אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לטייל עם iOS 6: מוחקת ערים וגשרים - אך עדיין שדרוג

לטייל עם iOS 6: מוחקת ערים וגשרים - אך עדיין שדרוג

אפליקציית המפות החדשה של אפל אמנם עמוסה בטעויות משעשעות ומביכות - רמת פירוט נמוכה, עסקים שמוקמו בנהרות ועוד - אך עבור המשתמש הישראלי, מדובר בשדרוג מבורך לעומת אפליקציית המפות של גוגל, שנכללה במכשירי החברה מאז השקת האייפון ב-2007

21.09.2012, 10:32 | עומר כביר

גרסה 6 של מערכת ההפעלה של אפל למכשירי מובייל, iOS, הושקה רשמית בסוף השבוע ומביאה עמה כמה בשורות וחידושים, ובראשם יישום מפות מובנה חדש מתוצרת אפל, שמחליף את היישום המוכר והמבוסס של גוגל. המהלך לא התקבל בקריאות התשואה הרמות אותן רגילה אפל לשמוע, בלשון המעטה.

משתמשים באפליקציה מצאו שלל מקומות שלא מופיעים במפה וטעויות אחרות; כמה עיירות באנגליה גילו שאפל בחרה להעתיק אותן ממקומן כמה קילומטרים, העיירה סטרטפורד שעל נהר אייבון - בה נולד וויליאם שייקספיר - הועלמה לחלוטין. טעויות רבות דווחו גם ממשתמשים באסיה - שהתלוננו על רמת פירוט נמוכה במיוחד במפות. עסקים רבים מוקמו לא נכון על המפה, חלקם - בתוך מקווי מים. ים האלמוגים, לעומת זאת, הועבר ליבשה. תצוגת המפה התלת ממדית לפעמים משנה את הגבהים בתמונה: סכר הובר, למשל, "צלל" 200 מטר ומוצג בתחתית הערוץ בו נבנה.

במקרים אחרים הוצגו בשירות הניווט עסקים שנסגרו לפני שנים, כנראה בגלל מסד נתונים לא מעודכן. ביניהם, למרבה המבוכה - חנות אפל בסידני. לרשת עלה טאמבלר משעשע במיוחד שאוסף ומרכז את היצירתיות שבטעויות.

בישראל יש פחות טעויות - בריכת הסולטן בירושלים הוגדרה כבריכת שחייה ורמת הפירוט בעיר העתיקה היא נמוכה ולא מציגה את הסמטאות הרבות (בדומה לווייז, שתרמה מידע לאפל). יצאנו בזול.

יישום המפות החדש של אפל יישום המפות החדש של אפל יישום המפות החדש של אפל

מה חדש בכלי המפות של iOS?

טעויות המיפוי של אפל, מביכות ומשעשעות ככל שיהיו, נובעות מכך שמדובר בניסיון ראשון שלה בתחום, שיילך וישתפר עם הזמן. דבר אפל מסר אמש ל-All Things D שמפתחי החברה כבר עובדים על תיקון הטעויות. לפי דיווח של cnet, החברה פרסמה עוד בשבוע שעבר מספר גדול של הצעות עבודה למהנדסי תוכנה שמתמחים במיפוי ושירותי ניווט.

לאפליקציה החדשה יש שני חסרונות מרכזיים: אין תמיכה מובנית במסלולי תחבורה ציבורית ואין שירות מקביל לסטריט־ויו. אלו הם חסרונות שוליים בעבור הישראלים - הוראות הנסיעה בתחבורה ציבורית לא עבדו בישראל, והפרישה המקומית של סטריט-ויו מוגבלת בשלב זה.

תחת זו מקבלים הגולשים אפליקציה נאה יותר, ממשק משתמש חדש ובעיקר הוראות נסיעה קוליות בזמן אמת (מה שמכונה באנגלית Turn-By-Turn). העיצוב של האפליקציה פשוט ומינימליסטי: שורת חיפוש בראש העמוד וכמה כפתורים בפינות.

הנחיות ניווט ב-iOS 6 הנחיות ניווט ב-iOS 6 הנחיות ניווט ב-iOS 6

אחת התכונות בהן התהדרה אפל יותר מכל היא Fly over, שמאפשרת לצאת לסיור אווירי תלת ממדי ברחובות ערים מרכזיות. מדובר בחוויה מרשימה בערים המעטות בהן תכונה זו פעילה, במיוחד על המסך הגדול של האייפד. בישראל, כמובן, תכונה זו אינה פעילה וככל הנראה גם לא תגיע בעתיד הקרוב.

אבל מרבית היכולות של היישום החדש כבר פעילות בישראל. הבולטת שבהן היא יכולת הניווט הקולי - מדובר בפעם הראשונה שמכשיר אייפון או אייפד מספק יכולת כזו באופן מובנה. זמן ההגעה ליעד ומרחק הנסיעה שנותר מוצגים רק בנגיעה במסך.

ניווט: נוח וידידותי מבעבר

הניווט עצמו ברור ונוח: נתיב הנסיעה מסומן בברור, ועל המפה מוצג לא רק שם הרחוב אליו צריך לפנות, אלא גם שמות הרחובות שלפניו - על מנת להקל על בדיקת המיקום חזותית באמצעות בחינת שלטי רחוב. יצאתם מהאפליקציה? הוראות הנסיעה יוצגו במועד המתאים בצורת באנר ירוק בראש המסך. כיביתם את המסך? הוא יידע להידלק לקראת ביצוע פנייה, ויציג את המפה וההוראות במועד המתאים - ולאחר מכן יכבה את עצמו. לא משנה מה תעשו בעת נהיגה, יהיה לכם קשה לפספס פנייה.

הנחיות ניווט מחוץ לאפליקציה הנחיות ניווט מחוץ לאפליקציה הנחיות ניווט מחוץ לאפליקציה

הוראות הניווט היו לרוב מדויקות, אם כי במקרה אחד ניסתה האפליקציה לנווט אותנו לתוך רחוב שמיועד להולכי רגל, ובמקרה אחר לרחוב שנסגר לצורך עבודות. ההוראות מוצגות בעברית או באנגלית, בהתאם לשפת המערכת, אבל הניווט הקולי זמין באנגלית בלבד, בקולה של העוזרת החכמה סירי. ההוראות של סירי ברורות ונשמעות היטב. אם ממשק המשתמש של האייפון שלכם הוא באנגלית, סירי גם תקריא את שמות הרחובות בשיבושים אמריקאיים אופייניים. באפליקציה בעברית סירי לא מצליחה לזהות את שמות הרחובות, וההוראות נקטעות באמצע (Turn left to).

חוויית הניווט היא מאוד ספרטנית ומציעה רק הוראות הגעה מנקודה א' לנקודה ב'. למרות שיתוף הפעולה עם ווייז, אין בישראל עדכונים על עומסי תנועה או עבודות בכביש כפי שניתן לקבל בארה"ב, ובשום מקום לא תמצאו דיווחים על תאונות, כלי רכב תקועים או מארבי משטרה כפי שהתרגלנו לקבל מווייז.

אם אתם מנסים להגיע לכתובת לא מוכרת, יהיה לכם קל יותר להבין את ההוראות ולנווט עם המפות של אפל. אבל אם אתם רוצים לעקוף פקקים בדרך לעבודה או להיזהר משוטרים ומכמונות מהירות - לא מדובר בתחליף לווייז.

חיפוש מקומי: עדיין לא מושלם

אחת מנקודות החולשה המרכזיות של האפליקציה, לפחות בישראל, היא יכולת החיפוש המקומי. לדברי אפל יכולת זו נתמכת בישראל, אבל בבדיקה שעשינו כשלה האפליקציה באיתור בתי עסק ואתרים ברעננה. בארה"ב, שם נתמך החיפוש המקומי במאגר המידע של Yelp, הבעיה בולטת פחות.

על פי הביקורות בחו"ל, האפליקציה מסוגלת לאתר בתי עסק מקומיים, אך לא מצליחה להשתוות לחיפוש המקומי המקיף הרבה יותר של גוגל. לדברי מבקרים, החיפוש המקומי של אפל נמצא באותו מגרש משחקים כמו זה של גוגל, אך עדיין מפגר מאחוריו.

רמת פירוט נמוכה, לצד ממשק משופר וידידותי רמת פירוט נמוכה, לצד ממשק משופר וידידותי רמת פירוט נמוכה, לצד ממשק משופר וידידותי

סיכום: מתקדמים בכיוון הנכון

למרות חסרונות אלו, בעבור המשתמש הישראלי מדובר ברוב ההבטים בשיפור ניכר לעומת אפליקציית המפות המובנת הקודמת שהגיעה עם מכשירי אפל, במיוחד לאור התמיכה בניווט קולי בזמן אמת, גם אם ההוראות הקוליות נמסרות בשלב זה באנגלית בלבד. אם החיסרון הבולט ביותר, חיפוש מקומי מוצלח, יתוקן במהרה, לא תהיה למשתמש המקומי סיבה אמיתית להתגעגע למפות של גוגל. עם זאת, בנסיעה יומיומית לעבודה ובחזרה, ווייז הישראלית על שלל דיווחיה ועדכוניה עדיין לוקחת ובגדול.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
אדוני, יש גבול לכל תעלול
או לכל שטות. קראתי היום מספר כתבות שלך ושל עמיתך. כל מה שאפל ורוד הוא וכל מה שלא, שחור. סילחו לי שניכם. אני אמנם לא מתמצא ביום-יום במה שקורה עם גוגל-מפס בישראל אבל אם זה כמו מה שקורה בהונג-קונג, יפן, ארה"ב, אירופה, סין וקוריאה, אז הצחק הצחקתני. אין מה להשוות. לידיעתך, אני משתמש באפל עוד מאייפון 1 (אני עובד בהונג-קונג בחברה שיוצרת תוכן עבור טלפונים ניידים ולכן מחזיק הכל). אהבתי את אייפון אבל אני, בניגוד לקהל מעריצים שסוגד לאפל בעניים עצומות, יודע מתי יש לתת כבוד איפה שכבוד ראוי. iOS 6 בהשוואה לכל גרסת אנדרואיד 4 ומעלה, פחות טובה, פחות חדשנית והרבה יותר מעיקה.. וחביבי, אפליקציית המפות היא אחת הדוגמאות הטובות לכך. מעניין שבחרת דוקא בדוגמא שאפילו אפל מבינים שהייתה טעות, כדי לטעון שזהו שיפור על פני האפליקצייה של גוגל. נסה לפעמים להיות קצת יותר אובייקטיבי, אחרת אתה מצטייר פאטטי
שלום  |  08.11.12
9.
קשקשת הרבה אבל שום דבר ממה שאמרת לא מצביע על שדרוג
ה"שדרוגים" שציינת: "אפליקציה נאה יותר" - אפשר להתווכח על זה אבל זה לא מפצה על איכות. "ממשק משתמש חדש" - זה לא אומר שהוא טוב יותר (בגוגל ממשקי המשתמש מעולים). "הוראות נסיעה קוליות בזמן אמת" - כפי שאתה בעצמך מציין ש"חוויית הניווט היא מאוד ספרטנית ומציעה רק הוראות הגעה מנקודה א' לנקודה ב". נכון גוגל לא סיפקה את יכולת הניווט הקולי באייפון (זה קיים מזמן באנדרואיד ולמרות שזה חסום בישראל ניתן בקלות לפתוח את האופציה) אבל מי שרצה לקבל מוצר ברמה שמוצעת ע"י אפל יכל להוריד את MapQuest שמספק יכולת כזאת. כמובן ש"שכחת" לציין שיכולת הניווט הקולי קיימת רק לאייפון 4S ו 5. בעלי אייפון 4 או 3GS לא נהנים מיכולת זאת אבל מאבדים את מפות גוגל על כל הייתרונות האחרים.
אמיר  |  21.09.12
6.
המפות של גוגל טובות הרבה יותר - תצוגה נעימה, חלקה, מינימליסטית
ישנה אפשרות להוסיף Layer של דיווחי תנועה, תכונה מדוייקת להפליא שמראה את המצב התנועה על ידי סימון הכבישים בצבעים. יש סטריט וויו בת"א, חיפה וי-ם - עוזר בהתמצאות ובמציאת מקומות חנייה פוטנציאליים - נחמד מאוד גם "לשוטט" כך בעולם. בתי עסק מעודכנים, בעיקר באיזור המרכז, כולל טלפונים, אתר אינטרנט וכו'
דן  |  21.09.12
לכל התגובות