אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יו"ר עובדי חברת החשמל מאיים בשביתה: "זה יהיה משבר העבודה הגדול בישראל" צילום: טל שחר

יו"ר עובדי חברת החשמל מאיים בשביתה: "זה יהיה משבר העבודה הגדול בישראל"

מיקו צרפתי חושף כי אם לא יובטחו תנאי העבודה של עובדי החברה, הוא מתכונן לפעולות שיהפכו את הפסקות החשמל לחלק בלתי נפרד מהמציאות בישראל. בתמורה, הוא מוכן לשים על השולחן הכל - גם את הטבת ה"חשמל חינם"

23.09.2012, 06:55 | ליאור גוטמן ומיקי פלד

לקראת סוף הראיון עם דוד (מיקו) צרפתי, יו"ר ועד עובדי חברת החשמל, נזכר אחד הנוכחים שלפני שנה הוא נתקל בשיעור תורה באחד ממשרדי החברה. הרב ישב עם אחד הבכירים לשעבר וניחם אותו שהגאולה תגיע רק לאחר שישרור ייאוש מוחלט. חיוך גדול נפרס על פניו של צרפתי כששמע זאת, והוא מיהר לדפוק על השולחן: "כן, אנחנו מיואשים והעיצומים שאנחנו מתכננים יובילו למשבר גדול. אחריו תגיע הגאולה של משק החשמל בישראל". 

צרפתי רוצה שיחזיקו אותו, ושיחזיקו אותו חזק. ביום חמישי האחרון הוא סיכם בהסתדרות את פרטי סכסוך העבודה הגדול ביותר שידעה חברת החשמל זה שנים רבות. אחרי החגים הוא יוכל להתחיל לפעול: "זה הולך להיות משבר העבודה הכי גדול שהיה אי פעם בישראל, ואנחנו הולכים עד הסוף". השביתה, אומר צרפתי, "תעצור את המדינה. יצרני החשמל הפרטיים לא יוציאו מגה־ואט בודד אם הדרישה שלנו לקידום הרפורמה על פי המתווה שסוכם לפני שנתיים לא תיענה".

מימוש האיום של צרפתי עלול למוטט את משק החשמל כפי שאנו מכירים אותו. בשנה הקרובה המשק אמור לעבור לייצור נתח משמעותי בידי תחנות פרטיות, והולכה אל הבתים נותרת בידי החברה הממשלתית. צרפתי יכול להורות שלא לחבר את היצרן הפרטי לרשת החשמל הארצית, מה שיגרום לכך שהיצע החשמל לא ידביק את הביקוש והפסקות חשמל יהפכו לחלק בלתי נפרד ממציאות החיים בישראל.

"אין כלום. הכל מת"

 

צרפתי מבטיח שהציבור לא ייפגע מהעיצומים, אם יהיו, כלומר לא יהיה מצב שבו פשוט אין חשמל לאורך זמן בכל המדינה אלא "רק" שיבושים והפסקות יזומות. "אין לי ברירה, כבר ניסינו הכל. לא הצלחנו לעורר את מקבלי ההחלטות להבין את חומרת הבעיה ולקדם את הרפורמה שתציל את משק החשמל, את החברה ואת העובדים. עכשיו אין לי ברירה אלא להביא את זה למשבר - זו הזעקה האחרונה שלי".

צרפתי. "זו חברת עם מסורת של 90 שנה, זה לא הולך ברגל. אם זה מתפרק אז המדינה מתפרקת. אי אפשר שלא לזעוק", צילום: תומי הרפז צרפתי. "זו חברת עם מסורת של 90 שנה, זה לא הולך ברגל. אם זה מתפרק אז המדינה מתפרקת. אי אפשר שלא לזעוק" | צילום: תומי הרפז צרפתי. "זו חברת עם מסורת של 90 שנה, זה לא הולך ברגל. אם זה מתפרק אז המדינה מתפרקת. אי אפשר שלא לזעוק", צילום: תומי הרפז

המדינה מתעקשת שמנהלים איתכם מגעים לרפורמה.

"רפורמה? אני לא יודע על מה אתה מדבר. מחר אין לי מקום לעבוד בו וכל כספי הפנסיה שלי יתפוגגו. תראה מה קורה במקומות אחרים במשק. אני לא יכול להפקיר 18 אלף משפחות של עובדים וגמלאים. אם חברת החשמל תתמוטט זה יסחוף את כולנו. אני אחראי לדאוג לעובדים ולביטחון הפנסיוני שלהם, וזו השליחות שלי".

החברה סוחבת חובות של 70 מיליארד שקל. עכשיו הזמן לשביתה?

"המצב של חברת החשמל רע והיא לא יודעת איך היא קונה דלק מחר. נתנו למדינה פתרונות והיא לא רצתה לקבל אותם. מאז 1996 מבטיחים שיעשו פה שינוי ארגוני. לפני שנתיים בדיוק, בספטמבר 2010, העברתי במזכירות הארצית החלטה שהולכים לרפורמה - כולל פרישה של עובדים, מכירת תחנות כוח והוצאת ניהול המערכת מידינו. על הכל חתמתי והעמדתי רק תנאי אחד - שיהיה מול מי לעבוד בממשלה, כלומר במשרד האוצר. זה לא קרה".

אז מה קורה עכשיו? יש שיחות רשמיות?

"אין כלום. הכל מת".

יו"ר חב' החשמל יפתח רון־טל אמר בראיון ל"כלכליסט" שעד סוף השנה יפרשו 400 איש.

הסתדרות העובדים לא אמרה את המילה האחרונה "אדרעי לא ידעה איך לנהל מאבק והובילה לאנרכיה" דוד צרפתי לא מסכים עם הטענות שוועדי העובדים מנצלים לרעה את כוחם: "אולי האוצר חזק מדי? אני לא טייקון שצריך לנגח" ליאור גוטמן ומיקי פלד, תגובה אחתלכתבה המלאה

"זה לא יקרה. זה חלק ממהלכים של רפורמה דה־פקטו שלא מובילים להתייעלות ולפתרון הבעיה. צעד כזה לא יקרה".

צרפתי מלווה את חברת החשמל כבר יותר מ־30 שנה, מתוכן הוא מכהן כיו"ר הוועד הארצי בשמונה השנים האחרונות. במהלך עבודתו הספיק לשמוע עשרות פעמים על רפורמה כזו או אחרת שממשמשת ובאה, אך מעולם לא הגיעה. הרעיון לפתוח את משק החשמל לתחרות אינו חדש, ולמעשה עוד ב־1996 העבירה המדינה את חוק משק החשמל שבו נקבעה פעילותם של יצרני חשמל פרטיים במקביל לחברת החשמל.

אחת מגולות הכותרת של הרפורמה היתה הוצאת ניהול המערכת הארצית מידי החברה והפקדתה בידי גוף חדש שיפקח על כל היצרנים. במציאות, עד היום לא נולד אפילו יצרן פרטי גדול אחד, וניהול המערכת נשאר בידי חברת החשמל.

מציאות זו הובילה לכך שחברת החשמל מעולם לא התנהלה כגוף בעל אוריינטציה עסקית טהורה. ככה זה כשאתה מונופול הממלא 95% מהביקוש לחשמל, מספק שירות חיוני ונמצא בבעלות ממשלתית — גם אם עלות ייצור החשמל גבוהה מההכנסות שלך, אתה מחויב לדאוג שלכולם יהיה חשמל כל הזמן, החל מכוחות הביטחון, דרך בתי החולים ועד הצרכן הפרטי הפשוט.

אף שמדובר בבעיה שקיימת זה שנים רבות, מציאות זו התפוצצה רק לפני שנה, כי עד אז הספיק החוסן הפיננסי של החברה לספוג את המכות. כעת עלויות התפעול נעשו כבדות מדי.

חברת החשמל מעסיקה 13 אלף עובדים, מתוכם כ־10,000 קבועים בעלי ותק ממוצע של 27 שנה והסכמי שכר כבדים שמהווים כ־15% מעלויות התפעול. בפברואר 2011 הודח נשיא מצרים חוסני מובארק, ועמו התנדף הגז המצרי, מה שהוביל לשינוי חד בסל הדלקים של חברת החשמל: מכ־40% שימוש בגז טבעי עד תחילת 2011 לכ־5% בלבד בקיץ 2012. התוצאה היתה עלייה במחיר החשמל, שכן החברה עברה לייצור בעזרת מזוט, סולר ופחם, דלקים שלא רק מזהמים פי 30 מהשימוש בגז אלא גם יקרים ממנו. ב־2010 הסתכמו עלויות הדלקים של החברה בכ־9 מיליארד שקל והשנה הם יגרדו את רף 24 מיליארד השקלים.

רון-טל. "400 עובדים יפרשו? זה לא יקרה", צילום: אלעד גרשגורן רון-טל. "400 עובדים יפרשו? זה לא יקרה" | צילום: אלעד גרשגורן רון-טל. "400 עובדים יפרשו? זה לא יקרה", צילום: אלעד גרשגורן

העלייה בהוצאות התפעול הכריחה את המדינה לערוב לחברה על גיוס של 6.4 מיליארד שקל מתחילת השנה. עוד כ־2 מיליארד גויסו בחו"ל, במקביל להעלאה של תעריף החשמל ב־25% מאז אוגוסט 2011. פעולות אלו, כמו גם הקלות בתשלומי מס, נתנו לחברת החשמל חמצן לקנות דלקים עד סוף השנה הנוכחית, אך החל מהשנה הבאה העתיד לוט בערפל. כדי להרגיש שהמענקים לחברה והעלאת התעריף לא ניתנו בחינם וגם המדינה תקבל משהו בתמורה, הוסמך סגן שר האוצר איציק כהן להוביל את הרפורמה בחברה, אולם כרגע אין התקדמות בשיחות.

"אני אשם שהאמנתי למדינה"

 

"החברה נמצאת בשבועות האחרונים תחת חקירה של מבקר המדינה על התנהלותה לאורך השנים. חלק מהביקורת מתמקדת גם בהסכמי השכר של חלק מעובדי החברה, לרבות הסכם השכר שלי", מספר צרפתי.

מה חריג בהסכם השכר שלך?

"המבקר ימצא שהסכם השכר שלי לא חתום כחוק, אבל לך תמצא את הנייר. החברה פועלת עשרות שנים כטלאי על טלאי, ואם הסכם השכר שלי לא חוקי, אפשר לומר שכולם פה עבריינים ואפשר לשלוח את כולם החוצה".

אז התחלת לארוז?

צרפתי מחייך. "עובדים פה מקבלים פחות ממה שמקובל בשוק. פעם הסכמת להיכנס לפה כי רצית לקנות יציבות, והסכמת לוותר בשכר. ההתקדמות היתה לפי הוותק. ככה זה היה פה. היום חברת החשמל לא מצליחה לגייס רתכים או מהנדסים, כי רואים שהשכר נמוך ושעות העבודה ארוכות. עכשיו המדינה באה אומרת לי: לך הביתה כי עושים רפורמה. עם מה אלך? בלי פנסיה?".

למה בלי פנסיה? רק עכשיו הצמידו לכם את הגמלה למדד. עשו סדר.

"בחברת החשמל רק 45% מהשכר מבוטח לפנסיה וממנו מקבלים 70%. כל השאר לא נכלל בשכר. זה תולדה של שנים וכולנו אשמים במצב הזה. אנשים שוכחים, אבל בתחילת שנות האלפיים שחררנו אלף עובדים לגמלאות ונקלענו לקושי -אנשים לא רצו לצאת לפנסיה כי היו להם תוכניות, ופתאום התברר להם שהנפילה בשכר גדולה. כבר אז דרשתי לשפר את השכר הפנסיוני, ואמרו לי: 'ברפורמה תקבל מה שאתה רוצה'. אבל אין רפורמה".

אז מה אתה מבקש?

"שיתקנו את השכר המוכר לפנסיה לכל 13 אלף עובדי החברה ול־5,000 גמלאיה, לפני שעושים פה שינוי ארגוני. יש לי אחריות".

מה שאתה מבקש יעלה מיליארדים למדינה. עכשיו נזכרת?

 "אבל זה מה שאני אומר כבר שנתיים, מאז שהעברתי במזכירות הארצית של הוועד החלטה ללכת לרפורמה. אני האשם העיקרי בכך שלא השבתתי את משק החשמל מזמן, שלא עשיתי כלום והאמנתי למדינה שנגיע להסדר".

אבל למדינה אין שקל לתת לך.

 "אז מה אתה עושה? מחריף את המצב? עכשיו מקימים תחנות כוח פרטיות, הטייקונים ירוויחו כסף על חשבון חברת החשמל והחוב שלי יגדל. אני מכריז שביתה כדי שהקטסטרופה לא תחריף, ומחר לא אעמוד בפני מציאות שבה החברה שלי לא תוכל לשלם לי שכר".

"המשבר בידיים של ביבי"

 

בשבוע שעבר חתמה חברת פז על הסכם מכירת חשמל לשני בתי חולים של קופ"ח כללית, סורוקה ורבין, בהיקף של כ־400 מיליון שקל. הסכם זה מצטבר על שלל הסכמי מכירת חשמל פרטי שעתידים להיכנס לתוקף כבר באמצע העשור, אז אמורים להיכנס לעבודה יצרני החשמל הפרטיים. צרפתי, שרואה איך ההכנסות ממכירת חשמל הולכות להיעלם לו מהקופה, החליט שעד שאין רפורמה משק החשמל יישאר בידי חברת החשמל.   

אז מי יכול לפתור את המשבר מולכם? שר האוצר?

"לא. סדר גודל כזה הוא רק בידיים של ביבי. הוא לא יוכל לברוח או להתחמק מזה. אם רה"מ לא ייכנס במלוא עוצמתו, המשבר עמנו לא ייפתר".

אתה כל הזמן רק מבקש. מה תיתן בתמורה?

"כל אחד ייתן את חלקו. העובדים ייתנו את חלקם, תהיה תחרות, אנחנו נהיה יותר טובים ותהיה התייעלות. אני לא מתחמק מלערוך שינויים קשים".

מתווה הרפורמה כולל שחרור של 2,000 עובדים.

"הרפורמה תכלול שחרור של חלק מהעובדים תמורת הכנסת צעירים במקומם, אבל זה לא יקרה בבת אחת ולא מחר בבוקר — חברת החשמל היא ספינה גדולה ואין הוקוס פוקוס. זה תהליך ארוך, צריך להחליט לאן האונייה הזו שטה. אי אפשר שיהיו על החברה 15 רגולטורים שמושכים כל אחד לכיוון אחר, כי אני כבר רואה אותה נכנסת בקרחון. אני קורא לממשלה: בואו נמצא את הפתרון יחד".

מבקר המדינה חישב במאי 2010 ומצא שכל עובד שיפרוש יקבל 1.7 מיליון שקל. אתם ביקשתם אקסטרה.

"יהיה מו"מ, אבל אני מבהיר למדינה - כשאתה אומר 'לך הביתה', זה אומר שצריך לשלם. כשבזק הפרישו עובדים הם השלימו פנסיה צוברת. אתה לא יכול לשלוח הביתה עובד ולתת לו לשבור את הראש. תבין, עובדי חברת החשמל לא עובדים במפעל, המפעל הזה הוא חלק מהם והם מחוברים אליו ורואים אותו כבית. אני לא רוצה לפאר את שמם עכשיו. זו חברת עם מסורת של 90 שנה וזה לא הולך ברגל. אם זה מתפרק אז המדינה מתפרקת, ואי אפשר שלא לזעוק. אכפת לנו ממשק החשמל בישראל כי אנחנו רואים את עצמנו כחברה לאומית, ואכפת לנו מהיציבות של משק החשמל וגם מהחברה כמקור פרנסה".

מה עם החשמל בחינם? תוותרו?

 "אני מודע לכך שזה מנקר עיניים שלא בצדק. מנפנפים בהטבה הזו כדי לכסות על מחדלים אחרים של המדינה. תבין שגובה הטבת החשמל היא לכל היותר 600–700 שקל נטו בחודש. יש במשק חברות עם הטבות גבוהות יותר, ועיני לא צרה. מנגד, אני כבר מצהיר: אם הכל ייפתר מולנו שום דבר לא טאבו, גם החשמל בחינם".

חיים דוד (מיקו) צרפתי (53)

מצב משפחתי: נשוי + 3

מגורים: נס ציונה

תפקיד בחברת החשמל: יו"ר המזכירות הארצית

תפקידים קודמים: הנהלת חשבונות ולאחר מכן עבודה במחלקת קשרי לקוחות אסטרטגיים. עובד בחברה מ־1981

עוד משהו: קפטן נבחרת ישראל בכדוריד לשעבר

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות60 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

60.
הדג מסריח מהראש
רוב התלונות שקראתי פה מופנות לעובדי חברת החשמל או לעומד בראש הוועד .חשוב שכולנו נפנים שלממשלה שהיא המנהל בפועל של חברת החשמל כולל המינויי של המנכ"ל ויושב הראש והם אלו שמחליטים על התנהלות החברה כל השנים והביאו אותה לגרעון הכלכלי החמור ביותר שידעה איי פעם. מה אשמים וקשורים העובדים להתנהלות המעוותת של הממשלה. יש לי אח שעובד בתחנת הכוח באשדוד אני לא הייתי מחליף אותו בעבודתו שהיא עבודת משמרות עבודה פיזית מלוכלכת והקפצות ללא סוף ואני בטוח שגם רוב המתלוננים הקשוחים שזועקים שצריך לזרוק את העובדים וכ'ו לא היו מחליפים אותו...
אח של עובד חברה , אשדוד  |  26.09.12
59.
בסדר נתקן את העיותים בשכר אבל גם:
תעברו לפעילות יעילה של כל המערכת בהכוונת מהנדסי תעשיה חיצוניים (לא המאפייה הפנימית העלבה). תשחררו מיידית (פיטורין ללא רחמים ובפצויים מינימליים) את כל המקורבים המשפחתיים בכל הדרגים. תבטלו מחלקות מיותרות שהוקמו לצורך תפקידים למאות מיותרים מהסעיף הקודם. תסגרו לאלתר את כל הקאונטרי-קלאבס שבניתם מחוץ למתקני החברה על חשבון המדינה. תבטלו מיידית את "השתתפות הוועדים" שלכם בתחזוקת בתי חולים (המיועדים להביא למתן עדיפות לעובדי החברה בבתי החולים). כלי רכב לעבודה של הצוותים שאינם בכוננות וחנו בחצר המפעל!! די לסיורי 4X4 ברחבי המדינה עם רכבי עבודה. והכי חשוב מספיק עם האיומים,יו"ר וועד הוא נציג עובדים לא מנהיג מאפייה !!!
דיוגנס  |  23.09.12
57.
חשבון פשוט
חשמל חינם 700 שח לחודש +גילום מס הכנסה ובטוח לאומי, נותן לפחות כפול =1400, לשנה 16800, ותק 25 שנים לעובד =420,000 שח כפול 18000 עובדים = 7.5 מיליארד שח מהחוב של חב' החשמל הינו עבור חשמל חינם. כמובן שיש להוסיף ריבית ריאלית.(כ40% במצטבר) אנו מוכנים שיחזירו 10 מיליארד ונשלם להם פנסיה על כל השכר , גם אם הוא מופקע. האם הם יסכימו??? עובד חב' חשמל שמרוויח 30,000ברוטו יקבל בשוק אולי 7000 שח ברוטו, אם ימצא עבודה...
דוד , השרון  |  23.09.12
לכל התגובות