אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אוגוסט לוהט: זינוק של 18% בהיקף המשכנתאות ל-5.82 מיליארד שקל צילום: עטא עוויסאת

אוגוסט לוהט: זינוק של 18% בהיקף המשכנתאות ל-5.82 מיליארד שקל

זאת בהשוואה ל-4.93 מיליארד שקל ביולי. כ-74% מהמשכנתאות באוגוסט ניתנו בריבית משתנה; בין הסיבות לעלייה: החשש מעליית המע"מ, הבנה שמחירי הנדל"ן לא הולכים לרדת בקרוב והריבית הנמוכה על המשכנתאות

20.09.2012, 15:17 | שי סלינס

היקף המשכנתאות באוגוסט זינק לשיא של 5.8 מיליארד שקל, בהשוואה ל-4.93 מיליארד שקל ביולי - זינוק של 18%. כך עולה מנתונים שפורסמו היום (ה') על ידי מחלקת המחקר של בנק ישראל.

בין הסיבות לעלייה החדה בהיקף המשכנתאות באוגוסט ניתן למצוא את הפחד מעלייה נוספת במע"מ העלולה לגרור לחץ אינפלציוני, הבנה שהמחירי הנדל"ן לא הולכים לרדת בקרוב והריבית הנמוכה על המשכנתאות.

עוד עולה מהנתונים שפורסמו על ידי הבנק כי סכום האשראי שניתן בריבית משתנה עמד באוגוסט על 4.31 מיליארד שקל, לעומת 4.66 מיליארד שקל ביולי. המשכנתאות שניתנו בריבית קבועה הסתכמו 1.5 מיליארד שקל, בהשוואה ל-1.27 מיליארד שקל בחודש שעבר.

עלייה מפתיעה במדד

 

לפני כשבוע פורסם כי מדד המחירים לצרכן עלה באוגוסט בשיעור חד של 1%. סעיף הדיור תרם לעלייה במדד 1.1%, כאשר עלייה זו קוזזה בחלקה על ידי ירידות במחירי ההלבשה וההנעלה (6%) והתקשורת (1.1%).

לדברי רונן מנחם מבנק מזרחי-טפחות, "העלייה הגבוהה במחירי הדיור מקרבת שוב נקיטה של צעדים פרטניים על ידי בנק ישראל בשוק הדיור, בד בבד עם העלייה החדה בשוק המשכנתאות. ואולם אם בנק ישראל יפזר רמזים לעליית ריבית, הדבר ייתר לפחות חלק מהצעדים הללו".

בעקבות הנתונים נראה שהתחממות שוק הדיור תהיה אחד מהנושאים המרכזיים בהם תדון הוועדה המוניטרית של בנק ישראל בהחלטת הריבית הקרובה שתתקבל לקראת סוף החודש.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות17 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

17.
נמאס ממדינת ישראל ומהשרים בממשלה ....
אני מת על מדינת ישראל ועשיתי צבא ואני עושה מילואים והייתי מת להשאר פה כי אני חולה על מדינת ישראל אבל אני מתחיל הגירה שיהיה לכם בהצלחה .... בלתי אפשרי לחיות פה אני לא יכול לעמוד בזה בחיים לא יהיה לי פה בית ואם לי יהיה אז לילדה שלי עוד 20 שנה בטוח לא יהיה ... לא ניתן להגיע להון עצמי כזה בתקופת חיי ... ועד שיהיה לי אני יהיה בן 40 ואז אני אשלם משכנתא עד גיל 70 אם אני יחיה עד אז ...
משה עזורי  |  24.09.12
16.
איי איי מה יהיה מתי האנשים כאן יפנימו שעובדים עליהם,תפסיקו לשלם סכומים מטורפים על דירה
ותפסיקו לקחת משכנתאות בסכומים מטורפים,הקבלנים מרמים ועושקים אותנו ,לא סופרים אותנו אני אישית ראיתי איך עובדים עלינו עם מבצעי שקר לפני חצי שנה דירת 5 ח בקרית אונו רצו עליה 2.4 מיליון ,יצאו במבצע של 260 אלף ש"ח ושהגעתי לפני שבוע רצו עליה 2.5 מיליון,איפה המבצע......מוכרים לנו אשליות בלי סוף,מראים לנו תמונות של דירות שבפיעל הם שונות לחלוטין......אל תשלמו יותר מחירים גבוהים.
מאיר , גני תקווה  |  23.09.12
לכל התגובות