אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קנס ומאסר על תנאי לאולמרט "בפרשת מרכז ההשקעות" צילום: מיקי אלון

קנס ומאסר על תנאי לאולמרט "בפרשת מרכז ההשקעות"

בית המשפט המחוזי גזר שנה מאסר על תנאי וקנס בגובה 75 אלף שקל על ראש הממשלה לשעבר - ולא שלח אותו לעבודות שירות כפי שביקשה הפרקליטות; על שולה זקן הוטלו תשעה חודשי מאסר על תנאי וקנס בגובה 40 אלף שקל

24.09.2012, 13:41 | אביאל מגנזי ומורן אזולאי, ynet

על ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, נגזר היום (ב') בבית המשפט המחוזי בירושלים שנה מאסר על תנאי וקנס של 75 אלף שקל בלבד בגין הרשעתו בהפרת אמונים בפרשת "מרכז ההשקעות". הפרקליטות ביקשה להטיל עליו שישה חודשי מאסר - שיומרו בעבודות שירות - אך השופטים התחשבו בנסיבות שהובילו אותו להתפטר מראשות הממשלה ברקע כתב האישום, שמרובו זוכה. משמעות הפסיקה היא שאולמרט יכול להתמודד לכנסת בבחירות הקרובות.

במקביל לזיכויו בפרשות המרכזיות "מעטפות הכסף" ו"ראשונטורס", הורשע אולמרט בפרשת "מרכז ההשקעות" בכך שכשר התמ"ת והתקשורת, פעל בניגוד עניינים כשהתערב בהליכים לטובת ארבע חברות שיוצגו על ידי מקורבו, עו"ד אורי מסר. השופטת מוסיה ארד, חזרה על עיקרי הכרעת הדין והזכירה שאולמרט "עשה פעולות אלה חרף ניגוד עניינים חריף ומובהק... שיוצר אפשרות ממשית להשפעה פסולה".

השופטת ציטטה מהכרעת הדין בנוגע לקרבה הרבה בין אולמרט לידידו אורי מסר, שבענייניו התערב כשר, ואמרה כי "זו אחת העבירות המרכזיות המיועדות להגן על הרשויות הציבוריות... יש להייחס אליה במלוא החומרה המתחייבת ולהיזהר מסיווגה כעבירה טכנית".

לפי גזר הדין של הרכב שלושת השופטים, "כל הנסיבות המחמירות רלבנטיות גם להכרעת וגם לגזר הדין. איננו מוציאים מכלל אפשרות שבנסיבות אחרות היה מתאים מאסר בפועל. אך המקרה הנוכחי מיוחד עד מאוד. הנאשם כיהן כראש ממשלה והודיע שנתיים לאחר שהתמנה על עזיבת תפקידו. מדובר באיבוד משרה שאין נעלה ממנה. הפסקת כהונתו ראוה להתייחסת - ההתפטרות הייתה קשורה לפרשת טלנסקי, גם ל"רשונטורס" הייתה השפעה.

אולמרט בבית המשפט לאחר הקראת גזר הדין, צילום: מיקי אלון אולמרט בבית המשפט לאחר הקראת גזר הדין | צילום: מיקי אלון אולמרט בבית המשפט לאחר הקראת גזר הדין, צילום: מיקי אלון

"נסיבות לוואי מחמירות"

"למרות יחסי קרבה גבוהים... הזיקות בין השניים היו במישורים שונים - כלכלי, חברי, ייצוגי", היא הוסיפה, והדגישה את הקרבה שלא הייתה מקצועית בלבד: "הם היו שותפים 12 שנה, היו ביניהם יחסים כספיים, גם לאחר מכן המשיכו להיפגש... הנאשם אהב את מסר ודאג לו, מסר נתן לו בתמורה סיוע בעניינים שונים... סוג של קרבה כזו, הינו נדיר ואין לכך תקדימים בפסיקה שהביאה ההגנה".

פעולותיו של אולמרט, נכתב בגזר הדין, "שולבו במספר נסיבות לוואי מחמירות, שהביאו לפגיעה בכל הערכים המוגנים על ידי עבירת הפרת האמונים".

בתחילת החודש הודיע אולמרט לפרקליטות כי הוא מוותר על התנאים שלהם הוא זכאי לקבל מתוקף התפקיד שמילא, ובכך ייתר למעשה את הצורך להטיל עליו קלון. בעקבות זאת, הודיעה הפרקליטות לבית המשפט כי החלטתו של אולמרט אכן מייתרת את הבקשה להטיל עליו קלון ודרשה להטיל עליו שישה חודשי מאסר שיומרו בעבודות שירות, וכן מאסר על תנאי וקנס. במקביל, שוקלת עדיין הפרקליטות אם לערער על הכרעת הדין.

לאחר ההחלטה בעניינו של אולמרט, נגזרו על שולה זקן, ראש לשכתו בעבר, שהורשעה בשתי עבירות של קבלת דבר במרמה, ובמרמה והפרת אמונים בפרשת "ראשונטורס", תשעה חודשי מאסר על תנאי וקנס בגובה 40 אלף שקל.

"אני שמחה לראות אתכם כאן", אמרה זקן לכלי התקשורת עם יציאתה מהדיון. "בית המשפט אמר את דברו, ואני, כפי שאתם יודעים, אשה מאמינה, אני קיבלתי באהבה את גזר דינו של בורא עולם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
די לרדיפה.
אפשר וצריך לקחת את ההליך הזה,וכל מה שקדם לו,ועכשיו כל מה שמתרחש אחריו,ולמקם אותו היטב מול עינינו,להניח בצד את כל הגחמות ומישאלות הלב,ולהתמקד בעובדות. ראשית,שערוריה שחוזרת על עצמה ב20 שנה האחרונות שממשלה ניבחרת בישראל לא ממלאת את ימיה,לא חלילה בעטיו של תיפקודה,אלא בגלל"פרשיות"כאלה ואחרות שנוגעות לראש הממשלה,טרם מינויו,יש לי הרגשה מוזרה שיש אצלנו אנשים שיש להם חומרים על כל בעל תפקיד בכיר,והם בוחרים לשלוף את השלדים הללו בכדי לעצור מהלכים שלא מתישבים עם דעתם.כלל ראשון לא ניתן לפתוח בהליך כל שהוא נגד ראש ממשלה מכהן על עבירה שנעשתה לכאורה קודם מינויו(החוק הצרפתי). כך לא תיפגע זכות אזרחית ראשונה במעלה,הזכות לבחירות. שנית הפרקליטות בעשור וחצי האחרונות אינה ממלאת את תפקידה הבסיסי, שהוא הוצאת כיתבי אישום שיגיעו לאישום,בייחוד לבכירים,ותגובה זו צרה מלהכיל את הנתבעים,שייצאו זכאים. הפרקליטות קצת מיתבלבלת,היא אינה שופטת,היא צריכה לתבוע רק אם תוכל להוכיח בוודאות אשמה,ולא , לוותר על התיק. לדאבוני בפרקליטות מישהו צריך לשלם מחיר,ביפן על חרפה קטנה מזו אנשים מתאבדים. לבסוף מערכת המישפט,כל הכבוד יישר כוח,לקבל החלטה פה אחד באווירת סוביודיצה כזו שאפו ענק.
ציון זבורוף , תל אביב  |  25.09.12
לכל התגובות