אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט": בסט ביי ביקשה מספקים לדחות תשלומים עד ינואר

בלעדי ל"כלכליסט": בסט ביי ביקשה מספקים לדחות תשלומים עד ינואר

אף שהממונה על הגבלים עסקיים דרש מניופאן למכור מחצית מבסט ביי עד 11 בספטמבר, החברה לא עמדה בדרישה. מנכ"ל בסט ביי אירי שחר: "חלק מהספקים, ובהם ניופאן, הפסיקו לספק לנו סחורה. ספקים בעלי אינטרס בשוק לא מושיטים לנו יד"

19.09.2012, 06:53 | גיל קליאן

קבוצת בסט ביי, המפעילה את רשתות החשמל בסט ביי וביג בוקס ואת אתר המכירות P1000, פנתה לאחרונה לכמה מספקיה וביקשה מהם לדחות את התשלומים המגיעים להם עד ינואר, כך נודע ל"כלכליסט".

לדברי מנכ"ל בסט ביי אירי שחר, המשמש גם כמנכ"ל פישמן רשתות, דחיית התשלומים נובעת מ"המצב הלא פשוט שאליו נקלעה החברה". מצב זה נובע, לטענתו, מדרישת הממונה על הגבלים עסקיים מניופאן למכור את חלקה בבסט ביי - זאת כחלק מעסקת המיזוג בינה לבין מיניליין.

הממונה אישר את המיזוג בין החברות, אך התנה אותו בכך שניופאן תמכור את חלקה בבסט ביי עד 11 בספטמבר - דרישה שבה לא הצליחה ניופאן לעמוד עד כה. נוסף על כך, טוען שחר כי ניופאן אף הפסיקה לספק לחנויות בסט ביי וביג בוקס סחורה, במקביל למהלך דומה שנקטו כמה מהספקים האחרים.

"אם הספקים היו נותנים בנו אמון היינו היום חברה רווחית, אבל צריך שניים לטנגו", הוא אומר. אף שהוא מודה כי נאלץ לבקש עזרה מהספקים לאור מצב הרשת, באותה נשימה הוא גם מאשים "ספקים בעלי אינטרס שלא מושיטים לנו את היד. יש הרבה אינטרסים שיהיה מתחרה אחד פחות בקמעונאות החשמל, ואותם אינטרסים הם גם בין הספקים שלנו. נוח להם לא לספק לי סחורות, להשמיץ אותנו ולגרום לנו לשקוע בבוץ".

שחר מתכוון בדבריו למבנה הריכוזי של שוק החשמל, שבו קיימת אנומליה מוזרה, שבמסגרתה בעלות רשתות החשמל הגדולות משמשות במקביל גם כיבואניות המותגים המובילים. "אנחנו לא רוצים לפגוע בספקים, אבל כשהם לא מאפשרים לי לעבוד איתם אני בין הפטיש לסדן", אומר שחר, "אנחנו עושים הכל כדי לעבור את התקופה הזאת".

לדברי שחר, במקביל לדחיית התשלומים לספקים ביצעה הרשת מהלכים של התייעלות ושל סגירת נקודות מכירה: "סגרנו ארבעה סניפים בחצי השנה האחרונה ונסגור עוד שניים עד סוף השנה". כעת מפעילה החברה 28 סניפים, מחציתם תחת המותג בסט ביי והמחצית השנייה תחת המותג ביג בוקס.

ענף מוצרי החשמל כולו סובל מעודף שטחי מכירה וזליגת מכירות של מכשירי חשמל קטנים לרשתות המזון ואפילו לחנויות הנוחות. מצב זה מקשה על כל הרשתות המוכרות מוצרי חשמל.

מרשות הגבלים עסקיים נמסר: "לאחר בדיקה מעמיקה של השפעת המיזוג על התחרות הממונה מצא שהמיזוג כפי שהוצע במקור העלה חשש סביר לפגיעה משמעותית בתחרות, ומכאן הצורך במכירת בסט ביי לגורם עצמאי, ושניופאן נתנה את הסכמתה לתנאים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

16.
רשת חזקה
הרשת חזקה ואכן עוברת משבר ככל השוק הדבר לא מעיד על כך שהרשת בקריסה כל אותם כאלה שחושבים שמחר אנחנו נסגרים או שהם לא מבינים דבר בעסקים או שהם מעוניינים שהרשת תסגר אני עובד זוטר במערכת אך מאמין שהרשת תצא מכל עניין המשבר לקוחות מתמידים שלנו אכן ממשיכים להגיע ואנחנו נהנים מהם והם מאיתנו.
שלושה שיודעים , מרכז  |  21.09.12
15.
הקוזק שנגזל
כול פישמן רשתות נוקטת בשיטה --דפוק את הספק ככול יכולתך. אין פלא שהספקים בורחים מהקבוצה כמו מאש מאמין שמר פישמן יבין שהספקים הינם השותפים שלו וההתיחסות אליהם תהיה אחרת יוכל לשקם את התדמית ואיתה את ריווחי הרשתות שלו.. בנתיים ספקים יקירים הדירו את רגליכם מהקבוצה רווח לא תיראו .. תחויבו בשלל חותמות אדומות אי העמדה באספקה חיוב בסוף השנה פירסום יקר שלא היה ולא ניברא ועוד סעיפים לפי הדמיון המיזרחי של ההוגה אותם. כצרכנים ראו כי המחירים והאיכות של המוצרים אינם חופפים ותשלמו הרבה ותקבלו קדחת שנה טובה ומקווה שי הנהלת פישמן רשתות תתיעשת במהרה ביימינו
החכם , תל אביב  |  20.09.12
לכל התגובות