אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מסעדות משתלטות על החנויות הנטושות בקניונים בארה"ב צילום: shutterstock

מסעדות משתלטות על החנויות הנטושות בקניונים בארה"ב

הקניונים ומרכזי הקניות עוברים שינוי בתמהיל בעקבות קריסת סניפים של רשתות ענק כמו סירס, אופיס דיפו ובורדרס. בעלי מרכזי הקניות שמחים להכניס מסעדות חדשות כדי למשוך לקוחות שנטשו לטובת קניות מקוונות

19.09.2012, 22:31 | סוכנויות הידיעות

המשבר הכלכלי הפוקד את ארה"ב מעצב מחדש את מרכזי הקניות שלה. בעוד רשתות גדולות כמו סרקיט סיטי, הום דיפו וסירס נאלצות לצמצם פעילות ולסגור שטחים מסחריים, מסעדות ומזללות נכנסות לחללים הללו במקומן - על כך מדווח "הוול סטריט ג'ורנל".

כך למשל, חברת דארדן, המפעילה, בין השאר, את רשת המסעדות האיטלקיות הפופולרית אוליב גארדן, פתחה סניפים חדשים במרכולים שנסגרו, בחנויות של סרקיט סיטי לשעבר ואפילו במלונות דרכים. דאדרן פתחה גם סניפים של מסעדת הסטייקים לונג־הורן בחנויות נטושות של בלוקבאסטר ורשת הספרים בורדרס. רשת המזללות באפאלו ווינגס השתלטה על שטחים של כלבו סירס ועל מגרשי חניה של רשתות קמעונאיות שצמצמו את שטחיהן המסחריים. גם רשת המזון המקסיקני צ'יפוטל הצטרפה למגמה ונכנסה לסניפים לשעבר של ענקית הקפה סטארבקס שסגרה מאות חנויות בארה"ב ב־2008 וב־2009 על רקע ההאטה הכלכלית.

  , צילום: בולברג צילום: בולברג   , צילום: בולברג

"הוול סטריט ג'ורנל" מדווח כי השילוב של האטה בפתיחת מרכזי קניות חדשים ושל העלייה בשטחים המסחריים הפנויים, בגלל קשיים שאליהם נקלעו רשתות קמעונאיות, מציב הזדמנויות חדשות בפני כמה וכמה רשתות של מזללות שעדיין נהנות מצמיחה. הכניסה האגרסיבית של המסעדות הללו למרכזי הקניות המדשדשים נמצאת עתה בשיא של שבע שנים לפחות - כך לפי חברת מחקר הנדל"ן קו־סטאר גרופ. מהחוזים לפתיחת בתי עסק חדשים שנחתמו מתחילת השנה במרכזי קניות בארה"ב, 15.8% היו של מזללות ומסעדות לעומת 11.1% בלבד ב־2009 כולה.

כך למשל, עד לפני חמש שנים, חברת דארדן לא פתחה כמעט אף סניף חדש בחלל שאכלס קודם לכן עסק אחר. עתה, המגמה הזו התהפכה וכ־35% מהמסעדות החדשות נפתחו במה שמוגדר עתה "שטחי דור שני". לפי דובר מטעם דארדן, "מדובר בשינוי משמעותי מאוד בטווח זמן קצר".

החברות המפעילות את מרכזי הקניות משתוקקות לפתוח שם מסעדות חדשות, שכן הן מהוות מקור משיכה ללקוחות בתקופה שבה הקניות הווירטואליות פוגעות בהכנסות הקניונים. דארדן, שמפעילה 2,011 מסעדות בארה"ב ובקנדה, פתחה 90 מסעדות חדשות בשנת הכספים שהסתיימה במאי ובכוונתה לפתוח עוד 100 בשנת הכספים 2013. באחרונה היא רכשה חנות ריקה של סרקיט סיטי באלבמה ופתחה שם סניפים של רד לובסטר ואוליב גארדן. בכוונתה גם לפתוח סניפים נוספים במלון לשעבר בלייק סיטי, פלורידה.

שיעור השטחים המסחריים הפנויים במרכזי קניות בארה"ב הגיע ל־10.7% ברבעון השלישי של 2011, שיא של 12 שנה - כך לפי חברת המחקרים רייס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות