אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"יש הזדמנויות בארץ, אך העוגן נשאר בחו"ל" צילום: shutterstock

"יש הזדמנויות בארץ, אך העוגן נשאר בחו"ל"

קופות הגמל וההשתלמות סיכמו את אוגוסט עם תשואות של כ־0.5% בממוצע, בעיקר בזכות ביצועי השווקים בעולם, והשלימו עליות של יותר מ־5% מתחילת 2012. אילן ארצי, הדס ארזים: "גם החודש מומלץ להתמקד בחברות גדולות, בעיקר בארה"ב ובאירופה"

26.09.2012, 22:30 | אסף גילעם

קופות הגמל וקרנות ההשתלמות סיימו את אוגוסט עם תשואות חיוביות של כ־0.5% בממוצע. עליות השערים בשוקי המניות בעולם, התחזקות שערי המט"ח מול השקל (בעיקר היורו), ועליות השערים באג"ח הממשלתיות הצמודות (במיוחד הקצרות) דחפו להמשך המגמה החיובית של 2012. מתחילת השנה רשמו קופת הגמל הבינוניות והגדולות תשואה ממוצעת של 5.3% וקרנות ההשתלמות עלו בממוצע ב־5.2%. 

את צמרת טבלת התשואות של אוגוסט המשיכו לכבוש הקופות והקרנות עם חשיפה גבוהה יותר לשווקים בחו"ל: מגדל, הדס ארזים ואלטשולר שחם. מנגד, גופים בעלי הטיה מקומית חזקה יותר, כגון ילין לפידות ואנליסט, הציגו ביצועים חלשים יותר. זאת בעקבות המשך העליות ברוב מדדי המניות הזרים באוגוסט לעומת המגמה המעורבת בארץ. בארה"ב מדד 500 S&P עלה באוגוסט ב־1.5% ונאסד"ק הוסיף 3.7%. באירופה הדאקס הגרמני עלה ב־%1.8 ויורוסטוקס־50 עלה ב־3.4%. בישראל, לעומת זאת, ת"א־25 רשם עלייה של 1.3% בלבד, ומדד ת"א־75 איבד 1.8%.

 

"ההבדל הקונצרני"

 

הקופות והקרנות של בית ההשקעות אלטשולר שחם שמרו על יציבות בצמרת גם בחודש שעבר. קופת הגמל של אלטשולר שחם רשמה תשואה של 0.73% באוגוסט, שמצטברת לתשואה הגבוהה ביותר בענף מתחילת 2012 — 7.9%. בדומה, קרן השתלמות כללי של בית ההשקעות רשמה מתחילת השנה תשואה של 7.7%. בשני המקרים מדובר בפער של יותר מ־1% מעל למתחרים. יאיר לוינשטיין, מנכ"ל הגמל באלטשולר שחם אמר כי "באוגוסט הפער נבע מחשיפה למניות בארה"ב ובגרמניה. רוב התשואה הגיעה מהמניות, ואנחנו מאמינים ששם צריכים להיות בסביבת הריביות הנוכחית בעולם. זה הסיפור גם בשנה האחרונה: חו"ל, חו"ל, חו"ל. היום כבר כולם נחשפים לחו"ל, כשההבדל אצלנו הוא שאנחנו נמצאים שם גם בתחום הקונצרני".

לשאלה האם באלטשולר שחם מתחילים להסיט כספים בחזרה לישראל, השיב לוינשטיין כי "אתה לא עושה שינויים חדים בתיק פנסיה בשביל להשיג תשואה עודפת של 3–2 שבועות. האסטרטגיה ארוכת הטווח היא של פיזור — השקעה בחברות תזרימיות, חברות גדולות שמתמקדות ביצוא. היציאה לחו"ל היא לאו דווקא בגלל שאנחנו חושבים ששם יהיו תשואות עודפות בטווח הקרוב".

"יש הזדמנויות גם בארץ בתחום המניות - מניות הבנקים, בעיקר הפועלים ולאומי, במכפיל ההון שבו הן נסחרות היום (0.6 בממוצע), מעניינות אותנו. גם באג"ח הקונצרניות המרווחים נפתחו, ויש חברות שאנחנו מאמינים שגם אם יהיה איזשהו הסדר, יש פוטנציאל לרווח". אבל לוינשטיין מדגיש כי לא מדובר בשינוי כיוון: "אנחנו מסיטים מעט מהכספים לארץ, אבל לא בצורה דרמטית. עיקר התיק שלנו נשאר בחו"ל".

את התשואה הגבוהה ביותר בגמל באוגוסט השיגה קופת תגמולים ופיצויים של מגדל (0.8%), שהשלימה תשואה מצטברת של 5.9% ב־2012. מגדל הובילה את אוגוסט גם בהשתלמות, כאשר קרן מגדל השתלמות הציגה תשואה של 0.8% באוגוסט ותשואה של 5.7% מתחילת השנה. עומר קרייזל, ראש תחום ההשקעות במגדל, הסביר: "יש לנו רכיב השקעות לא קטן בחו"ל, ואוגוסט התאפיין בתשואות חיוביות בחו"ל. בתוך חו"ל אנחנו מוטים לשווקים מפותחים, עם דגש על ארה"ב, ופחות לשווקים המתעוררים. הסטת הכספים מהמתעוררים למפותחים נובעת מתוך חשיבה שהשווקים המתעוררים עדיין לא מתמחרים את ההאטה בצמיחה שם, ואת אי־הוודאות שבה".

הבורסה בתל אביב. "מי שהשקיע באוגוסט בת"א־25 הרוויח, בניגוד למדד ת"א־75 או מדד היתר", צילום: עמית שעל הבורסה בתל אביב. "מי שהשקיע באוגוסט בת"א־25 הרוויח, בניגוד למדד ת"א־75 או מדד היתר" | צילום: עמית שעל הבורסה בתל אביב. "מי שהשקיע באוגוסט בת"א־25 הרוויח, בניגוד למדד ת"א־75 או מדד היתר", צילום: עמית שעל

קרייזל מדגיש כי מגדל לא מגבילה את עצמה רק לאפיק המנייתי בחו"ל: "אנחנו נמצאים גם במניות וגם באג"ח ובסחורות. זה היופי בחו"ל, שאתה נחשף למרכיבים שונים שנותנים לך פיזור טוב של סיכון". קרייזל מעריך כי לא צפוי שינוי דרמטי בתמהיל ההשקעות של מגדל. "זה לא משהו אופנתי, שנשנה בטווחים קצרים. אנחנו ממשיכים עם הכיוון ולא עושים שינויים חדים".

הדס ארזים המשיכה את המומנטום החיובי מתחילת השנה, עם תשואה של 0.81% בגמל באוגוסט ותשואה מצטברת של 6.6% מתחילת השנה. קרן ההשתלמות של הדס ארזים הציגה תשואה של 0.71% באוגוסט ותשואה של 6.2% מתחילת השנה. אילן ארצי, מנכ"ל קופות הגמל של הדס ארזים, הסביר כי "אנחנו דבקים באסטרטגיה שלנו. אנחנו עדיין מאמינים, גם בספטמבר, שיש להשקיע בחברות הגדולות והמובילות, בעולם בעיקר בארה"ב ובאירופה שממשיכות להציג ביצועים חזקים, אבל גם בישראל. מי שהשקיע באוגוסט בת"א־25 הרוויח, בניגוד למדד ת"א־75 או מדד היתר".

לגבי ישראל, ארצי פסימי יותר. "יש בעיות ואנחנו לא רואים שהממשלה הולכת לעשות צעדים כואבים, בוודאי שלא בשנת בחירות. זה מתבטא בחשיפה נמוכה באפיק המנייתי לישראל לעומת שאר הגופים וכפועל יוצא מזה, אנחנו גם מאוד נזהרים בנושא של חוב ומשקיעים רק בחברות עם מינופים נמוכים ודירוגים גבוהים. מאוד חשוב בתקופה הזאת להימנע מלעשות טעויות, כי אנחנו בהחלט נראה חברות נופלות בשנה הקרובה".

בנוגע לאפיק הממשלתי אומר ארצי כי "אנחנו לא חושבים שצריך לשבת במח"מים ארוכים. בארה"ב אפשר לראות עליית תשואות בתקופה הקרובה. זה לא שאנחנו רואים בעיה גדולה בקרוב, אבל אנחנו נמצאים במח"מים בינוניים וקצרים בלבד, בטח באפיק השקלי".

ארצי מסביר את החשש שלו מהשווקים המתעוררים: "אנחנו מאוד נזהרים משווקים מתעוררים, בייחוד מסין שאנחנו בכלל לא נמצאים שם. המוטו שלנו הוא - אל תחפש הרפתקאות, לא בסין ולא בחברות קטנות".

בתחתית הדירוג של אוגוסט נמצא בית ההשקעות אנליסט שלא הצליח להשתחרר מהמומנטום החלש של השנה האחרונה. באוגוסט רשמו קופות הגמל וקרנות ההשתלמות של אנליסט תשואות של 0.17% ו־0.18%, בהתאמה, בלבד. מתחילת השנה הן רשמו תשואה של 2.33%, לעומת ממוצע של יותר מ־5% בענף. בנוסף, בחודשים האחרונים החל טפטוף של כספים מאנליסט לטובת המתחרים, דבר שמקשה על יכולתו של לבצע שינוי כיוון, במיוחד בתנאי הסחירות הנוכחיים של השוק המקומי. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות