בסיני ובמקום מתנהלים חילופי אש

14.09.2012, 20:39 | ynet

הסערה סביב הסרט שלועג לנביא מוחמד מחריפה: כלי תקשורת במצרים דיווחו הערב (יום ו') כי עשרות בני אדם, ובהם פעילים סלפים, פרצו לבסיס של הכוחות הרב לאומיים בצפון סיני, בכפר אל-ג'ורה שבדרום העיר א-שייח זווייד. במקום מתנהלים חילופי אש בין החמושים לבין הלוחמים מהכוחות הרב לאומיים.

העיתון "אל-יום א-סאבע" דיווח מפי גורמים בתוך הבסיס של הכוחות כי חמושים פרצו למקום והציתו אש סביב הבסיסו. לפי אותם גורמים, החמושים תלשו את גדרות התיל. מקור יודע דבר מסר כי הם הצליחו להשתלט על רכב כיבוי בתוך הבסיס ולהצית אותו.

לפי דיווחים נוספים, התוקפים הורידו את הדגלים שהתנוססו בבסיס ותלו דגל שחור שעליו נכתב "אין אל מלבד אללה ומוחמד הוא שליח האל". הכוחות הרב לאומיים תגברו את נוכחותם על מנת למנוע מהמוחים לפרוץ לשאר החלקים של הבסיס. מקור יודע דבר אמר לעיתון כי המוחים פשטו על כלי נשק ומכשירים אלחוטיים. כמו כן נמסר כי שלושה חיילים מקולומביה נפצעו.

שלושה ימים אחרי מתקפת הטרור בבנגזי, שגבתה את חייהם של ארבעה אמריקנים ובהם השגריר בלוב, הצליחו היום מפגינים בסודן נגד הסרט האנטי-איסלאמי לחדור לשגרירות גרמניה במדינה. הם ניפצו חלונות והבעירו אש ליד שער הכניסה למבנה. בנוסף, מפגינים פרצו לשגרירות האמריקנית בתוניס, הציתו עצים וניפצו חלונות. עשן כבד מיתמר במקום ועדים דיווחו על קולות ירי.

המוחים ניסו לפני כן לפרוץ לשגרירות בריטניה בחרטום, ולאחר שכשלו שמו פעמיהם לשגרירות הגרמנית, ופרצו אליה. הם צעקו "אללה אכבר'' ו"אין אלוהים מלבד אללה", טיפסו על הגדרות ושערי השגרירויות - וגם כוחות הביטחון המקומיים לא עצרו אותם. בשידורי "אל-ג'זירה" נראה עשן מיתמר מעל מבנה השגרירות הגרמנית.

כעשרת אלפים בני אדם התגודד אחר הצהריים מול השגרירות האמריקנית בחרטום. חלק מהמפגינים עברו מעל החומה ונכנסו למתחם. עדי ראייה סיפרו כי שמעו קולות ירי. מוקדם יותר דיווחה רשת אל-ג'זירה כי כוחות הביטחון של סודן ירו גז מדמיע כדי לפזר מאות מפגינים שהתאספו מול שגרירות ארצות הברית בחרטום. הרשת דיווחה גם כי שלושה בני אדם נהרגו מפגיעת מכוניות משטרה.

 

היום המחאה נגד הסרט "תמימות המוסלמים" נמשכה גם בישראל. בירושלים מאות התפרעו ויידו אבנים לאחר התפילה במסגד אל-אקצה במזרח ירושלים, בעכו מאות קיימו תהלוכה בעיר העתיקה.

בעולם ההפגנות האיסלאמיות נגד הסרט שהעליב את הנביא מוחמד וזלזל בדמותו הגיעו לשיאים חדשים. מפגינים במצרים, תימן, כווית, קטאר, בנגלדש, פקיסטן, פיליפינים ואינדונזיה סיימו את תפילת יום השישי במסגדים והפגינו בו זמנית נגד "תמימות המוסלמים".

כלי תקשורת בירדן דיווחו כי מאות מפעילי הזרם הסלפי צעדו לעבר בניין השגרירות האמריקנית בעמאן במסגרת תהלוכה שיצאה לאחר תפילת יום השישי במסגד אל-כרדי. המפגינים צעקו בתהלוכה: "הקשב, הקשב, אובמה, כולנו כאן אוסמה". הם גם שרפו את דגלי ארצות הברית. באזור השגרירות האמריקנית בעמאן ישנה אבטחה כבדה מצד כוחות הביטחון הירדניים. גם ברצועת עזה יצאו אלפי פלסטינים בעידוד הג'יהאד האיסלאמי לתהלוכת מחאה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות