אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כך ממלאים את הבור בתקציב: באוצר מתכננים קיצוץ בתקציב רשויות חלשות

כך ממלאים את הבור בתקציב: באוצר מתכננים קיצוץ בתקציב רשויות חלשות

האוצר רוצה לקצץ 400 מיליון שקל לרשויות שגם כך זוכות למענקי איזון תקציב, זאת אם בכלל יוגש תקציב לשנה הבאה. בשלטון המקומי מתכוננים להיאבק

18.09.2012, 20:08 | תומר אביטל

400 מיליון שקל - זה הסכום שהאוצר מעוניין לקצץ מתקציב הרשויות המקומיות ב־2013 כדי למלא חלק מהבור בתקציב. כיום מתקצבת המדינה את הרשויות החלשות בכ־2.8 מיליארד שקל באמצעות מענקי איזון. מדובר בסכומים המועברים ממשרד הפנים לרשויות המקומיות כדי לאפשר להן לספק שירותים בסיסיים.

למרות ניסיונות המדינה לאורך השנים לנתק את חבל הטבור, רק מספר קטן של רשויות "איתנות" (58), דוגמת תל אביב, חיפה ורמת השרון, לא מקבלות כיום מענקי איזון. היקף הסכומים שמועבר מדי שנה נמצא במחלוקת קבועה והקיצוצים הובילו אף כמה פעמים לשביתות מקומיות.

לפני כחודשיים נידון באגף התקציבים רעיון שלפיו המענקים בשנה הבאה יקוצצו, אך יחפה על כך ויסות כספים בין רשויות איתנות לחלשות. לפי אחד התסריטים 38 הרשויות החזקות יתרמו ל־200 רשויות חלשות כספים מתוך כספי ארנונה מגופים ממשלתיים שנמצאים בשטחם, אולם עקב לחצים שהפעילו הערים האיתנות והשלטון המקומי הרעיון ירד מהפרק כרגע.

שר האוצר יובל שטייניץ, צילום: עטא עוויסאת שר האוצר יובל שטייניץ | צילום: עטא עוויסאת שר האוצר יובל שטייניץ, צילום: עטא עוויסאת

אולם באוצר לא נואשו ובימים אלו דנים ברעיון שלפיו תקציב המענקים פשוט יקוצץ - כחלק מההתאמות הנדרשות לאיזון התקציב הבא. מעורבים בדיונים טוענים כי הסכום שיופחת בשנה הבאה יעמוד על 400 מיליון שקל, והוא יגדל מדי שנה עד שיגיע לקיצוץ של כ־1.2 מיליארד בשלוש שנים.

יש לציין כי כרגע לא ברור אם יוגש תקציב לשנה הבאה וברשויות מתכננים את המאבק בזהירות. אם לא יוגש תקציב, גובה המענקים יישאר זהה בשנה הבאה.

יו"ר השלטון המקומי שלמה בוחבוט אמר ל"כלכליסט" כי "מי שמבקש לקצץ במענקי האיזון ימצא מולו מרכז שלטון מקומי מאוחד ונכון להיאבק. קיצוץ שכזה במענקי האיזון משמעו שיתוק השלטון המקומי ושיתוק האזרח".

מהאוצר נמסר כי קיצוץ מיידי אינו על הפרק, אך הוסיפו כי "במסגרת דיוני התקציב מתקיימים גם דיונים בנושא מענקי האיזון לשנת 2013".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות