אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צרפת תסגור 20 שגרירויות בעולם בעקבות פרסום הקריקטורה על מוחמד

צרפת תסגור 20 שגרירויות בעולם בעקבות פרסום הקריקטורה על מוחמד

אחרי שהשבועון "שארלי הבדו" פרסם קריקטורות של מייסד האיסלאם, החליט שר החוץ הצרפתי שלא לקחת סיכונים והורה על סגירת הנציגויות ביום שישי: "פרסום הקריקטורות - הוספת שמן למדורה". פקיסטן הכריזה: יום ו' - חג לאומי לנביא מוחמד

19.09.2012, 14:14 | סוכנויות הידיעות

אפקט מוחמד: שגרירויות צרפת ב-20 מדינות שונות ובתי ספר בשטחן שפועלים בחסות צרפת ייסגרו ביום שישי הקרוב, מחשש למהומות בעקבות פרסומן היום (ד') של קריקטורות של הנביא מוחמד בשבועון הסאטירי הצרפתי "שארלי הבדו".

שר החוץ של צרפת, לורן פביוס, אמר כי הנחה את הדיפלומטים מסביב לעולם לנקוט אמצעי בטיחות ולהתרחק ממקומות שבהם עלולות להתקיים הפגנות. לדבריו, "פרסום הקריקטורה הוא בגדר הוספת שמן למדורה".

אזרחים צרפתים בפקיסטן קיבלו הודעת טקסט ובה התרעות לגבי "איומים ספציפיים על אינטרסים צרפתיים וקהילות צרפתיות", בעקבות פרסום קריקטורות של הנביא מוחמד בשבועון הצרפתי. במקביל, פקיסטן הכריזה כי יום שישי הקרוב יהיה חג לאומי לנביא מוחמד.

יהודי דתי גורר מוסלמי בכסא גלגלים על שער של העיתון הצרפתי יהודי דתי גורר מוסלמי בכסא גלגלים על שער של העיתון הצרפתי יהודי דתי גורר מוסלמי בכסא גלגלים על שער של העיתון הצרפתי

"אסור ללעוג"

בקריקטורה שהופיעה הבוקר על שערו הראשי של "שארלי הבדו" נראה יהודי חרדי דוחף מוסלמי בכיסא גלגלים שחובש לראשו טורבן. לידם הופיע הכיתוב "אסור ללעוג".

את ההשראה לקריקטורה לקחו עורכי העיתון הצרפתי מהדרמה הקומית המצליחה "מחוברים לחיים" (intouchables), שמגוללת את מערכת היחסים בין עשיר צרפתי שמרותק לכיסא גלגלים לבין המטפל שלו - צעיר שחור ממוצא אפריקני.

ואם בזה לא די, בכמה קריקטורות שפורסמו בתוך העמודים הפנימיים נראה מוחמד ללא בגדים. זמן קצר לאחר הפרסום נחסם אתר השבועון הצרפתי לגישת גולשים ואנשיו מסרו כי הוא הותקף על ידי האקרים.

מוסלמים: עוד פגיעה של המערב באמונה שלנו

מנהיגים מוסלמים גינו את פרסום הקריקטורות בעיתון הצרפתי ואמרו שמדובר בפגיעה נוספת של המערב באמונה שלהם. הם גם קראו לממשלת צרפת לנקוט עמדה קשוחה נגד הפרסום. "אנו דוחים ומגנים את הקריקטורות הצרפתיות שלא מכבדות את הנביא ומגנים כל פעולה שפוגעת בקדושה של המאמינים", אמר אחד מראשי תנועת האחים המוסלמים במצרים, עיסאם אריאן.

בשבוע שעבר הוביל פרסום הסרט "תמימות המוסלמים", שמציג את הנביא מוחמד כרודף שמלות התומך בניצול מיני של ילדים, להתפרעויות והפגנות אלימות בעשרות מדינות ולמותם של יותר מ-30 בני אדם.

בלוב, נרצח השגריר האמריקני. השלטונות בצרפת חוששים כי פרסום הקריקטורות בשבועון "שארלי הבדו" רק ילבה את האש בעולם הערבי.

משרדי העיתון "שארלי הבדו" הוצתו בחודש נובמבר האחרון אחרי שפרסמו קריקטורה שלועגת למוחמד. העיתון הסאטירי שינה את שמו באופן חד פעמי ל"שריעה הבדו" ופרסם איור של מייסד האיסלאם עם הכיתוב "100 מלקות למי שלא ימות מצחוק". צעד זה בא בתגובה לניצחונה של המפלגה האיסלאמית "א-נהדה" בבחירות האחרונות בתוניסיה ולהודעת השלטונות החדשים בלוב כי יתאימו את חוקי המדינה לחוק השריעה האיסלאמי.

בעמוד האחרון של העיתון הוצגו הצעות לשער שעליהן המערכת ויתרה לכאורה, בהן מופיעה דמותו של הנביא מוחמד עם אף אדום של ליצן ומעליה הכיתוב "כן, האיסלאם מבין הומור".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות