אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"משכנתא של כמיליון שקל ל-30 שנה קוברת אותך חי" צילום: עמית שעל

"משכנתא של כמיליון שקל ל-30 שנה קוברת אותך חי"

ליבת ושי ברכה, בת ים: "בדיעבד ההחלטה לא לקנות את הדירה בבת ים היתה פספוס, כי היום היא כבר עולה 1.6–1.8 מיליון שקל ובינתיים ההון העצמי שלנו רק נשחק לאט לאט"

20.09.2012, 06:47 | עמיר קורץ

מי אנחנו: שי (33), נהג מונית עצמאי, וליבת (31), מזכירה, הורים לילדה בת שלוש ומצפים לילדה נוספת, גרים בבת ים.

חלום הדירה: "התחתנו לפני חמש שנים, ומאז אנחנו גרים בשכירות. היום אנחנו משלמים 3,500 שקל בחודש עבור דירת שלושה חדרים. התחלנו לחפש דירה אחרי החתונה, וכנראה שהיינו צריכים לקנות אז. נסענו לארה"ב לירח דבש ולעבוד, וכשחזרנו ב־2008 המחירים התחילו לעלות. ניגשנו למכרז של עיריית בת ים והצענו 1.135 מיליון שקל על דירת שלושה וחצי חדרים במגדל באזור החוף, אלה היו הדירות הזולות ביותר בפרויקט. אבל פתאום נבהלנו. שנינו היינו שכירים עם שכר לא גבוה. היה לנו אמנם חיסכון של 200 אלף שקל, אבל המחשבה על לקחת משכנתא של יותר מ־900 אלף שקל הפחידה אותנו. שילמנו מקדמה של 10,000 שקל, אבל בסוף ויתרנו".

שי וליבת ברכה, בת ים, צילום: עמית שעל שי וליבת ברכה, בת ים | צילום: עמית שעל שי וליבת ברכה, בת ים, צילום: עמית שעל

הקשיים בדרך: "בדיעבד ההחלטה לא לקנות את הדירה בבת ים היתה פספוס, כי היום היא כבר עולה 1.6–1.8 מיליון שקל ובינתיים ההון העצמי שלנו רק נשחק לאט לאט. לא הגיוני שהמחיר קפץ בחצי מיליון שקל תוך חמש שנים. ב־2009 הסתכלנו גם על פרויקט בשכונה חדשה ביבנה. אז המחירים נעו סביב 800 אלף שקל לדירת שלושה וחצי חדרים. היום אותה דירה עולה 1.3 מיליון שקל. לצערי פספסנו את הרכבת".

בעיות מימון: "לקחת משכנתא של כמעט מיליון שקל זה בור ללא תחתית למשך 30 שנה. הלוואה כזאת קוברת אותך חי. הבנק רודף אחריך ומציע תנאים טובים לכאורה, אתה מתחיל בתשלום של 5,000 שקל בחודש אבל ההחזר יכול לקפוץ תוך זמן קצר. כשיש לך ילדים וההוצאות גדלות הבעיה גדלה. גם היום כל הוצאה לא מתוכננת, כמו תיקון לאוטו או מתנה לחתונה, מכניסה אותנו למינוס ואנחנו לא באמת מצליחים לחסוך".

מי יהיה בעתיד: "דיברו על הגדלת ההיצע בשוק אבל לא קורה כלום, והיום הקבלנים כאילו עושים מבצעים אבל בפועל מגלמים כל מיני דברים מראש במחירי הדירות. חלום הדירה הולך ומתרחק לצערנו ואנחנו לא רואים שנצא בקרוב ממעגל השכירות".

משפחות שמעוניינות להשתתף במדור מוזמנות לפנות ל-mail@calcalist.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

131 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

131.
הפתעה גדולה
וואו נהג מונית ומזכירה לא יכולים לקחת משכנתא של מליון שקל, איזה הפתעה. לא כל אדם "זכאי" לדירה במרכז, אני גר בדרום והמחירים פה גם גבוהים אבל אפשרי לקנות דירה. האנשים שממשיכים לקחת משכנתאות יותר ויותר גבוהות על דירות במרכז הם אלו שמעלים את המחירים, לא כל ישראל זה גוש דן, ולא כל ישראלי אמור להיות יכול לאפשר לעצמו לגור שם... כמו שלא כל רוסי יכול לאפשר לעצמו לגור במוסקבה וכמו שלא כל צרפתי יכול לאפשר לעצמו לגור בפריז, במקום להתעקש על המקום הכי יקר כשמרוויחים מעט יחסית, לכו למקומות אחרים בארץ, מקומות שגם צריכים להתפתח, זה תפיסה מוטעית להתעקש בכל מחיר על המרכז
אני  |  24.09.12
129.
ב 2008 קנינו דירה חדשה ב 500 אלף, בלוד, רק בשביל לא לקחת משכנתה גדולה.
מאז הצלחנו לחסוך ובקרוב אנחנו עוברים לכפר סבא וזה היה הדבר החכם ביותר שיכלנו לעשות. אם היינו לוקחים משכנתה גדולה, כל החיסכון שצברנו היה היום שייך לבנק ולא לנו. ולגבי הכתבה, לא המשכנתה קוברת אותך חי, כי אם הטיפשות והתנהגות העדר.
22.09.12
127.
ל - 118
החישוב שלך לא מדויק. קודם כל החזרים של המשכנתא אינם ליניאריים. בהתחלה התשלומים הם עבור הריבית בלבד, וכמעט ולא נוגעים בקרן. המשמעות היא שאחרי מספרים שנים ראשונות הקרן כמעט ולא קטנה. בנוסף לכך, 250 אלף שיש להם יכולים להיות מושקעים באפיקים סולידיים, ולהביא להם ריביות, לא גבוהות אומנם, אבל עדיין. גם במסלול של משכנתא, וגם במסלול של שכירות זורקים המון כסף לפח. על משכנתא של 650000 ש"ח, תחזירו כפול מזה לכל הפחות. תמי קיימת נקודת איזון שמעליה משתלם לקחת משכנתא , ומתחתיה משתלם להמשיך לשכור. לעניות דעתי, המון אנשים לוקחים על עצמם התחייבויות שלא יוכלו לעמוד בהם בטווח הרחוק. אני, באופן אישי, לא יקנה דירה היום, כי אני יודע שפשוט לא אוכל לעמוד בהחזרים בטווח הרחוק.
גיא  |  21.09.12
לכל התגובות